Łukasz Jakóbiak już wie, jak zagospodarować 20m2, a ty? Oto 7 rozwiązań aranżacyjnych dla małego mieszkania
- Xymena Borowiecka
1 z 8
Pewnie nie zdajesz sobie sprawy, ile aranżacyjnych możliwości kryje nawet niewielka kawalerka. Małe mieszkanie możesz urządzić funkcjonalnie i komfortowo, wystarczy zastosować w nim kilka sprytnych rozwiązań.
Vloger Łukasz Jakóbiak od lat udowadnia, że 20m2 można świetnie zagospodarować, a nawet przeprowadzać w nim wywiady z największymi gwiazdami. Ostatnio zdecydował się na odświeżenie swoich wnętrz, a zdjęcia zamieścił na swoim Instagramie.
W mieszkaniu Łukasza Jakóbiaka zostały zastosowane ciekawe rozwiązania aranżacyjne, które optycznie powiększyły pomieszczenie. Jakie? Dowiecie się tego z naszej galerii.
Po pierwsze - plany!
Zanim zaczniesz urządzać mieszkanie, zastanów się, co jest dla ciebie niezbędne, a czego tak naprawdę nie potrzebujesz. Dzięki temu, zyskasz przestrzeń do zagospodarowania. Nawet w niedużym pomieszczeniu powinien się znaleźć kącik jadalniany, miejsce na przechowywanie rzeczy i wygodne łóżko. W tym artykule podpowiemy wam, o czym jeszcze warto pamiętać.
Podstawowe zasady urządzania małego mieszkania
Weź do ręki gotowy plan mieszkania lub stwórz go samodzielnie i sprawdź, jak ergonomicznie zagospodarować dom. Otwieranie przestrzeni to skuteczny zabieg w optycznym powiększaniu wnętrz.
By zyskać więcej miejsca, ścianę między kuchnią, a pokojem powinno się zburzyć. Będzie przestronnie i zdecydowanie jaśniej. Opcjonalnie możesz usunąć tylko jej górną część, a dolną przykryć blatem, przy którym będzie można zasiadać na wysokich stołkach. Takie komfortowe miejsce do spożywania posiłków, może pełnić rolę jadalni.
Zobacz także: 7 hitów designu, które po prostu trzeba znać! Podpowiadamy, gdzie je kupić!
Im mniej tym lepiej
Musisz wiedzieć, że styl wnętrza jest bardzo istotny. W małych mieszkaniach najlepiej sprawdza się minimalizm - im mniej ozdób i zbędnych mebli, tym lepiej. Dbaj także o wizualny porządek - wystarczą dwa lub trzy wyraziste akcenty - ciekawa tapeta, oryginalna lampa lub duży obraz.
POLECAMY: Urządzasz mieszkanie? Oto 5 najgorętszych trendów wnętrzarskich tej jesieni!
W naszej galerii znajdziesz 7 najlepszych sposobów na zaaranżowanie małego mieszkania. Co ważne - są proste i niedrogie.
2 z 8
Kolor ścian ma znaczenie!
Proste rozwiązania są zazwyczaj najlepsze, dlatego nie warto głowić się nad wyborem koloru ścian. Biel to najbardziej uniwersalny kolor, pasuje do niej niemalże wszystko. Jest rewelacyjnym tłem dla obrazów czy designerskich mebli. Rozjaśnia i optycznie powiększa pomieszczenie. Dobrze odbija światło, więc nasze mieszkania wydają się dużo bardziej przestronne, niż są w rzeczywistości.
Zobacz także: Wnętrza: styl glamour. Hit czy kit?
3 z 8
Przesuwane drzwi otwierają przestrzeń
Montaż przesuwanych drzwi zamiast tradycyjnych pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca. Dzięki nim, możemy swobodnie zabudowywać i organizować przestrzeń wokół framugi, bez obaw, że drzwi nie będzie można w pełni otworzyć lub ulegną uszkodzeniu, obijając się o meble lub ścianę.
Takimi drzwiami wydzielimy przestrzeń, która będzie intymnym zakątkiem mieszkania - sypialnię czy garderobę.
POLECAMY: Top 5: najciekawsze wnętrzarskie konta na Instagramie.
4 z 8
Nowoczesne rozwiązanie - szklana ściana
Jeżeli nie chcesz, by kuchnia bezpośrednio połączona z salonem, to dobre rozwiązania będą stanowić szklana ściana lub przeszklone drzwi pomiędzy pomieszczeniami. Stworzysz wówczas ciekawą, a zarazem bardzo praktyczną przegrodę otwartej przestrzeni.
Zobacz także: Perfumy dla domu - sprawdź, jak dodać wnętrzom elegancji i klasy
5 z 8
Funkcjonalny podział przestrzeni - meble w kolorze ścian
Nie chcesz, by sofa sąsiadowała bezpośrednio z aneksem kuchennym? Postaw między nimi wysoki regał. Najlepiej sprawdzi się taki o lekkiej konstrukcji, z dużą ilością przegród.
Alternatywą do tego jest dwustronna szafa. Od strony pokoju będzie dobrym schowkiem na książki czy ubrania, w kuchni – na naczynia i wyposażenie.
Pamiętaj także, że szafy do zabudowy są lepsze od tradycyjnych - nie zagracają mieszkania. Dodatkowo, gdy mają ten sam kolor co ściany, są mniej widoczne. Warto wiedzieć, że umieszczenie na nich lustra powiększy przestrzeń.
Zobacz także: PRL znów jest modny! Na szczęście, tylko we wnętrzach… Ile trzeba zapłacić za kultowe meble z tamtej epoki?
6 z 8
Perforowana tablica, tzw. peg board
Taka tablica może pokrywać nawet całą ścianę. Pozwala ona łatwo przechowywać rzeczy codziennego użytku. Dzięki temu, zaoszczędzimy cenną przestrzeń, którą musielibyśmy przeznaczyć na schowki.
Na wytrzymałych haczykach można zawiesić narzędzia, garnki czy po prostu koszyk na przyprawy. Co ciekawe, taką tablicę miała w swojej kuchni słynna autorka książek kucharskich - Julia Child i do dziś pozostaje swego rodzaju ambasadorką tego sprytnego rozwiązania aranżacyjnego.
POLECAMY: Cuda z... papieru! Zobacz niezwykle przydatne akcesoria!
7 z 8
Kreatywne przechowywanie
W poszukiwaniu miejsca, warto zacząć od łóżka. Jeśli jest ono na wysokich nogach, można zagospodarować przestrzeń pod nim - w szufladzie schowasz nie tylko pościel. Zaopatrz się w kosze bądź pojemniki do przechowywania i włóż do nich to, co raczej nie powinno znajdować się w widocznym miejscu. Inną opcją są otwierane pufy, pełniące taką samą funkcję, co szuflady.
Zobacz także: Od wybiegów po wnętrza mieszkań. Zobacz kolekcje wnętrzarskie wielkich domów mody!
8 z 8
Piętrowe łóżko w dobrym stylu
Połączenie piętrowego łóżka z regałem, komodą i szafą w jednym to rewelacyjne rozwiązanie dla małego mieszkania. Wysuwane wieszaki na ubrania ustawisz w każdym miejscu w pokoju, dzięki czemu będą stanowić mobilną garderobę. By w twoim domu zapanowała bardziej intymna, romantyczna atmosfera, na baldachim łóżka narzuć delikatną tkaniną i dodaj małe lampki.
Zobacz także: Szybki sposób na zmianę wsytroju mieszkania? Wzorzyste tapety to teraz hit! Oto 5 najciekawszych!