Reklama

To właśnie choinka jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych symboli Bożego Narodzenia. Żywa – pachnąca lasem, czy sztuczna – ozdabiana gromadzonymi przez lata ozdobami, wprowadza do naszego domu prawdziwego ducha świąt. Skąd przywędrowała i jak ubrać choinkę w tym roku?

Reklama

Skąd się wzięła tradycja ubierania choinki?

Choć dziś trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez strojnej choinki, to trzeba pamiętać, że ubieranie bożonarodzeniowego drzewka jest stosunkowo młodą tradycją. Na południu Polski zwyczaj ten na dobre przyjął się dopiero po II wojnie światowej. Tradycja przystrajania iglastego drzewka w okresie Świąt Bożego Narodzenia przywędrowała do nas z Alzacji. Na przełomie XV i XVI wieku mieszkańcy tego regionu ustawiali w okresie świątecznym w domu żywe drzewko i przyozdabiali je orzechami, ozdobami z papieru, rajskimi jabłuszkami.

Zwyczaj ten nad wyraz spodobał się ludziom i z roku na rok zyskiwał coraz większą popularność, rozpowszechniając się w błyskawicznym tempie po całej Europie. Do Polski choinka przywędrowała na przełomie XVIII i XIX wieku wraz ze stacjonującymi w zaborze pruskim żołnierzami. Tradycyjnie choinka dekorowana była świecami i wraz z nimi stała się symbolem życia, światła i nadziei. Dziś na choince nie umieszczamy już świec, a lampki z kolorowymi żarówkami, ale bożonarodzeniowe drzewko nie straciło przez to wcale na wartości. Nadal jest najważniejszym i chyba najpiękniejszym symbolem Świąt.

5 rzeczy, o których musisz pamiętać podczas ubierania choinki

Przygotuj ozdoby handmade

Chcesz mieć oryginalną choinkę? Zamiast ozdób marketowych wykonaj własnoręczne dekoracje. Zaproś do pracy dzieci i spędźcie razem miłe grudniowe popołudnie wypełnione świątecznym klimatem.

Zrób przegląd dekoracji

Już z początkiem grudnia wyjmij z szafy wszystkie ozdoby choinkowe i zobacz, w jakim są stanie. Niektóre bombki mogły się stłuc, inne będą wymagały odświeżenia z kurzu. Największych problemów mogą dostarczyć lampki – spalone żarówki trzeba będzie zastąpić innymi. Lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, prawda?

Wierzchołek choinki przywiąż do sufitu

Masz w domu kota lub dwulatka, który właśnie zaczyna wspinać się po meblach? Koniecznie zamocuj na suficie kołek z haczykiem i przywiąż do niego czubek choinki. Unikniesz w ten sposób spektakularnej katastrofy.

Nie wieszaj szklanych bombek na dolnych gałęziach

Jeśli w Twoim domu są dzieci lub zwierzęta, to dolne gałęzie choinki udekoruj nietłukącymi się dekoracjami. Inaczej szybko pozbędziesz się zbieranej latami kolekcji.

Ubierz choinkę wcześniej

Tradycyjnie choinkę ubieramy w Wigilię, ale prawdę mówiąc, mało kto ma wtedy czas na spokojne dekorowanie drzewka. Jeśli chcesz uniknąć napiętej atmosfery, nerwów i kłótni z bliskimi, lepiej ubierz choinkę wcześniej (np. tydzień przed Świętami). Wówczas łatwiej będzie Ci znaleźć spokojną chwilę na wspólne (i co najważniejsze niespieszne) dekorowanie drzewka w gronie najbliższych.

Lampki choinkowe – jakie wybrać i jak powiesić?

Uroczysty klimat choinki czarują przede wszystkim migające światełka. Nie ograniczaj się tylko do jednego kompletu. Delikatne lampki z białymi żarówkami umieść bliżej pnia, a zewnętrzne gałęzie opleć kolorowym łańcuchem. Możesz zdecydować się na lampki tradycyjne – z małymi żarówkami lub w oryginalnych kształtach (śnieżynki, gwiazdki). Dobrym wyborem będą lampki LED – posłużą zdecydowanie dłużej niż zwykłe żarówki.

Wieszanie lampek zaczynaj od czubka drzewka i równomiernie rozkładaj kabel na kolejnych gałęziach. Gdy komplet będzie już spoczywał na swoim miejscu, koniecznie wepnij wtyczkę do prądu i obejrzyj oświetloną choinkę. Teraz zobaczysz czy lampki rozłożone są równomiernie, jeśli nie, z powodzeniem możesz wprowadzić poprawki. Gdy uznasz, że efekt Cię satysfakcjonuje, możesz przystąpić do wieszania kolejnych ozdób.

Co na wierzchołek choinki?

Gdy choinka jest już ubrana, przychodzi czas na zainstalowanie ostatniej – niezwykle symbolicznej ozdoby – gwiazdy lub szpica. Mocuje się go na czubku choinki i tradycyjnie robi to głowa rodziny. Co symbolizuje szpic, a co gwiazda i skąd się wzięły?

Szpic jest ozdobą stosunkowo nową i pojawił się w naszych domach razem ze szklanymi bombkami. Ma być łącznikiem pomiędzy niebem a ziemią i w tym świątecznym czasie sprowadzać do naszych domów potrzebne łaski i błogosławieństwa.

Gwiazda za to ma zdecydowanie dłuższą tradycję, bo była jedną z podstawowych ozdób poprzednika choinki – podłaźnika, czyli zielonej gałęzi wieszanej pod sufitem w chłopskich chatach. Choinkowa gwiazda nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej, która prowadziła Trzech Króli do szopki. Jest symbolem nowego życia, światła, dostatku.

Z łańcuchem czy bez?

Pstrokate, różnokolorowe choinki ozdobione dekoracjami w różnym stylu to już przeszłość. Teraz w modzie są choinki jedno lub dwukolorowe dopasowane do stylu panującego w naszym domu. Zanim więc zaczniesz ubierać choinkę, poszukaj w sieci ciekawych inspiracji, przejrzyj ozdoby i wybierz te, które dopasują się dokładnie do Twojej wizji. Możesz całkowicie zrezygnować z łańcucha – to rozwiązanie jest dobre w przypadku choinek w ekologicznym stylu ozdobionych suszem (plastry pomarańczy, anyż, kora cynamonowa) i dekoracjami z papieru.

Możesz też postawić na drobny łańcuch z kolorowych kulek albo dekoracyjny puchaty łańcuch z metalizowanego tworzywa. Grubość łańcucha dobieraj do grubości igieł. Naturalne choinki z cienkimi gałązkami lepiej będą wyglądały bez łańcucha, sosny z puszystymi gałęziami znakomicie ozdobi metalizowany łańcuch typu boa.

Pomysł na choinkę - jak ją ubrać?

Biało-złota choinka

Wyjątkowo elegancka i stylowa. Rewelacyjnie wpisze się we wnętrza utrzymane w stylu nowoczesnym i glamour. Jakie ozdoby wybrać, by osiągnąć wymarzony efekt? Postaw na złote łańcuchy i złote kokardy. Wybierz białe i złote bombki w różnych rozmiarach – mile widziane będą egzemplarze okraszone brokatem. Dodaj do tego białe zawieszki – ceramiczne aniołki i dzwonki. Zrezygnuj z kolorowych lampek i wybierz komplet w naturalnym kolorze.

Choinka ubrana na biało

Jednokolorowa choinka to świetny sposób na świąteczną dekorację wnętrza. Pasuje do jasnych angielskich i skandynawskich salonów, świetnie wpisze się też we wnętrza urządzone w stylu hampton. Ponieważ motywem przewodnim choinki jest kolor, możesz wybierać bombki w różnych rozmiarach i zawieszki o różnorodnych kształtach. Po prostu konsekwentnie trzymaj się białego koloru, a drzewko będzie wyglądało jak z pierwszych stron gazet.

Czerwono-złota dekoracja choinki

Czerwień i złoto to kolory nieodłącznie związane z Bożym Narodzeniem – eleganckie, stylowe i bardzo ciepłe przydadzą charakteru każdemu wnętrzu.

Kolorowa choinka

Sprawdzi się szczególnie w domach, w których są dzieci – ozdoby z kolorowego papieru, różnokolorowe zawieszki, każda w innym stylu. Jeśli kochasz radosną twórczość i artystyczny nieład, a ubieranie choinki to dla Ciebie przede wszystkim okazja do dobrej zabawy – kolorowe drzewko sprawdzi się w Twoim domu doskonale.

Srebrno-złota dekoracja choinki

Złoto-srebrne choinki – szlachetne, wysmakowane, doskonałe do firm i ekskluzywnych willi podmiejskich. Lubisz przepych i świecidełka? Dodaj swojej choince blasku z ozdobami w złotym i srebrnym kolorze.

Choinka w różu

A może w tym roku postawisz na choinkę na wesoło? Serduszka, aniołki, światełka, gwiazdki, brokatowe śnieżynki – wszystko skąpane w słodkim różu! Taka choinka będzie wyglądała rewelacyjnie w damskiej sypialni.

Święta Bożego Narodzenia w zasadzie nie istnieją bez choinki. Mała, duża, sztuczna, czy żywa pojawia się w każdym domu, wprowadzając nas w prawdziwie świąteczny nastrój. Jak ubrać choinkę? Coraz chętniej wracamy do tradycji i zamiast marketowych ozdób wybieramy te wykonane ręcznie. Jeśli i Ty masz ochotę przygotować łańcuchy i zawieszki z kolorowego papieru, to pamiętaj, by zabrać się za to odpowiednio wcześnie.

Reklama

W innym wypadku, ubieranie choinki zamiast z radością, będzie kojarzyło się z niepotrzebnymi nerwami i stresem, a tego w okresie przedświątecznym powinnaś przecież unikać. Możesz również zainspirować się zeszłorocznymi, pięknymi choinkami naszych polskich gwiazd - to murowany sposób na zachwycające świąteczne drzewko!

Reklama
Reklama
Reklama