Czerwona herbata
O tym się mówi!

Czerwona herbata pozwoli spalić zbędne kilogramy po świętach!

Poznaj jej niesamowite właściwości!

Barbara Łubko 9 stycznia 2022 10:30
Czerwona herbata

Uwielbiasz pić herbatę, ale nie bardzo wiesz, czym poszczególne gatunki różnią się między sobą? Pora to zmienić! Okazuje się, że to, jaką herbatę wybierasz, ma ogromne znaczenie dla Twojego organizmu. Dziś z bliska przyjrzymy się właściwościom czerwonej herbaty, która skutecznie pomoże Ci pozbyć się nadmiernych kilogramów po okresie świątecznym. Jakie jeszcze zalety ma czerwona herbata?

ZOBACZ TEŻ: 43-letnia Amal Clooney zachwyca figurą mimo że jest zapracowaną mamą bliźniaków. Jak ona to robi?

Czym jest i skąd pochodzi czerwona herbata?

Czerwona herbata jest jedną z najbardziej aromatycznych herbat świata. Posiada charakterystyczny smak i aromat. Odrobinę ziemista, o korzennym smaku stanowi prawdziwy rarytas. Czerwona herbata pochodzi z Azji i na masową skalę produkowana jest w Chinach i na Tajwanie. Herbata dostępna w popularnych sklepach przeznaczona jest na sprzedaż zaraz po zebraniu, ale jej najszlachetniejsze gatunki poddane zostają procesowi leżakowania – a ten może trwać nawet 50 lat!

Gatunki czerwonej herbaty

Czerwona herbata ma aż trzy odmiany. W Polsce najlepiej dostępna jest popularna Pu-erh, ale warto poznać też właściwości pozostałych gatunków, bo ich smak naprawdę potrafi zachwycić!

  • Pu-erh – to ona wspomaga organizm w walce z tkanką tłuszczową. Jest najbardziej popularnym w Polsce gatunkiem czerwonej herbaty. Zaskakujące może być to, że tak naprawdę produkuje się ją z poddanych fermentacji liści zielonej herbaty. Ma intensywny, bardzo ciemny kolor i ziemisty smak.
  • Oolong – obecnie jest mało popularna w naszym kraju, choć w dobie PRL-u ten gatunek czerwonej herbaty pito niemal codziennie. Ma kolor od jasnożółtego do brązowego, a jej smak różni się w zależności od sposobu zbierania i przygotowania. Może mieć posmak owocowy, kwiatowy lub drewniany.
  • Puszong – poddawana jest bardzo krótkiemu i delikatnemu procesowi fermentacji. Napar przybiera kolor jasnożółty lub bursztynowy. Jest łagodną i smaczną odmianą czerwonej herbaty, którą najczęściej podaje się do deserów. Jej liście chętnie wykorzystywane są do tworzenia mieszanek herbat aromatyzowanych.

Właściwości czerwonej herbaty

Czerwona herbata? Jej właściwości potrafią zaskoczyć! Znana jest przede wszystkim ze względu na wpływ na redukcję masy ciała, ale ten napar potrafi znacznie więcej – przekonaj się sama! Oto efekty, których możesz się spodziewać po czerwonej herbacie.

CZYTAJ TEŻ: Detoks po świętach i sylwestrze? Sprawdź przepisy na koktajle odchudzające!

  • Poprawia wygląd skóry: czerwona herbata zawiera sporą dawkę cynku, dzięki czemu pomaga zachować skórze zdrowy i świeży wygląd – łagodzi świąd i zmiany trądzikowe, oczyszcza cerę, pomaga wydalić toksyny z organizmu.
  • Chroni przed próchnicą: czerwona herbata charakteryzuje się wysoką zawartością fluoru, dzięki czemu wzmacnia zęby i hamuje rozwój próchnicy.
  • Obniża poziom cholesterolu i pomaga schudnąć: wpływa na efektywne spalanie tkanki tłuszczowej. Po czerwoną herbatę szczególnie powinny sięgać osoby, które właśnie rozpoczęły dietę odchudzającą.
  • Chroni przed chorobami nowotworowymi: niszczy komórki nowotworowe i hamuje rozwój raka.
  • Pobudza i wzmacnia koncentrację: czerwona herbata zawiera kofeinę, dzięki czemu wpływa pobudzająco na organizm i może być zamiennikiem kawy. Pozytywnie wpływa też na koncentrację i pamięć.
  • Wzmacnia organizm: zawarte w czerwonej herbacie polifenole skutecznie zwalczają wirusy i grzyby. Czerwona herbata wspomaga organizm w procesie zdrowienia i podnosi jego odporność.

Czerwona herbata na odchudzanie?

Miłośnicy czerwonej herbaty na pierwszym miejscu wskazują jej właściwości odchudzające. Czy rzeczywiście herbata może mieć bezpośredni wpływ na redukcję masy ciała? Okazuje się, że tak!

Regularne spożywanie czerwonej herbaty przyspiesza spalanie materii, reguluje wydzielanie żółci i ułatwia trawienie. Co istotne, właściwości czerwonej herbaty sprawiają, że redukuje ona także poziom cholesterolu. A to wszystko za sprawą zawartych w czerwonej herbacie enzymów i polifenoli czyli naturalnych przeciwutleniaczy. Dodatkowo czerwona herbata wspomaga wydzielanie soku żołądkowego, pomagając w ten sposób w niestrawnościach, przejedzeniu i bólach żołądka.

Żeby zauważyć pozytywne skutki odchudzające, ten gorący napój należy spożywać 5-6 razy dziennie. Jednak, aby osiągnąć spektakularne efekty, to pamiętaj o tym, że samo picie herbaty nie wystarczy. Zdrowa dieta i ruch na świeżym powietrzu to podstawa. Oprócz tego możesz oczywiście sięgać po napar z czerwonej herbaty, który spożywany w rozsądnych ilościach z pewnością Ci nie zaszkodzi.

Przeciwwskazania do picia czerwonej herbaty

Wszystko, co dobre, należy stosować z umiarem – podobnie jest z czerwoną herbatą. Choć posiada szereg właściwości prozdrowotnych, to w nadmiarze może zaszkodzić. Dlaczego?

Czerwona herbata przede wszystkim spowalnia wchłanianie przez organizm żelaza, a to w prostej drodze może prowadzić do anemii. Jeśli aktualnie często sięgasz po czerwoną herbatę, dbaj także o to, by Twoja dieta była bogata w produkty zawierające żelazo. Z tego względu na ilość spożywanej czerwonej herbaty powinny uważać kobiety karmiące piersią, kobiety w ciąży, małe dzieci i wegetarianie.

Spora ilość kofeiny może także niekorzystnie wpłynąć na osoby zmagające się z zapaleniem jelita drażliwego oraz te cierpiące na nadciśnienie. Ciekawostką jest fakt, że w 5 filiżankach czerwonej herbaty, znajduje się tyle samo kofeiny, co w jednej czarnej kawie, jednak ich działanie nieco różni się od siebie. Kofeina z herbaty wchłania się znacznie wolniej, ale za to dłużej pozostaje później w organizmie, przez co jej działanie jest długotrwałe i łagodne.

Jak parzyć czerwoną herbatę?

Jak parzyć czerwoną herbatę, by w pełni cieszyć się jej bogatym smakiem i aromatem? Warto zwrócić przede wszystkim uwagę na temperaturę oraz czas parzenia. Liście herbaty należy zalać wodą o temperaturze 90-1000C i parzyć je przez około 3 minuty. Istotne jest to, że czerwoną herbatę należy spożywać minimum pół godziny po posiłku. To ze względu na wspomniane wyżej zdolności do ograniczania wchłaniania żelaza przez organizm.

W dobie PRL-u czerwoną herbatę pito w zasadzie codziennie, choć wówczas nikt nie zdawał sobie sprawy z jej właściwości zdrowotnych. Dziś stanowi prawdziwą perełkę dla koneserów – wyjątkowy smak i aromat nie każdego zachwyca, ale choćby przez wzgląd na jej właściwości warto choćby od czasu do czasu wypić filiżankę czerwonej herbaty. To jak, skusisz się?  

Czerwona herbata
Fot. Adobe Stock

Czerwona herbata
Fot. Adobe Stock

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARCELA I MICHAŁ KOTERSCY: w styczniu powiedzieli sobie „tak”, ale to niejedyna rewolucja w ich życiu. KATARZYNA ŻAK: o tym, co jest jej największym szczęściem i czego najbardziej żałuje. ANDREA CAMASTRA: dla zdobywcy gwiazdki przewodnika Michelin gotowanie jest jak teatralny spektakl. ALDONA ORMAN Z CÓRKĄ IDALIĄ w rozmowie pełnej metafizyki, ale też zwykłej codzienności. SWIFT, CYRUS, EILISH, GOMEZ, DUA LIPA: idolki zbiorowej wyobraźni.