tabletki-do-zmywarki-fairy-jakie-tabletki-do-zmywarki-wybrac
Fot. Mat.prasowe
VIVA! Tylko u nas

Jakie tabletki do zmywarki wybrać?

Detergenty do zmywarki decydują o efektywności mycia i wpływają zarówno na kondycję naczyń, jak i urządzenia. Dowiedz się, jak wybrać najlepsze produkty.

Artykuł sponsorowany 22 stycznia 2020 12:12
tabletki-do-zmywarki-fairy-jakie-tabletki-do-zmywarki-wybrac
Fot. Mat.prasowe

Każdy właściciel zmywarki wie, jak ważnym uzupełnieniem jej pracy są dobrze dobrane środki myjące. To one przesądzają o skuteczności mycia, a także wpływają na żywotność urządzenia, m.in. chroniąc jego elementy przed osadzaniem się tłuszczu i kamienia. Ogromna oferta tabletek do zmywarek sprawia, że często nie wiemy, po który produkt warto sięgnąć. Dlatego przed zakupem dobrze jest przeanalizować funkcje konkretnych detergentów do zmywarek i zestawić je z własnymi potrzebami i wymaganiami.

Jeśli od detergentu do zmywarki wymagamy naprawdę dużo, np. chcemy jednocześnie zlikwidować nagromadzone z czasem osady, z którymi nie dały sobie rady inne środki, zadbać o zmywarkę, a dodatkowo ograniczyć zużycie energii stosując ekologiczne cykle myjące, warto sięgnąć po silnie działający produkt, jak np. Fairy Platinum Plus. Kapsułki Fairy przeznaczone są do usuwania uporczywych zabrudzeń, dlatego z łatwością zlikwidują wszystkie nagromadzone na naczyniach osady. Dzięki częściowo płynnej formule docierają w każdy zakamarek zmywarki i chronią jej części przed otłuszczeniem. Dbają też o nasz portfel, ponieważ świetnie radzą sobie w niskich temperaturach i krótszych cyklach, co pozwala zaoszczędzić energię.

Rodzaje detergentów do zmywarek

Obecne na rynku tabletki do zmywarki można podzielić na dwie grupy:

 • tabletki do zmywarki jednofunkcyjne,
 • tabletki do zmywarki wielofunkcyjne.

Te pierwsze są najtańsze, ale spełniają tylko jedno podstawowe zadanie – myją naczynia. Aby działały efektywnie, muszą być uzupełnione o sól (która zmiękcza wodę i wspiera oczyszczanie się zmywarki) i płyn nabłyszczający, który pomaga usunąć plamy i zacieki z patelni, garnków i szklanek.

Tabletki wielofunkcyjne są bardziej praktyczne, ponieważ działają wielowymiarowo: nie tylko zmywają i nabłyszczają naczynia, ale też zmiękczają wodę. Często wyposażone są także w dodatkowe składniki, które pozwalają ochronić zmywarkę przed osadzaniem się kamienia, a także zabezpieczają filtry, rury i urządzenia natryskowe przed otłuszczeniem. Kapsułki wielofunkcyjne typu All-in-One oferują maksymalną ochronę naczyń i zmywarki, i są przydatne, jeśli często używamy urządzenia. Bardziej zaawansowane produkty chronią też szkło i srebro, a stosowane systematycznie mogą przedłużyć żywotność naczyń nawet o kilkadziesiąt procent! Warto po nie sięgnąć także wtedy, gdy chcemy zaoszczędzić czas – zamiast kilku produktów wybieramy taki o wszechstronnym działaniu.

tabletki-do-zmywarki-fairy-jakie-tabletki-do-zmywarki-wybrac
Fot. Mat.prasowe

Zalecane rodzaje kapsułek

Często słyszymy, że producenci zmywarek rekomendują stosowanie konkretnych kapsułek do zmywarki. Gdy akurat nie mamy ich pod ręką i chcemy użyć produktu konkurencyjnej firmy, zaczynamy mieć wątpliwości: Co się stanie, gdy użyjemy innych, niż zalecane, kapsułek do zmywarki? Czy nie wpłynie to negatywnie na działanie sprzętu? Odpowiedź jest prosta – oczywiście, że nie. Wszystkie dopuszczone do obrotu produkty nadają się do użycia i można je stosować do każdego typu zmywarki. Rekomendacje czołowych producentów zmywarek (takich jak Whirlpool, Electrolux, AEG, Hotpoint, Indesit, Candy, Zanussi czy Bauknecht) są ważną wskazówką dla użytkownika, ponieważ zaświadczają, że dane kapsułki do zmywarki przeszły testy potwierdzające ich wysoką jakość i skuteczność. To dla nas, konsumentów, znak, że warto po nie sięgnąć, ponieważ dobrze radzą sobie z zabrudzeniami, a dodatkowo chronią sprzęt.

Jaki powinien być skład tabletek do zmywarki?

Rosnące zainteresowanie zmywarkami do naczyń nie pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne. Ogromnym plusem korzystania ze zmywarki jest znaczące zmniejszenie zużycia wody. Minusem – uwolnienie do środowiska dużej ilości silnych substancji chemicznych wykorzystywanych do produkcji. Na szczęście producenci nie pozostają bierni i dokładają starań, aby stosowane przez nich składniki były nie tylko skuteczne, ale też nie szkodziły przyrodzie. Dlatego też składy tabletek do zmywarek systematycznie się zmieniają. Stosowane do niedawna związki chemiczne zostają zastąpione nowymi – o takim samym lub lepszym działaniu myjącym, a przy tym nieprzynoszącym tak wielu szkód środowisku naturalnemu.

Do niedawna głównym składnikiem kapsułek były fosforany, które likwidowały brud, ale jednocześnie przyczyniały się do eutrofizacji (zakwitania) zbiorników wodnych, co prowadziło do wymierania organizmów wodnych. Decyzją Parlamentu Europejskiego użycie fosforanów w detergentach zostało ograniczone (a w niektórych krajach nawet zakazane). Podobnie rzecz ma się w przypadku związków chloru. W trosce o środowisko, większość producentów zastąpiło je związkami wybielającymi na bazie tlenu.

Obecnie najpopularniejsze tabletki do zmywarki zawierają:

 • Niejonowe środki powierzchniowo czynne – substancje chemiczne ułatwiające usuwanie brudu i tłuszczu; dzięki nim woda szybciej spływa z naczynia, co ogranicza powstawanie zacieków i plam.
 • Związki wybielające na bazie tlenu – skutecznie rozjaśniają zabrudzenia i osady oraz ułatwiają ich usunięcie z powierzchni naczyń; mają też działanie odkażające – likwidują bakterie, wirusy i grzyby.
 • Fosfoniany – zamiennik fosforanów, o znacznie mniejszej zawartości fosforu; skutecznie usuwają brud oraz likwidują zacieki i plamy.
 • Polikarboksylany – zmiękczają wodę, zwiększają wydajność zmywania i zabezpieczają przed ponownym osadzaniem się brudu na naczyniach i sztućcach.
 • Enzymy – ułatwiają usunięcie konkretnych zabrudzeń: amylazy rozkładają skrobię (np. resztki makaronów, ziemniaków), proteazy rozkładają białka (np. pozostałości jajek, mięs), a lipazy rozkładają tłuszcze (ślady po maśle, oleju, oliwie).
 • Kompozycje zapachowe – likwidują nieprzyjemny zapach; mogą też pełnić funkcje odkażające, odtłuszczające czy nabłyszczające (w zależności od konkretnych substancji, wchodzących w skład danej kompozycji).

Kapsułki do zmywarki – co warto wiedzieć?

Obecne na rynku tabletki do zmywarki występują w trzech różnych formach: twardej, proszkowej kostki, kostki proszkowej połączonej z żelową formułą albo w postaci samego żelu. Najmniej ekonomiczne są twarde kostki proszkowe, ponieważ w niektórych programach (np. delikatnych czy szybkich) nie są w stanie rozpuścić się do końca, więc ich resztki trzeba po prostu wyrzucić. Dużo lepiej sprawdzają się formuły łączone i czysto żelowe. Ich płynna konsystencja sprawia, że substancje aktywne błyskawicznie rozpuszczają się w wodzie i z łatwością docierają w każde miejsce zmywarki, usuwając nawet najcięższe zabrudzenia z naczyń i sztućców.

Kapsułki do zmywarki mają jeszcze jedną przewagę nad konkurentami – zapakowane są w specjalne osłonki, rozpuszczające się samoistnie po kontakcie z wodą. Dzięki temu kontakt detergentu ze skórą zostaje maksymalnie ograniczony. Wystarczy wyjąć kapsułkę z opakowania zbiorczego, umieścić ją w zmywarce bez zdejmowania folii i włączyć odpowiedni program.

Szukając idealnej kapsułki, warto dopasować ją do swoich konkretnych potrzeb. Mniej wymagającym naczyniom wystarczy kapsułka o średniej mocy. Jeśli jednak nasza zmywarka musi mierzyć się z tłustymi, nierzadko zaschniętymi plamami i resztkami jedzenia, a także nagromadzonym z czasem osadem, warto wybrać silnie działające środki, które poradzą sobie z uporczywym brudem i przywrócą naczyniom utracony blask. W tej roli świetnie sprawdzają się np. tabletki do zmywarki Fairy Platinum Plus, które:

 • z łatwością usuwają uporczywe zabrudzenia i tłuszcz,
 • pomagają zlikwidować nagromadzony z czasem osad i zmatowienie, i sprawiają, że garnki, patelnie, szklanki i sztućce wyglądają jak nowe,
 • zawierają zintegrowany środek wspomagający płukanie i działanie soli,
 • chronią szkoło i srebro,
 • pozostawiają przyjemny zapach w zmywarce; a dodatkowo czyszczą zmywarkę i filtr.

tabletki-do-zmywarki-fairy-jakie-tabletki-do-zmywarki-wybrac
Fot. Mat.prasowe

Co ważne, kapsułki Fairy Platinum Plus doskonale radzą sobie z wymyciem bardzo brudnych naczyń również w cyklach ekologicznych i niższych temperaturach oraz są rekomendowane przez największych producentów zmywarek – Whirlpool, Electrolux, AEG, Candy, Hotpoint, Indesit, Zanussi czy Bauknecht.
Bez względu na to, które środki do zmywarki wybierzemy, pamiętajmy, by stosować je zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli zaznacza, że do jednego mycia wystarczy jedna sztuka produktu, nie próbujmy wkładać więcej, bo może to doprowadzić do powstania korozji i trwałego uszkodzenia zmywarki.

Materiał powstał z udziałem marki Fairy

TAGI #kuchnia

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.