Reklama

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres we wtorkowej odezwie wezwał do podjęcia globalnych wysiłków na rzecz rozwiązania problemu zanieczyszczenia powietrza. Dane są zatrważające! Na całym świecie dziewięć na dziesięć osób oddycha nieczystym powietrzem. Zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do różnych chorób i powoduje około 7 milionów przedwczesnych zgonów każdego roku, głównie w krajach o niskim i średnim dochodzie. Takie informacje Guterres pprzekazał w nagraniu wideo, które było odtwarzane na wirtualnym spotkaniu przedstawicieli praństw w ramach ONZ z okazji pierwszego Międzynarodowego Dnia Czystego Powietrza.

Reklama

Koronawirus to nie jedyne zagrożenie przez którym stoi świat!

Jak się okazuje pandemia koronawirusa, choć jest dramatyczną sytuacją, to ma korzystny wpływ na klimat! Tegoroczny lockdown spowodował drastyczny spadek emisji szkodliwych substancji do atmosfery, zapewniając czystsze powietrze w wielu miastach na Ziemi. Sekretarz generalny ONZ ostrzegł jednak, że wskaźniki zanieczyszczeń znowu rosną, w niektórych miejscach przekraczając poziomy sprzed pandemii. „Potrzebujemy radykalnych i systemowych zmian. Wzmocnione normy, polityki i przepisy dotyczące ochrony środowiska, które zapobiegają emisjom zanieczyszczeń powietrza, są potrzebne bardziej niż kiedykolwiek”, powiedział Guterres.

Myślę, że potrzebujemy innego świata, innej normalności i mamy możliwość o to zadbać.

Zanieczyszczenie powietrza zagraża również gospodarce, bezpieczeństwu żywności i środowisku. Gutteres dodał, że świat musi zwracać znacznie większą uwagę na tę kwestię, gdy dochodzi do siebie po pandemii koronawirusa. Zwrócił się też o pilne podjęcie działań w celu zajęcia się głębszym zagrożeniem zmianami klimatycznymi. Przyznał, że ograniczenie globalnego ocieplenia do wzrostu o 1,5 stopnia w stosunku do poziomu sprzed rozpoczęcia rewolucji przemysłowej pomoże zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, śmierć i choroby. Kraje muszą znieść dopłaty do paliw kopalnych i współpracować na poziomie międzynarodowym, aby pomóc sobie nawzajem w przejściu na czyste technologie - to według sekretarza generalnego ONZ podstawa.

Reklama

„Wzywam rządy, które nadal zapewniają finansowanie projektów związanych z paliwami kopalnymi w krajach rozwijających się, aby przesunęły to wsparcie na czystą energię i zrównoważony transport. Wzywam wszystkie kraje do korzystania z pakietów naprawczych po wygaśnięciu pandemii koronawirusa w celu wsparcia stworzenia miejsc pracy w obszarach produkcji zrównoważonej energii”, dodał Gutteres.

AdobeStock.com
Reklama
Reklama
Reklama