Cesarzowe Japonii - jakie tajemnice kryje ich życie?
Jakimi prawami rządzi się życie na japońskim dworze?
Japońska monarchia uważana jest za najstarszą, wciąż panującą, dynastię świata. Cesarstwo Japonii powstało w 660 r. p.n.e. Wszyscy kolejni cesarze uznawani są za potomków pierwszego cesarza Jimmu. Obecny cesarz Naruhito jest więc 126. przedstawicielem dynastii na tronie. Na Chryzantemowym Tronie, bo tak nazywa się japońską monarchię, zasiadł 1 maja 2019 roku. Nie o nim jednak będzie ta opowieść. My przyglądamy się żonom cesarzy Japonii. Jak żyją? Jaką rolę odgrywają?
Cesarzowa Masako - żona Naruhito, matka obecnego cesarza - Michiko i ich poprzedniczki pełnią niezwykłą rolę, jednak ich postrzeganie przez społeczeństwo jest zupełnie inne niż w europejskich monarchiach. Mimo że powojenna konstytucja wprowadziła w Japonii równouprawnienie płci, od cesarskich kobiet nadal oczekuje się wcielania w życie konserwatywnych wartości, a każde odstępstwo od tradycji - na przykład noszenie trendowych ubrań lub chodzenie do sklepów - może potencjalnie wywołać krytykę. Od cesarzowych oczekuje się również utrzymania patrylinearnej sukcesji do Chryzantemowego Tronu. Kobiety nie mogą same dziedziczyć tronu, dlatego męski potomek jest tak istotny.
ZOBACZ TEŻ: Sakura, czyli japoński fenomen kwitnącej Wiśni!
Masako, żona cesarza Japonii Naruhito
Masako Owada urodziła się w 1963 roku jako córka japońskiego dyplomaty. Przyszła cesarzowa otrzymała doskonałą edukację - skończyła m.in. Uniwersytet Harvarda i przez lata pracowała w ministerstwie spraw zagranicznych Japonii. Ówczesnego księcia Naruhito poznała w 1986 roku. Choć para była w sobie zakochana, Masako dwukrotnie odmówiła pierścionka zaręczynowego - dobrze wiedziała, że bycie przyszłą cesarzową to obowiązek i odpowiedzialność na całe życie. W końcu w 1993 roku Masako i Naruhito wzięli ślub. Nie mają męskiego potomka, natomiast w 2001 roku urodziła im się córka - księżniczka Aiko.
Po ślubie Masako miała wiele trudności z przystosowaniem się do pozycji przyszłej cesarzowej Japonii. W grudniu 2003 roku zachorowała i spędziła kilka tygodni w szpitalu. W lipcu 2004 roku pałac ogłosił oficjalną diagnozę „zaburzeń adaptacyjnych spowodowanych stresem”, stwierdzając, że Masako cierpi na chorobę psychiczną. Powstrzymała się od wykonywania prawie wszystkich oficjalnych obowiązków. Według niektórych głosów powodem załamania psychicznego mógł być fakt, że Masako i Naruhito nie mają syna. Kiedy cesarz objął tron Masako coraz częściej zaczęła pojawiać się na oficjalnych wyjściach. Obecnie Masako towarzyszy mężowi w ważnych wydarzeniach. Na uwagę zasługuje jej styl ubierania. Oczywiście nie mówimy tu o ceremonialnych strojach…
Masako podczas intronizacji cesarza Naruhito
Cesarzowa zobowiązana jest do noszenia bardzo zachowawczych strojów. Może właśnie dlatego wiele jej stylizacji prezentuje się jakby pochodziło z innej epoki - spódnicy za kolano, bezkształtne żakiety, grzeczne czółenka to najczęstsze wybory.
CZYTAJ TEŻ: Sekrety pielęgnacji japońskiej księżniczki Aiko
Michiko, żona cesarza Japonii Naruhito
Emerytowana cesarzowa Michiko jest żoną cesarza Akihito, który abdykował w 2019 roku. Była pierwszą cesarzową w historii Japonii, niepochodząca z arystokracji. Jest córką zamożnego przedsiębiorcy, urodziła się w 1933 roku. W 1957 poznała ówczesnego księcia Akihito na kortach tenisowych w Japonii, w 1958 doszło do zaręczyn, a 10 kwietnia 1959 roku odbyła się ceremonia ślubna. Z Akihito mają trójkę dzieci: cesarza Naruhito, księcia Akishino i Sayako. Michiko jest współautorką kilku tomów poezji oraz książki dla dzieci. W 2019 roku u cesarzowej został zdiagnozowany rak piersi. Michiko przeszła udaną operację.
Michiko i Akihito zrewolucjonizowali sposób postrzegania japońskiej monarchii. Sprawili, że stała się bardziej przystępna i przystosowana do współczesnych czasów. Do czasu narodzin księcia Naruhito 23 lutego 1960 roku codzienna opieka nad królewskimi dziećmi należała do obowiązków niań. Zrywając z tradycją, Michiko postanowiła sama wychowywać swojego syna, a następnie jego rodzeństwo, księcia Akishino i księżniczkę Sayoko, i nawet karmiła ich piersią. Kiedy wyjeżdżała, zostawiała zeszyt z instrukcjami dla niań, jak opiekować się Naruhito. Lista, która zawierała takie rzeczy, jak przytulanie go przynajmniej raz dziennie i nie pozwalanie mu na bawienie się więcej niż jedną zabawką naraz, została przekształcona w bestsellerową książkę zatytułowaną „Naru-Chan Kempo”.
Żony cesarzy Japonii - Nagako, Teimei, Haruko
Cesarzowa Japonii Nagako urodziła się w 1903 roku, a zmarła w 2000. Była żoną cesarza Hirohito. Nagako zaręczyła się ze swoim dalekim kuzynem księciem Hirohito, późniejszym cesarzem w bardzo młodym wieku, a związek był zaaranżowany przez rodziców młodych. Jednak Hirohito miał wpływ na wybór żony - spośród zaprezentowanych mu arystokratek wybrał właśnie Nagako. Ślub wzięli w 1924 roku. Cesarz zrezygnował z posiadania konkubin, co było przełomowe dla japońskiej monarchii. Para miała siedmioro dzieci - w tym przyszłego cesarza Akihito.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Najsmutniejsza księżna, nazywa się ją japońską Dianą. Poznajcie cesarzową Japonii
Cesarzowa Teimei (1884-1951), żona cesarza Taisho. Pochodziła z arystokratycznej rodziny i urodziła się w Tokio w 1884 roku. Za przyszłego cesarza wyszła w wieku 15 lat. Kiedy w 1901 roku urodziła syna, księcia Hirohito, była pierwszą oficjalną żoną cesarza, która urodziła następcę tronu od 1750 roku!
Cesarzowa Haruko, żona cesarza Meiji. Urodziła się w 1849 roku. Zmarła w 1914 roku. Była pierwszą żoną cesarza, która otrzymała tytuł cesarzowej.