Filmy o królowej Elżbiecie II mn
Fot. Pool/Anwar Hussein Collection/WireImage/GettyImages
Królewskie życie

Najlepsze filmy i seriale o królowej Elżbiecie II

Pokazują niezwykłe życie monarchini, która zmarła w wieku 96 lat 

Aleksandra Trendak 9 września 2022 14:30
Filmy o królowej Elżbiecie II mn
Fot. Pool/Anwar Hussein Collection/WireImage/GettyImages

Królowa Elżbieta II to niezwykła postać, której życie to gotowy scenariusz na film. Najdłużej panująca monarchini na świecie pojawiła się wielokrotnie w telewizji i kinie, zarówno w dokumentach, jak i komediach. Wbrew pozorom jej postać mogliśmy zobaczyć także w serialach animowanych, takich jak "Minionki", "South Park" oraz "The Simpson". Sprawdźcie najciekawsze filmy i seriale o królowej Elżbiecie II. 

PRZECZYTAJ O: Luksusowe posiadłości, biżuteria warta miliony. Oto, co składało się na majątek królowej Elżbiety II

The Crown  

Najpopularniejszy serial, który zdecydowanie najlepiej przedstawia postać Elżbietę II widzowi. Charakteryzuje go niezwykła dbałość o szczegóły, przepiękne kostiumy, aktorzy perfekcyjnie dobrani do swoich ról oraz rzetelny i oparty na faktach scenariusz, który przedstawia wiele wydarzeń z życia królowej, konfliktów oraz tragedii. Jest to jeden z seriali, które sprawiają, że posągowa postać Elżbiety II zyskuje niezwykłą wrażliwość, a widz może się z nią utożsamić. W rolę monarchini wcielają się Claire Foy oraz Olivia Colman. Serial jest dostępny na platformie Netflix. 

The Crown
Fot. Materiały prasowe

Królowa  

Oscarowa rola Helen Mirren w filmie "Królowa". Przedstawia on wydarzenia z roku 1997, kiedy śmierć księżnej Diany wstrząsa całą Anglią. Podczas gdy królowa Elżbieta wraz z rodziną zaszywa się przed medialną burzą w rezydencji Balmoral, pod bramami pałacu Buckingham pojawia się coraz więcej kwiatów, a media wrzą na wieść, że Elżbieta decyduje, że Diana nie zostanie pochowana z honorami księżnej Walii. Młody premier Tony Blair, widząc pogarszające się nastroje społeczeństwa, postanawia skłonić monarchinię do zmiany stanowiska. Świetny film fabularny dostępny na HBO Max oraz Playerze. 

Królowa
Fot. Materiały prasowe

The Royal House of Windsor 

Serial dokumentalny, który przedstawia losy brytyjskiej rodziny królewskiej w przeciągu ostatnich stu lat. Pokazuje walkę o władzę, starcia polityczne, ale także konflikty rodzinne. Przybliża nie tylko życie królowej Elżbiety i jej męża, ale także słynnej historii tragicznej miłości księcia Karola, nowego króla i jego byłej żony księżnej Diany. Świetny serial, oparty na najświeższych faktach, dostępny na Netflixie. 

The Royal House of Windsor
Fot. Materiały prasowe

Wspaniałe życie królowej Elżbiety II 

“Wspaniałe życie królowej Elżbiety II” to biograficzny film dokumentalny, który powstał na podstawie archiwalnych nagrań i rozmów z ekspertami. Wszystko składa się na wspaniałą opowieść o niezwykłym życiu królowej, które było pięknych momentów, ale także trudnych chwil, w których musiała chronić swoją rodzinę. Piękna produkcja, dostępna na Netflixie, która w szczery i piękny sposób przybliża widzowi postać królowej. 

Wspaniałe życie królowej Elżbiety
Fot. Materiały prasowe

A Queen is Crowned 

Kiedy królowa Elżbieta II była koronowana 2 czerwca 1953 roku, wielu czołowych twórców kina otrzymało zlecenie jak najlepszego uwiecznienia tego momentu na taśmie filmowej w kolorze. Dokument doskonale prezentuje przebieg uroczystości, jej przepych i podniosły charakter, w wszystko zostało opatrzone komentarzem jednego z najwybitniejszych aktorów brytyjskich w historii – sir Laurene’a Oliviera. Soundtrack przygotowała London Symphony Orchestra pod przewodnictwem sir Malcolma Sargenta. Muzyka wykorzystana w filmie świetnie podkreśla atmosferę tak ważnej dla obywateli Zjednoczonego Królestwa chwili. Film ten został nagrodzony Złotym Globem oraz BAFTĄ i nominacją do Oscara.  

A queen is crowned
Fot. Materiały prasowe

Elizabeth at 90: A family tribute 

Jest to telewizyjny film dokumentalny z 2016 roku, który został zrealizowany przez BBC dla upamiętnienia 90. urodzin królowej Elżbiety II. Został wyreżyserowany przez Johna Bridcuta, a narratorem został Karol, wtedy jeszcze książę Walii, dziś król Zjednoczonego Królestwa. Oprócz materiałów archiwalnych w programie znalazły się także fragmenty nakręcone przez samą królową, księcia Filipa i księżniczkę Małgorzatę. Materiał filmowy niegdy nie był pokazywany publicznie i pochodzi z prywatnego archiwum filmów domowych królowej. Jest on przeplatany komentarzami członków rodziny królewskiej, między innymi księżniczki Anny, księcia Williama, księcia Harry’ego, księcia Edwarda, a także królowej Danii Małgorzaty II. Jest to zdecydowanie jeden z ciekawszych dokumentów o królowej, jaki można zobaczyć. 

Elizabeth at 90 a family tribute
Fot. Materiały prasowe

Królowa Elżbieta II jest niezwykłą ikoną. Brała udział w wielu przełomowych wydarzeniach, a jej śmierć stanowi zakończenie bardzo ważnej ery w historii. Warto obejrzeć powyższe pozycje, aby lepiej poznać dzieje brytyjskiej rodziny królewskiej. Który film albo serial zainteresował Was najbardziej?  

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…