Otylia Jędrzejczak
Fot. mat. prasowe
VIVA! Tylko u nas

Jak mądrze wychować przyszłego mistrza? Otylia Jędrzejczak zdradza swoje sposoby!

Sprawdź, co radzi słynna mistrzyni olimpijska!

Artykuł sponsorowany 7 lutego 2020 11:23
Otylia Jędrzejczak
Fot. mat. prasowe

Sport to zdrowie, ale jeśli twoje dziecko marzy o karierze sportowej i trenuje intensywniej niż rówieśnicy, wymaga ogromnego wsparcia. Nie chodzi wyłącznie o motywację – to, co je i pije twój przyszły mistrz ma  kluczowy wpływ na jego bezpieczny rozwój i sukcesy sportowe. 

Regularna aktywność fizyczna radykalnie zmniejsza ryzyko wielu chorób, w tym chorób serca i osteoporozy. Wiadomo również, że regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko problemów emocjonalnych, takich jak lęk i depresja. Nawyki są ustalane we wczesnym okresie życia, a dowody sugerują, że dzieci aktywne fizycznie z większym prawdopodobieństwem staną się aktywnymi dorosłymi. 

Aby jednak sport miał korzystny wpływ na rozwój dziecka i jego osiągnięcia, konieczne jest wsparcie rodziców od najmłodszych lat. Doskonale rozumie to Otylia Jędrzejczak, polska pływaczka, mistrzyni olimpijska, założycielka fundacji i mama, a od stycznia tego roku również ambasadorka wody źródlanej Nestlé Pure Life.

Kiedy odkryjemy w dziecku talent, to warto go pielęgnować i rozwijać, nie zapominając, że ćwiczenia powinny dawać małemu sportowcowi dużo radości i satysfakcji. Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko było najlepsze, ale treningi bywają wymagające i czasochłonne – wyjaśnia Otylia Jędrzejczak.

Dlatego rodzice powinni przede wszystkim zadbać o zaszczepienie w dziecku zamiłowania do zdrowego stylu życia – mowa o odżywianiu, nawodnieniu, a także regeneracji, czyli higienie snu. Młody, rozwijający się organizm, jest w każdym z tym aspektów szalenie wymagający. 

dzieci gimnastyka
Fot. Adobe Stock

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Dzieci są doskonałymi obserwatorami, a większość ich zachowań wynika z… naśladownictwa. Dlatego to właśnie na najbliższych osobach spoczywa odpowiedzialność za rozwój zdrowych nawyków. Jeśli oni będą prezentować prozdrowotne postawy, takie jak wybór dobrze zbilansowanej diety i picie wody, istnieje większe prawdopodobieństwo, że dziecko na drugie śniadanie wybierze jabłko zamiast ciastka czy źródlaną wodę, zamiast słodzonego napoju. 

Otylia Jędrzejczak od lat działa też na rzecz promocji zdrowego stylu życia i prawidłowego odżywiania, a także regularnego picia wody przez dzieci i dorosłych. Jak wyjaśnia: Moim zdaniem takie zdrowe nawyki przydają się w dorosłym życiu, nawet jeśli dziecko zrezygnuje z bycia zawodowym sportowcem i wybierze inną ścieżkę. To umiejętności, które wypracowane w młodym wieku, procentują w przyszłości. Dobrze nawodniony i dobrze odżywiony organizm to też lepsze działanie mózgu i właściwy rozwój dziecka, co będzie się objawiało w przyszłości nie tylko wynikami sportowymi, ale również lepszymi ocenami w szkole – wyjaśnia. 

Woda wodzie nierówna 

O ile o błędach żywieniowych w diecie dzieci mówi się coraz więcej, temat nawodnienia często bywa pomijany. Tymczasem aktywne i rozwijające się dziecko ma wyższe (procentowe) zapotrzebowanie na wodę niż dorosły. A jeśli mowa o przyszłym mistrzu olimpijskim, temat staje się kluczowy. Dlaczego? Wytwarzanie potu (utrata płynów) wzrasta wraz ze wzrostem, a także ze wzrostem intensywności ćwiczeń. Jeśli poziom nie zostanie wyrównany, utrata płynów może prowadzić do odwodnienia, co może przyczynić się do zwiększonego postrzegania ciężkości wykonywanej czynności, a także do zmęczenia psychicznego, które może wpływać na koncentrację dzieci. Odwodnienie może również zwiększać ryzyko nudności, wymiotów, biegunki i innych problemów żołądkowo-jelitowych podczas uprawiania sportu i po nim. Dzieciom zaleca się do codziennego picia wodę źródlaną o sprawdzonej jakości.

Jak zapewnić dziecku odpowiednie nawodnienie?

  • Ustal obowiązkowe przerwy na wodę podczas ćwiczeń i zabaw - nie czekaj, aż dziecko powie ci, że jest spragnione. Zachęcaj dzieci, aby były dobrze nawodnione, pijąc dużo wody przed zabawą, w trakcie i po niej. Młodzi sportowcy radzą sobie najlepiej, kiedy mają ogólny plan picia podczas ćwiczeń i nie dopuszczają do powstania oznak odwodnienia.
  • Upewnij się, że mały sportowiec ma butelkę wody na każdy trening i mecz. Dzieci często rozpoczynają dodatkowe zajęcia tuż po lekcjach, dlatego trzeba wyposażyć je w wodę. 
  • Aktywne dzieci zdecydowanie wolą butelki z dzióbkiem, ponieważ łatwiej się z nich pije – nie trzeba mocować się z nakrętką, ale też istnieje mniejsze ryzyko, że maluch się zaleje lub zakrztusi. 
  • Wprowadź zdrowe nawyki w swojej rodzinie – pijcie wodę tuż po przebudzeniu, a także pół godziny przez posiłkiem. 

Otylia Jędrzejczak
Fot. mat. prasowe

Wybór Otylii Jędrzejczak

Rodzice doskonale wiedzą, że dzieci najczęściej dokonują wyboru… oczami. Kolorowe butelki z pewnością skradną ich serca. Właśnie w takich opakowaniach są dostępne wody źródlane Nestlé Pure Life, których ambasadorką jest Otylia Jędrzejczak.

- Bardzo ważne jest, aby wybrać wodę odpowiednią do swoich potrzeb. Ja wybrałam wodę Nestlé Pure Life, ponieważ jest wodą źródlaną oraz ma pozytywną opinie Instytut Matki i Dziecka do codziennego picia przez dzieci powyżej 1 r.z. Ponadto marka dba o rozwój dzieci i budowanie w nich nawyku częstego picia wody oraz dbania o zdrowe nawodnienie, co również jest jednym z celów, które realizujemy w ramach fundacji – podkreśla Otylia Jędrzejczak.

Woda to zdrowy wybór w każdej chwili – niezależnie od wieku, stanu zdrowia, czy aktywności fizycznej. Nie ma kalorii, nie zawiera cukrów ani dodatków. W konsekwencji poprawa spożycia wody jest coraz częściej uznawana za priorytetowe działanie na rzecz zdrowszego stylu życia u dzieci.

Materiał powstał z udziałem marki Nestlé

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…