prca-w-czasach-po-koronawirusie-home-office-powrot-do-biur-kiedy-jak-bedziemy pracowac-2020-2
Fot. Adobe.Stock.com
VIVA! Tylko u nas

Dzisiaj Dzień Sprzątania Biurka! Jak uporządkować swoje miejsce pracy według zasad feng shui?

Marta Roszewska 11 stycznia 2021 11:27
prca-w-czasach-po-koronawirusie-home-office-powrot-do-biur-kiedy-jak-bedziemy pracowac-2020-2
Fot. Adobe.Stock.com

Biurko to wizytówka gabinetu. Z okazji Dnia Sprzątania Biurka nie tylko przypomnimy Wam o tym, dlaczego porządek w miejscu pracy jest ważny, ale także podpowiemy jak uporządkować je tak, by funkcjonowało zgodnie z zasadami feng shui. Organizacja miejsca pracy zarówno w domu, jak i w biurze jest bardzo istotna. Wpływa ona nie tylko na nie tylko na nasz komfort, ale także pomaga nam się skupić oraz wydajniej pracować. W oparciu o technikę feng shui pomożemy Wam zagospodarować swoje pomieszczenie tak, by energia chi mogła w nim przepływać w harmonii. Metody te są wykorzystywane w wielu firmach na całym świecie, by poprawić wydajność pracowników.

Dzień Sprzątania Biurka
Fot. Instagram

USTAWIENIE BIURKA

Tu główną rolę odgrywa tzw. power position – najbardziej korzystne miejsce. Biurko powinno stać tak, byśmy siedzieli przodem do drzwi wejściowych oraz tyłem do ściany. Siedząc jak najdalej od drzwi oraz mając widok na jak największą część pomieszczenia, zyskamy więcej dobrej energii niż osoba, której biurko znajduje się przy samym wejściu. Taki pracownik narażony jest ciągłe rozpraszanie. W przypadku, gdy pracowników jest więcej, starajmy unikać się siedzenia do kogoś plecami lub twarzą w twarz. Może to wywołać niepotrzebny stres oraz konflikty. Ważny jest także widok z naszego miejsca. Starajmy się by nasze otoczenie nie było zbyt chaotyczne – zbędne obrazy na ścianach lub wręcz przeciwnie, zupełnie puste ściany mogą spowodować blokadę naszych wizji i wytrącać nas z równowagi.

OTOCZENIE

Starajmy się wykorzystać przestrzeń wokół biurka tak, by jak najbardziej mobilizowała nas do pracy. Grafiki oraz obrazy na ścianach powinny być dla nas źródłem kreatywności i inspiracji, z której będziemy czerpać podczas tworzenia. Idealnie wpasują się tu zdjęcia, które zawierają motto, które popychać nas będzie do osiągnięcia wyznaczonego celu. Praktyki feng shui związane z yin i yang podpowiadają jakie elementy wprowadzić do swojego biura. Energia yang, reprezentująca energię męską, to przede wszystkim wysokie sufity, jasne kolory, dużo światła oraz kanciaste meble. Do takiego pomieszczenia warto wnieść kilka przedmiotów o płynnych I zaokrąglonych kształtach by dodać odrobinę energii yin. By stonować jasne wnętrza można też pomyśleć o ciemnych zasłonach lub roletach. Zasady feng shui mówią także o wprowadzeniu do pomieszczenia naturalnych elementów reprezentujących pięć chińskich żywiołów: woda, ogień, drzewo, ziemia I metal.

ROZMIAR BIURKA

Rozmiar biurka to bardzo istotna rzecz, która wpływa na naszą jakość pracy. Nie może być zbyt małe – spowoduje to, że będziemy czuć się niekomfortowo, a przede wszystkim, takie biurko będzie niepraktyczne. Rozmiar nie może też być zbyt duży. Mebel nie może przytłaczać pomieszczenia lub powodować, że nie będziemy mogli czegoś na nim dosięgnąć.

UPORZĄDKOWANIE BIURKA

Gdy w pomieszczeniu, w którym się znajdujemy panuje chaos, ciężko jest nam się skupić I myśleć kreatywnie. Dlatego przede wszystkim powinniśmy pilnować porządku na naszych biurkach. Niech znajdują się tam najpotrzebniejsze nam przedmioty. Te, których nie używamy cały czas, mogą znaleźć swoje miejsce w szufladzie lub szafce. Zrezygnujmy z bibelotów oraz mnóstwa osobistych rzeczy, które będą nas jedynie rozpraszać. Ograniczmy je np. do komputera, telefonu lampki przybornika oraz niewielkiej rośliny. Pamiętajmy o codziennym sprzątaniu biurka! 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.