Królowa Elżbieta II książki mn
Fot. Lisa Sheridan/Studio Lisa/Hulton Archive/Getty Images
Królewskie życie

7 świetnych książek o królowej Elżbiecie II

Pozycie, które pozwolą Ci lepiej poznać królową 

Aleksandra Trendak 12 września 2022 17:30
Królowa Elżbieta II książki mn
Fot. Lisa Sheridan/Studio Lisa/Hulton Archive/Getty Images

Ukochana królowa Brytyjczyków, Elżbieta II odeszła 8 września w swojej ulubionej szkockiej posiadłości Balmoral. Następcą władczyni został jej syn, który przyjął imię Karol III. Wielka Brytania jest pogrążona w żałobie, a pogrzeb monarchini jest zaplanowany na 19 września. Warto wykorzystać ten czas na pogłębienie swojej wiedzy na temat niesamowitego życia królowej Elżbiety II, która jest bez wątpienia ikoną i symbolem wielu historycznych zmian na świecie. Odkryj 7 świetnych książek, które w różny sposób opowiadają o Elżbiecie II, bardzo często nie będąc klasycznymi biografiami. 

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze filmy i seriale o królowej Elżbiecie II

Prawdziwa Królowa. Elżbieta II jakiej nie znamy (Andrew Marr)

Była symbolem Wielkiej Brytanii – tytanem pracy, człowiekiem-instytucją i eksportową maskotką kraju. Jej dom liczył 775 pokoi, a w nim zwykłe problemy z czwórką dzieci, o których nieustannie trąbiły tabloidy. Akuratna, stateczna i dystyngowana – ukochana wnuczka króla Jerzego V i córka króla Jerzego VI - wyszła za biednego, ale przystojnego kuzyna, księcia Edynburga Filipa. Książka “Prawdziwa Królowa. Elżbieta II jakiej nie znamy” rzeczywiście odkrywa wiele nieznanych historii z przeszłości monarchini, które dziennikarz i wytrawny komentator polityczny – Andrew Marr, precyzyjnie i faktograficznie spisał, tworząc tym samym bardzo ciekawą opowieść o życiu swojej prawdziwej królowej. 

Prawdziwa królowa. Elżbieta II, jakiej nie znamy
Fot. Materiały prasowe

Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie (Łukasz Walewski)

Nie jest to książka, która przedstawia życie królowej, ale przybliża ona świat protokołu i savoir vivre, w którym przez całe życie przebywała. Dzięki niej poznacie kulisy fascynującego świata międzynarodowej dyplomacji, dowiecie się w jakim porządku należy witać gości, czego nie wypada dawać w prezencie oraz jak wznosić toasty. Jest ona pełna też ciekawych anegdot, także z życia królowej, między innymi odpowiada na pytanie kto musiał przepraszać Elżbietę II za nazwanie jej mruczącą kotką. “Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie” to błyskotliwe wprowadzenie do systemu dyplomatycznych symboli, kodów oraz ceremonii. 

Przywitaj się z królową
Fot. Materiały prasowe

Elżbieta II. Ostatnia taka królowa (Marek Rybarczyk)

Kiedy w 1952 roku jako młoda kobieta wstępowała na tron, dała zmęczonym wojną Brytyjczykom iskierkę nadziei, że znów będą wielkim narodem. Tak narodził się mit Elżbiety II, dla której zawsze liczył się jej naród, a życiową dewizą stały się słowa: “Nigdy się nie poddawaj!”. Książka odpowiada na nurtujące pytanie, czyli jak naprawdę wygląda życie królowej i jej monarchii oraz co się dzieje za zamkniętymi drzwiami Windsorów. Książka Marka Rybarczyka szkicuje sylwetkę Elżbiety II, jakiej dotąd fani royalsów nie znali – fanki kryminałów o detektywie Herkulesie Poirot, której gorąca miłość szybko przerodziła się w chłodne życie małżeńskie oraz matki, która nigdy nie rozumiała swojego własnego dziecka. Autor analizuje życiowe wybory królowej, nie pisze o niej tylko w superlatywach, wręcz przeciwnie – podkreśla każdy popełniły błąd i skrywany dylemat. Świetna książka, która zdecydowanie bezkompromisowo przedstawia zupełnie mniej znaną stronę królowej. 

Elżbieta II ostatnia taka królowa
Fot. Materiały prasowe

Brytyjska monarchia od kuchni (Adrian Tinniswood)

Wiadomości z życia brytyjskiej rodziny królewskiej wciąż podbijają media, miliony osób na całym świecie codziennie śledzą z zaciekawieniem wszystkie doniesienia zza bram Pałacu Buckingham. Książka opowiada jak wygląda codzienność monarchy i jego dworu, przedstawia wiele ciekawostek, między innymi o tym jak członkowie rodziny królewskiej sami się nie ubierają, nie nalewają sobie herbaty lub nie ścielą łóżek. Pokazuje jak szczodrze sponsorowany przez swoich poddanych brytyjski dwór zatrudniał rzesze kucharzy, pokojówek, lokajów, mamek, nianiek, ogrodników, sekretarzy lub urzędników, którzy często dostawali absurdalne zadania do wykonania. Świetna lektura dla wszystkich, którzy chcą poznać kulisy pozornie idealnego, królewskiego życia. 

Brytyjska monarchia od kuchni
Fot. Materiały prasowe

The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Elżbieta II, Winston Churchill pierwsze lata (tom I) (Robert Lacey)

Jest to pierwsza część oficjalnego przewodnika po kultowym serialu “The Crown”. Dzięki niemu można lepiej poznać i zrozumieć wydarzenia, które rozgrywają się nie ekranie, kiedy po nagłej śmieci ojca, dwudziestopięcioletnia księżniczka musi pogodzić swoją rolę matki i żony z nowymi obowiązkami i stać się królową Elżbietą II. Robert Lacey jest konsultantem historycznym twórców “The Crown” i biografem królewskiego dworu, który świetnie opisuje wczesne panowanie Elżbiety II. Przewodnik jest pełen niesamowitych historii, które stanowią rozwinięcie serialowych wątków opatrzone ekskluzywnymi fotografiami. 

The Crown tom 1
Fot. Materiały prasowe

The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Afery polityczne, królewskie bolączki i rozkwit panowania Elżbiety II (tom II) (Robert Lacey)

Drugi tom będący skarbnicą wiedzy o serialu “The Crown” i przedstawiający ciąg dalszy fascynującej historii królowej Elżbiety II. Tym razem Robert Lacey, konsultant historyczny serialu Netflixa, odpowiada na pytania dotyczące wątków z drugiego i trzeciego sezonu. Przedstawia burzliwe dekady panowania Elżbiety II, kluczowe momenty społeczne, polityczne i osobiste oraz skutki wielu jej decyzji, które miały wpływ nie tylko na rodzinę królewską, ale także świat. Tak jak w przypadku pierwszego tomu, książka ta jest świetnym uzupełnieniem wiedzy serialowej oraz uzupełnia wiele wątków zaprezentowanych na ekranie. 

The Crown tom 2
Fot. Materiały prasowe

Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów (Marek Rybarczyk)

Cały świat od lat śledzi dzieje rodziny Windsorów. Choć brytyjską rodzinę królewską zna niemal każdy, niewiele z nas zdaje sobie sprawę z ilości dramatów, które rozgrywają się za bramami Pałacu Buckingham. Skandal gonił skandal, małżeństwa ich kolejnych dzieci kończyły się rozwodami, a inwazja dziennikarzy i paparazzi sprawiła, że skrzętnie ukrywane tajemnice wychodziły na jaw. Książka “Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów” powstała w historycznym momencie i wciąż jest aktualna. Książka Marka Rybarczyka pozwala przyjrzeć się bliżej pałacowym relacjom i odsłania kulisy burzliwych związków. Warto sięgnąć po tę lekturę, aby poznać drugie oblicze pozornie idealnej rodziny królewskiej. 

Elżbieta, Filip, Diana, Meghan Zmierzch świata Windosrów
Fot. Materiały prasowe

Królowa Elżbieta II bez wątpienia była niezwykłą postacią - pełną ciepła, niezwykle mądrą, ale także skrywającą wiele sekretów. Jej śmierć zakończyła pewną epokę, a jej osoba wciąż w oczach opinii publicznej jest postrzegana za szlachetną, inteligentną, ale też tajemniczą. Powyższe pozycje pozwolą czytelnikowi odrobinę lepiej ją poznać i odkryć sekrety, o których nie mówiło się głośno. Która książka zaciekawiła Was najbardziej?  

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?