Kuala Lumpur
Fot. Adobe Stock
podróże

Błotniste ujście czyli… Kuala Lumpur. Co zobaczyć w stolicy Malezji?

Te widoki zapierają dech w piersiach...

Barbara Łubko 10 kwietnia 2019 09:30
Kuala Lumpur
Fot. Adobe Stock

Nowoczesne, tętniące życiem Kuala Lumpur każdego roku przyciąga rzesze turystów z całego świata! Ciebie też zafascynowało to egzotyczne miasto? Koniecznie dowiedz się, jakie atrakcje powinnaś zobaczyć!

Kuala Lumpur – ciekawostki

Stolica Malezji ma wiele do zaoferowania turystom. Co, oprócz informacji zamieszczonych w przewodnikach warto o niej wiedzieć? Oto 6 ciekawostek o Kuala Lumpur:

 1. Kuala Lumpur założyli w 1857 roku chińscy poszukiwacze cyny.
 2. Nazwa miasta oznacza po malajsku dosłownie „błotniste ujście” i nawiązuje do położenia geograficznego – Kuala Lumpur leży u zbiegu rzek Klang i Gombak.
 3. Miasto jest swoistym centrum handlu dla całego kraju. Na jego terenie znajduje się aż 66 różnorodnych centrów handlowych!
 4. Powodzie to dla mieszkańców chleb powszedni. W sezonie monsunowym zalania zdarzają się szczególnie w centrum miasta i w położonych niżej dzielnicach.
 5. To tutaj znajduje się Istana Negara – położona na obszarze 50 tys. m2 oficjalna rezydencja króla Malezji.
 6. W pobliżu miasta znaleźć można liczące 400 milionów lat Jaskinie Batu, które są kompleksem hinduskich świątyń.

Co warto zobaczyć w Kuala Lumpur?

Kuala Lumpur szyci się błyszczącymi wieżowcami, kolonialną architekturą, uroczymi mieszkańcami i niezliczonymi atrakcjami przyrodniczymi. Główne centrum miasta podzielone na dzielnice, które noszą nazwę Złotego Trójkąta. Obejmuje on Bukit Bintang, KLCC i Chinatown.

TOP 10 atrakcji turystycznych w Kuala Lumpur!

 1. Petronas Twin Towers

Te górujące nad miastem wieże są symbolem i znakiem rozpoznawczym Kuala Lumpur. W chwili obecnej stanowią najwyższe na świecie bliźniacze wieże – liczą 452 metry, a w latach 1998-2004 były najwyższymi budynkami świata! Teraz 1 miejsce pod względem wysokości zajmuje Burj Khalifa w Dubaju.

Petronas Towers ma 88 pięter wznoszących się nad ziemią i 4 piętra pod poziomem gruntu. Na poziomie 86 znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać widok na miasto. Na 41 i 42 piętrze znajduje się Sky Bridge – przeszklony most, który ułatwia komunikację między wieżami.

Petronas Towers to budynek biurowy, ale znalazło się tu też miejsce na centrum handlowe, filharmonię, kilka muzeów, restauracje, bary, a nawet meczet.

Obok Petronas Twin Towers znajduje się przestronny i pięknie zaprojektowany Park KLCC, w którym znajduje się ścieżka do biegania, ścieżki spacerowe, fontanna i brodzik dla dzieci.

Ponadto, w Centrum Nauki Petrosains znajduje się w Suria KLCC. Jest to interaktywne centrum badań naukowych, w którym prezentowane są eksponaty związane z przemysłem naftowym - od początków ropy naftowej w wieku dinozaurów po najnowsze produkty na bazie oleju.

Godziny otwarcia Petronas Towers: 09:00 - 19:00 (zamknięte w piątkowe modlitwy od 13:00 do 14:30)

Kuala Lumpur
Fot. Adobe Stock

 1. Menara Kuala Lumpur

Wraz z Petronas Twin Towers, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Malezji. Jest to piąta najwyższa wieża telekomunikacyjna na świecie. Została zbudowana w 1994 roku. Ma 421 m wysokości i, jak twierdzą niektórzy, swoim spektakularnym widokiem na Kuala Lumpur przebija bliźniacze wieże. Najlepiej wybrać się na nią wieczorem, żeby zobaczyć całe błyszczące centrum miasta.

Wieża wznosi się na szczycie Bukit Nanas (Pineapple Hill) - najstarszego rezerwatu leśnego w kraju, w którym znajdują się stare drzewa, a także flora i fauna z tropikalnego klimatu Malezji.

Godziny otwarcia: 09:00 - 22:00 w dni powszednie; 09:30 - 22:00 weekendy i święta

Kuala Lumpur
Fot. Adobe Stock

 1. Stacja kolejowa Kuala Lumpur

Wybudowana w 1911 roku zachwyca niebanalną architekturą, której autorem był brytyjski architekt Arthur Benison Hubback. Przed wybudowaniem Petronas Towers to ona stanowiła symbol miasta. Do dziś pełni funkcję ważnego węzła kolejowego.

 1. Chinatown – chińska dzielnica

Co robić w Kuala Lumpur? Koniecznie wybrać się na spacer do Chinatown! Czeka tam na nas feeria barw, zapachów i smaków. Uliczne stragany, barwne pamiątki, aromat kadzidełek, przydrożne knajpki, okrzyki sprzedawców zachęcających do odwiedzenia ich stoiska – to miejsce jest naprawdę niezwykłe. Chinatown w Kuala Lumpur można zwiedzać z przewodnikiem lub powłóczyć się jego uliczkami na własną rękę – warto jednak robić to niespiesznie, delektując się smakami i zapachami tej urokliwej dzielnicy.

Szczególnie ciekawe jest życie nocne w Chinatown. I nie chodzi tu wcale o nagromadzenie klubów, pubów i barów oferujących głośną muzykę i alkohol, tylko o nocny targ, który jest główną atrakcją okolicy - jeszcze większą i bardziej popularną niż ta w ciągu dnia.

Kuala Lumpur
Fot. Adobe Stock

 1. Dataran Merdeka

Plac Merdeka (Plac Niepodległości) ma ogromne znaczenie dla Malajów. Choć wygląda niepozornie, to jednak warto przystanąć tu na chwilę i poddać się refleksji. To tu bowiem w 1957 roku wywieszono na maszcie flagę Malajską, ogłaszając w ten sposób niezależność od Wielkiej Brytanii. Ostatniego dnia sierpnia odbywają się tu każdego roku uroczyste parady, które mają upamiętnić to wydarzenie.

Plac Merdeka otoczony jest wieloma zabytkowymi budynkami – warto zobaczyć m.in.: Narodowe Muzeum Tekstyliów (wstęp do muzeum jest bezpłatny), Narodowe Muzeum Muzyki czy Kuala Lumpur City Gallery (tu również można wejść bez biletów).

 1. Meczet Narodowy

Pełna rozmachu nowoczesna budowla została zaprojektowana przez architektów brytyjskich i malajskich. Meczet został oddany do użytku w 1965 roku i stał się symbolem uzyskania niepodległości przez Malezję. Świątynia może jednorazowo pomieścić nawet 8 tysięcy wiernych.

Ponieważ meczet pochodzi z lat 60 XX wieku, to naturalne jest, że stylem odbiega od tradycyjnych budowli sakralnych. Ma niebieską kopułę w kształcie gwiazdy, która stanowi symbol 13 stanów Malezji oraz 5 filarów islamu. Stojący na dziedzińcu minaret ma wysokość 73 metrów.

 1. Bird Park

Jeśli wybierasz się do Kuala Lumpur z dziećmi, to koniecznie odwiedź Ptaszarnię! To egzotyczne miejsce po prostu trzeba zobaczyć. 200 różnych gatunków i ponad 3000 okazów ptaków – to robi wrażenie, prawda? Spotkać tu można pelikany, papugi, flamingi, strusie, bażanty, gołębie, czaple i wiele, wiele więcej.

Co wyróżnia to miejsce? Przede wszystkim to, że w tym parku nie ma klatek! Na olbrzymich aluminiowych słupach rozciągnięta została siatka, która określa terytorium parku – żyjące wewnątrz ptaki mogą swobodnie się przemieszczać. To naprawdę robi wrażenie!

 1. Park z orchideami i hibiskusami

Ogród Perdana to wyjątkowe miejsce na mapie Kuala Lumpur – można tu wypocząć od szumu i miejskiego zgiełku. Zorganizowany na powierzchni 92 hektarów park oferuje liczne atrakcje – są wśród nich: ogród ze storczykami, ogród botaniczny, ogród z hibiskusami, ptaszarnia, motylarnia, a nawet park danieli. W parku orchidei podziwiać można aż 800 gatunków różnorodnych storczyków i nawet 6000 pojedynczych okazów. Sam teren parku jest naprawdę pięknie zagospodarowany – urzeka wyjątkowa panorama miasta, liczne fontanny, strumyki, wodne kaskady.

Kuala Lumpur
Fot. Adobe Stock

 1. Jaskinie Batu

Jaskinie Batu to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Kuala Lumpur. To wapienne wzgórze znajduje się ok. 11 km od centrum miasta i jest miejscem kultu lorda Murugana, boga wojny, któremu poświęcono majestatyczny, 43-metrowy złoty posąg, znajdujący się u podnóża skał.

Jaskinia Katedralna to największa i najpopularniejsza z jaskiń Batu. Pod 100-metrowym sklepieniem, mieści w sobie kilka świątyń hinduistycznych. U podnóża wzgórza Batu znajdują się dwie inne świątynie jaskiniowe - Galeria Sztuki Jaskinia i Jaskinia Muzeów, w której znajdują się liczne hinduskie rzeźby i obrazy.

Jednak Batu to nie tylko jaskinie. To także...makaki! Małpki są zaprzyjaźnione z turystami i czują się w wśród nich bardzo swobodnie. Czasem nawet za bardzo - zwięrzęta sprawnie opanowały sztukę okradania plecaków odwiedzających. Makaki nie są agresywne, ale względu na zagrożenie zakażeniem chorobą odzwierzęcą, warto mieć się na baczności i uważać, aby nie zostać przez nie ugryzionym lub podrapanym.

Godziny otwarcia: codziennie 06:00 - 21:00

Kuala Lumpur
Fot. Adobe Stock

 1. Park rozrywki Sunway Lagoon

Masz dość zbytków? Czas na chwilę zabawy! Sunway Lagoon Theme Park znajduje się w Petaling Jaya - miejscowości położonej około 15 km na południowy zachód od centrum Kuala Lumpur. Kompleks zbudowano na miejscu dawnej kopalni cyny i kamieniołomu. Łącznie obejmuje pięć różnych stref - Park Wodny, Park Krzyku, Park Rozrywki, Park Ekstremalny i Park Dzikiej Przyrody. Wirujące zjeżdżalnie wodne, rwąca rzeka, plaża surferów, basen ze sztuczną falą, 360-stopniowy obrotowy statek piracki, dom strachów, paintball, wspinaczka… Lista atrakcji w tym parku rozrywki jest naprawdę ogromna!

Godziny otwarcia: codziennie 10:00 - 18:00

Supernowoczesna stolica Malezji, Kuala Lumpur, ma do zaoferowania moc atrakcji. Chińska dzielnica, park z orchideami, a może obiad w chińskiej dzielnicy? Pobyt w Kuala Lumpur z całą pewnością zapadnie Ci w pamięć!  

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.