Reklama

Joga nie jedno ma imię. Jeżeli wyobrażasz sobie jogę jedynie jako stateczne, spokojne ćwiczenia w rytm wolnej muzyki - jesteś w błędzie! Nie są to jedynie klasyczne pozycje, zwane asanami, zmieniane w odpowiednim tempie i kolejności. Odmian jogi jest przynajmniej kilkanaście i każda z nich charakteryzuje się innym zakresem dynamiki ćwiczeń, zaawansowania fizycznego i duchowego. Jeden rodzaj będzie bardziej skupiał się na spalaniu kalorii i modelowaniu silnej sylwetki, drugi zaś, będzie kładł nacisk na rozwój psychiczny i emocjonalny ćwiczącego. Istnieją odmiany jogi dla tych, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą nadwyrężać stawów czy kręgosłupa. Jeżeli wolisz ćwiczenia w rytm dynamicznej muzyki to, wydaje się to zaskakujące, istnieje taki rodzaj jogi, który łączy ze sobą dynamiczne elementy tańca i fitnessu. Ile ludzi...tyle rodzajów jogi! Zebraliśmy 7 różniących się od siebie odmian tych ćwiczeń, które dopasują się do Waszych, indywidualnych potrzeb!

Reklama

CZYTAJ TEŻ: Mieliście ciężki dzień? Przedstawiamy 7 sprawdzonych sposobów na skuteczny relaks!

Joga - Ashtanga

To joga dynamiczna. Nazywana jest tak, ponieważ ruch podąża za oddechem. Jest to najważniejszy aspekt tego rodzaju jogi. Ciało wtedy pracuje w pełnej harmonii, kiedy ćwiczący perfekcyjnie kontroluje oddech. Ashtanga bez oddechu będzie zwykłym wykonywaniem poszczególnych figur. Zestaw ćwiczeń składa się ze ściśle określonych pozycji (asan). Składają się na nią cztery elementy: oddech, ruch ciała, punkty koncentracji wzroku i bandhy (ośrodki energetyczne w ciele). Ashtanga dobrze wpływa na dotlenienie organizmu oraz pracę serca. Ułatwia radzenie sobie ze stresem i przeciwdziała starzeniu się mózgu. Aby poczuć efekty potrzebne jest zaangażowanie i nauka kontroli nad ciałem.

Joga - Hatha

Uznawana jest za najstarszą formę ćwiczeń fizycznych. Duży nacisk kładzie się na ćwiczenia wykorzystujące siłę fizyczną. Elementem łączącym ją z klasyczną joga, to przestrzeganie zasad i osiągnięcie stanu głębokiej medytacji. Składa się z trzech elementów, asan, kontroli oddechu i z sześciu procesów oczyszczających. Hatha joga ma wpływ na poprawienie naszego stanu mięśni, zwiększenie zakresu ruchów i zapobiega chorobom kości i stawów. Eliminuje asymetrię ciała, przywraca właściwe napięcie mięśniowe i jest uzupełnieniem treningu profesjonalnych sportowców.

Yoga beat

Łączy ze sobą elementy jogi, tańca i fitnessu. Przeznaczona jest dla osób, które stawiają na dynamiczną aktywność fizyczną i preferują zajęcia taneczne. Ścieżka dźwiękowa zawsze jest dopasowana do tempa zajęć i łączy ze sobą style hip hopu, r’n’b, ale także delikatnej, lirycznej muzyki. Klasyczne pozycje jogi przeplata się z ruchami tanecznymi. Podczas tych ćwiczeń nie korzysta się z dodatkowego obciążenia. Dzięki temu rodzajowi jogi możemy poprawić swoją jakość snu oraz dodać sobie zastrzyku energii.

Joga - VOGA

Spodoba się osobom, które mają sentyment do klasycznego fitnessu z lat 80. Elementy jogi połączone są z tańcem spopularyzowanym przez Madonnę w teledysku do „Vogue”. Bazą jest vouging, charakterystyczny styl taneczny, w którym wykonywane są szybkie ruchy rąk, energicznie porusza się biodrami oraz zastyga się w poszczególnych pozycjach jak posągi. Te ostatnie, idealnie łączy się z asanami jogi. Voga wymaga dobrze rozwiniętego zmysłu równowagi i mocnych mięśni głębokich. Warto też przed rozpoczęciem tego typu jogi, mieć doświadczenie z jej klasycznym rodzajem. Te ćwiczenia dzięki elementom tanecznym modelują sylwetkę i wzmacniają gibkość ciała, a elementy jogi odprężają umysł i wpływają na zdrowie psychiczne.

Power joga

Wywodzi się z ashtanga jogi i jest przeciwieństwem klasycznej hathy. Ćwiczenia wykonuje się szybko i dynamicznie, pozostając w jednej pozycji nie dłużej niż 5 oddechów. W sekwencje asan wplatane są ćwiczenia pilatesowe i fintessowe. Power joga, poprzez swoje szybkie tempo, przyspiesza puls i poprawia krążenie. Są to ćwiczenia idealne dla tych, którzy chcieliby poprawić swoją wydolność organizmu oraz spalić kalorie. Podobnie jak w przypadku innych odmian jogi, ciało po tych ćwiczeniach, stanie się bardziej gibkie i elastyczne.

Joga kundalini

Pora na najbardziej mistyczny rodzaj jogi. Joga kundalini stała się jedną z najczęściej praktykowanych przez gwiazdy odmian jogi. Przyznały się do niej m.in. Madonna i Cindy Crawford. Charakteryzuje się pięcioma technikami pracy z ciałem. Wyróżnia się klasyczne asany, pracę z oddechem, ale także medytację, dźwięki i śpiew (mantry) oraz gesty rąk zwane mudrami. Pozwala na wydobycie twórczej energii z ćwiczącego ukrytej u podstawy kręgosłupa, punkt ten nazywa się pierwszą czakrą i wraz z postępowaniem ćwiczeń uwalnia się energie z kolejnych czakr, które wzmacniają poszczególne funkcje psychiczne człowieka - od seksualności po kreatywność i intuicję. Joga kundalini prowadzi do równowagi fizycznej, psychicznej i emocjonalnej. Polecana jest dla osób zestresowanych, poszukujących równowagi życiowej.

Reklama

Air joga

Dla wielbicieli sztuki cyrkowej i akrobatyki polecamy air jogę. Pozycje jogi wykonywane są na wykonanych z delikatnej tkaniny chust zawieszonych pod sufitem. Jest to dosyć nowa, bo stworzona w 2006 odmiana jogi. Zaletą trenowania air jogi jest odciążenie kręgosłupa i stawów. Na początku zajęcia wykonuje się na podłodze, by potem, sukcesywnie wykonywać ćwiczenia jedynie w powietrzu. Im bardziej ćwiczący jest zaawansowany, tym częściej wprowadzane są elementy akrobatyki do ćwiczeń. Ta odmiana jogi jest polecana osobom z wadami postawy. Dodatkowo wzmacnia mięśnie rąk i nóg, a kobiety ćwiczące na chustach mogą poczuć się bardziej kobieco i zmysłowo. Dość nietypowym efektem po ćwiczeniach są, wynikające z rozciągnięcia mięśni, dodatkowe…2-3 centymetry wzrostu! Efekt utrzymuje się kilka godzin.

Reklama
Reklama
Reklama