Dzień Ziemi 2022 – zobacz, co możesz zrobić dla planety
Bądź bardziej eko!
Światowy Dzień Ziemi obchodzimy 22. kwietnia i ma on ogromne znaczenie dla środowiska. Od lat tej dacie towarzyszył coroczny rytuał sprzątania lasów oraz terenów zielonych. Możemy przyłożyć rękę do ochrony środowiska i żyć bardziej w zgodzie z naturą. Co takiego możemy zrobić? Koniecznie poznajcie sposoby, jak być bardziej eko.
ZOBACZ TEŻ: Oto 5 sprawdzonych tricków, które pozwolą Ci być bardziej eko!
Koronawirus a ekologia
Chociaż obowiązek noszenia maseczek został już w większości miejsc zniesiony, wciąż powinniśmy mieć je przy sobie dla własnego bezpieczeństwa. Niestety, te środki ochrony wciąż możemy zauważyć rzucone na chodniku czy trawnikach. Wystarczy, że każdy po ich zużyciu umieści je w odpowiednim pojemniku i będzie segregował w ten sposób śmieci. Nie zapominajmy o bezpieczeństwie – w tym trudnym czasie warto zachować zdrowy rozsądek. Wybierając się na zakupy lepiej sięgać po rzeczy, które nie są zapakowane (nawet w foliowe woreczki lub plastik). Aby być bardziej eko, świetną alternatywą jest używanie wielorazowych materiałowych worków, które po powrocie do domu można wyprać i zdezynfekować.
Segregacja śmieci
Aby chronić środowisko nie rezygnuj z segregacji, to bardzo ważne. Wyrzucając śmieci do odpowiednich kategorii, umożliwiamy ponowne wykorzystanie niektórych z surowców. Dodatkowo ten dobry nawyk nauczy organizacji i utrzymywania porządku. Wszystko ma swoje miejsce i nie tworzy się chaos.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Skuteczne sprzątanie domu według metody Marie Kondo!
Koronawirus a zanieczyszczenie powietrza
Według naukowców koronawirus ma też pozytywny wpływ na planetę. Przypomnijmy, że przez ostatnie dwa lata mocno walczyliśmy z pandemią. Wiele działalności gospodarczych i przemysłowych w tym momencie wstrzymało swoją pracę, a transport na całym świecie jest sparaliżowany. W ostatnim czasie odnotowano mniejsze zanieczyszczenie atmosfery oraz wody. Badacze z uniwersytetu Stanforda zwrócili uwagę na znaczy spadek CO2 w Chinach, co zredukowało jego światową emisję o jedną czwartą! Jak czytamy na serwisie Times of India po raz pierwszy od 30 lat mieszkańcy regionu Doaba w stanie Pendżab w Indiach mogli zobaczyć położone 200 kilometrów dalej Himalaje. Koniecznie zobaczcie nagranie, robi ogromne wrażenie!