Znacie surową dietę keto? Została opracowana jej lżejsza wersja!
I jest równie skuteczna!
Chyba każdy choć raz słyszał o diecie keto. Teraz coraz częściej mówi się o jej unowocześnionej odmianie, czyli lazy keto. Na czym polega i kiedy na nią przejść? Wszelkie wątpliwości rozwiała Sarah King - wykwalifikowana specjalistka w dziedzinie dietetyki.
Co to jest dieta ketogeniczna?
Zacznijmy od początku, czyli od diety ketogenicznej inaczej zwanej keto, bo to właśnie na jej podstawie opracowano nową formułę. Jest to jeden z popularniejszych nawyków żywieniowych w ostatnim czasie. Mimo, że został opracowany dla osób chorujących na padaczkę, na taką dietę przeszło wiele innych ludzi, niezmagających się z chorobą. Na keto zdecydowało się wiele osób, nawet gwiazdy - Kourtney Kardashian i Gwyneth Patrow. Dieta jest bardzo popularna, mimo że działa na niezwykle surowych zasadach. Do organizmu jest dostarczana niewielka ilość węglowodanów (tylko 20 – 50 gramów dziennie, co odpowiada jednej kromce chleba!). Posiłki są bogate jedynie w tłuszcze (80% – 90%) uzupełniając energię oraz białko (ok. 10 %) . Dieta ma na celu zmusić organizm do spalania glukozy wprowadzając ciało w stan ketozy, wpływając na szybszy spadek masy tłuszczowej. Jest ona ciężka, dlatego powstał jej mniej restrykcyjny zamiennik - lazy keto.
Dieta lazy keto - na czym polega?
Dietetyk Sarah King tłumaczy, że, tak jak jej pierwowzór, dieta jest oparta na spożywaniu niewielkiej ilości węglowodanów - „Lazy keto to uproszczona wersja oryginalnej diety. Musisz mieć pewność, że nie przekroczysz 20 gramów węglowodanów dziennie, ale możesz spożywać białko i tłuszcz w dowolnych proporcjach" tłumaczy King. Brzmi zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe? King wyjaśnia, że należy być uważnym: "Jeśli jesz za dużo białka, twoje ciało może faktycznie przekształcić je w węglowodany w procesie zwanym„ glukoneogenezą ”.
Dla kogo dieta lazy keto?
Przed podjęciem diety ketogenicznej warto się upewnić, czy faktycznie jest ona dla nas. Bardzo ważne jest zrobienie badań, szczególnie w przypadku kobiet. Według lekarzy dieta nie sprzyja środowisku żeńskich hormonów. Dostarczanie odpowiedniej ilości energii z pożywienia jest bardzo ważne, a ta dieta niestety zdecydowanie ogranicza ten proces. Wiele kobiet po przejściu na dietę może odczuwać niepokojące objawy - zatrzymanie miesiączki, złe samopoczucie, a nawet problemy z wahającym się poziomem hormonu tarczycy. Dlatego aktualne badania oraz prowadzenie diety z pomocą dietetyka, a nawet lekarza w tym przypadku jest jak najbardziej wskazana.