Mindfulness dla zdrowia. 9 fundamentów uważnego życia
Jak wprowadzić je w życie?
Mindfulness, inaczej uważność, to proces psychologiczny koncentrowania uwagi na wewnętrznych i zewnętrznych bodźcach występujących w danej chwili. Uważa się, iż prekursorem mindfulness jest profesor Jon Kabat-Zinn, który w latach 70. opracował program redukcji stresu poprzez medytację uważności o nazwie MBSR. Dziś metody leczenia oparte na mindfulness są wykorzystywane na całym świecie. Lekarze medycyny, psycholodzy czy psychiatrzy wykorzystują techniki medytacji uważności w leczeniu zarówno chorób ciała, jak i duszy. Natomiast liczne badania kliniczne potwierdziły, że regularna praktyka mindfulness pozytywnie wpływa na dobrostan, właściwie na każdej płaszczyźnie życia. Jeśli Ty również chcesz odkrywać techniki uważności zapraszamy Cię do zapoznania się z fundamentami uważnego życia według Jona Kabat-Zinna.
Yin joga. Najspokojniejszy rodzaj jogi. Na czym polega?
Postawa 1: Nieocenianie
Nieoceniająca postawa to pierwszy fundament uważnego życia według profesora Jona Kabat-Zinna. Polega ona na pełnej akceptacji naszych myśli, uczuć, emocji takimi, jakie są, bez nadawania im oceny. „Na przykład, powiedzmy, że ćwiczysz obserwowanie swojego oddechu. W pewnym momencie może się zdarzyć, że w głowie pojawi się myśl w rodzaju: „To nie działa” lub „Nie dam rady tego zrobić”. To są osądy. Kiedy pojawią się w twoim umyśle, bardzo ważne jest, aby rozpoznać je jako myślenie osądzające i przypomnieć sobie, że praktyka uważności polega na zawieszeniu osądu i po prostu obserwowaniu wszystkiego, co się pojawi, w tym własnych osądzających myśli, bez podążania za nimi lub działania na ich podstawie w jakikolwiek sposób” – wyjaśniał profesor Jon Kabat-Zinn w swoim wykładzie na temat 9 fundamentów mindfulness.
Postawa 2: Akceptacja
Postawa pełna akceptacji to fundament mindfulness, który polega na zauważaniu rzeczy takimi, jakie są i przyjęciu tych faktów, jako prawdy. Jon Kabat-Zinn tam mówi o akceptacji: „ to bardzo aktywny proces, nie ma w niej nic biernego. Nie jest to rezygnacja, ale akt uznania, że sprawy są takie, jakie są… Akceptacja nie oznacza, że nie możemy pracować nad zmianą świata lub okoliczności, ale sprawia, że będziemy mogli zrobić to bez trudu.”
Postawa 3: Cierpliwość
Cierpliwość jest podstawową cechą praktyki uważności. Uczy, że niektórych procesów nie jesteśmy w stanie przyspieszyć i musimy to przyjąć. „Cierpliwość jest formą mądrości. Pokazuje, że rozumiemy i akceptujemy fakt, że czasami sprawy muszą się potoczyć w swoim czasie” – mówi Kabat-Zinn.
Postawa 4: Umysł początkującego
Jedną z podstawowych zasad naszej rzeczywistości jest to, że nieustannie się ona zmienia. Mimo wszystko wciąż mamy tendencję do traktowania rzeczywistości tak, jakby była stałą jednostką. Oceniamy siebie i innych na podstawie tego, co myślimy, że wiemy o naszej i ich przeszłości. Ale rzeczywistość jest inna. Ciągle się zmieniamy. Czasami mamy zły dzień, a czasami dobry. Rozpoznanie tego w sobie i innych daje dużo spokoju.
Postawa 5: Zaufanie
Prekursor mindfulness, Jon Kabat-Zinn, mówi o budowaniu zaufania przede wszystkim do samego siebie. „O wiele lepiej jest zaufać swojej intuicji i własnemu autorytetowi, nawet jeśli popełnisz po drodze jakieś „błędy”, niż zawsze szukać wskazówek poza sobą. Jeśli w jakimkolwiek momencie coś ci się nie podoba, dlaczego nie uszanować swoich uczuć? Dlaczego miałbyś je pomijać lub opisywać jako nieważne, ponieważ jakiś autorytet lub grupa ludzi myśli inaczej? Taka postawa zaufania sobie i swojej podstawowej mądrości i dobroci jest bardzo ważna we wszystkich aspektach praktyki uważności”.
Postawa 6: Bez wysiłku
Największym paradoksem medytacji jest to, że nic nie robiąc, możesz rozwiązać wiele problemów. „W medytacji najlepszym sposobem na osiągnięcie własnych celów jest wycofanie się z dążenia do rezultatów. Zamiast tego zacznij uważnie skupiać się na akceptowaniu rzeczy takimi, jakimi są, chwila po chwili. Dzięki cierpliwości i regularnym ćwiczeniom ruch w kierunku twoich celów odbędzie się sam” – tłumaczy profesor Jon Kabat-Zinn.
Postawa 7: Odpuszczanie
Podstawowym problemem ludzi, jest to, że chcemy więcej tego, co lubimy, a mniej tego, czego nie lubimy. Niestety życie rzadko kiedy daje nam wybór. Dlatego w uważnej postawie mindfulness kluczową postawą jest odpuszczanie.
Postawa 8 i 9: Wdzięczność i hojność
Te dwa fundamenty, choć wydają się oczywiste, nie zawsze są łatwe do wprowadzenia w życie. Tak mówi o hojności i wdzięczności profesor Kabat-Zinn: „Okazało się, że ludzie, którzy co tydzień prowadzą dzienniki wdzięczności, mają mniej problemów fizycznych, czują się lepiej ze swoim życiem i są bardziej optymistycznie nastawieni do nadchodzącego tygodnia w porównaniu z osobami, które prowadzą dzienniki rejestrujące neutralne wydarzenia z życia. Codzienna dyskusja na temat wdzięczności skutkuje wyższymi zgłaszanymi poziomami czujności, entuzjazmu, determinacji, uważności, energii oraz czasu trwania i jakości snu. Wdzięczni ludzie również zgłaszają niższy poziom depresji i stresu, chociaż nie zaprzeczają ani nie ignorują negatywnych aspektów życia. Ludzie, którzy codziennie myślą o wdzięczności, rozmawiają o niej lub o niej piszą, częściej zgłaszają, że pomogli komuś z osobistym problemem lub zaoferowali wsparcie emocjonalne innej osobie”.
Jak odnaleźć spokój? Oto aplikacje, które pomagają ograniczyć stres