Reklama

Koniec z jednorazowymi, plastikowymi sztućcami? Do 2021 decyzją Parlamentu Europejskiego, ze sklepów znikną jednorazowe, plastikowe sztućce. Odpowiadając na nowe regulacje, inżynierzy z Politechniki Gdańskiej, pod kierunkiem prof. Heleny Janik stworzyli...ekologiczne, kukurydziane sztućce! Mają być one uzyskane z użyciem m.in. mąki ziemniaczanej oraz PLA, polimeru uzyskiwanego z kukurydzy. Nowatorskie sztućce mają rozkładać się jedynie...3 miesiące! To znaczący krok naprzód, który pozwoli ograniczyć zużycie plastiku! Dodatkowymi zaletami są łatwość i niska cena wykonania.

Reklama

Jak się uzyskuje ekologiczne sztućce?

Materiał pozyskuje się z łatwo dostępnych źródeł naturalnych lub wykorzystuje się całkowicie odnawialne materiały. Produkty wytwarza się ze specjalnej skrobi termoplastycznej pozyskiwanej z mąki ziemniaczanej, polimeru PLA otrzymywanego z kukurydzy oraz dodatków naturalnych. Sztućce te mają znaczacą przewagę nad tymi wykonanymi z materiałów ropopochodnych. Można wytwarzać je w dwojaki sposób, co sprawia, że koszty uzyskania materiału nie są wysokie. Co najważniejsze, są one całkowicie biodegradowalne i można spokojnie pozbywać się ich z resztami jedzenia. Rozłożą się w ciągu 3 miesięcy.

Reklama

Trwają poszukiwania partnera biznesowego

Materiały przeszły już przez fazę testów! Wynalazek gdańszczan zwraca uwagę przedsiębiorców skłonnych do zainwestowania w nową technologię. Nie ma przy nim ryzyka inwestycyjnego, ponieważ maszyny wykorzystywane do ich produkcji są takie same jak do wyrobów plastikowych. Uczelnia szuka producenta, któremu udostępni licencję know how na wykonanie produktu. Gdańszczanie, za swoje odkrycie otrzymali złoty medal na Targach Wynalazczości "Concours Lépine" w Paryżu. Co nas najbardziej interesuje, prof. Helena Janik mówi, że z nowego materiału będzie można wytwarzać nie tylko sztućce, ale także talerze, kubki czy słomki. Miejmy nadzieję, że wynalazek szybko znajdzie producenta i stale zagości w naszych domach!

pg.edu.pl
pg.edu.pl
Reklama
Reklama
Reklama