Reklama

Każdy związek przechodzi czasem przez trudne chwile. Konflikty są naturalną częścią ludzkich relacji, jednak gdy pojawiają się zbyt często, mogą przerodzić się w poważny kryzys. Jak temu zapobiec? Profesor psychologii klinicznej, John Gottman, przez ponad cztery dekady wykonywał obszerne badania nad przewidywaniem rozwodów i stabilnością małżeństw. Gottman na ich podstawie opracował 5-stopniowy model rozwiązywania konfliktów w bliskiej relacji. Metoda ta okazuje się niezwykle skuteczna przy łagodzeniu problemów, które można wypracować za pomocą kompromisów. Sprawdź, jak skutecznie rozwiązywać konflikty z związkach.

Reklama

Empatyczna komunikacja, czyli jak rozmawiać, by dojść do porozumienia

Krok 1: Zacznij rozmowę spokojnie

Na początek, John Gottman proponuje konkretne nastawienie do rozmówcy. Psycholog podkreśla, że ogromne znaczenie ma nasza postawa, ton głosu, podejście do drugiej osoby i komunikaty, jakich zamierzamy użyć w dyskusji. To, w jaki sposób zaczynamy rozmowę, przewiduje z jakim efektem zostanie ona zakończona. Kiedy rozpoczynamy spokojnie, z łagodnością i szacunkiem sprawiamy, że obie strony mają pozytywne nastawienie do siebie i do relacji.

Jeśli chcesz dojść z partnerem lub partnerką do porozumienia zacznij od tych kroków:
- mów o swoich emocjach i uczuciach bez oskarżania drugiej osoby
- weź odpowiedzialność za swoje zachowania
- wyraź swoje potrzeby, pragnienia
- zamień komunikat „TY” na „JA” – mów o sobie, a nie oceniaj drugiej osoby
- traktuj partnera lub partnerkę z szacunkiem
- doceń drugą osobę, daj jej znać, że rozmawiacie o konkretnej sytuacji/zachowaniu, a nie o całokształcie waszej relacji
- nie unikaj rozmowy, nie zatajaj prawdy, bądź szczery i postaw na otwartą komunikację

Krok 2: Stosuj łagodzące sygnały

W książce „Siedem zasad udanego małżeństwa”, doktor Gottman nazywa łagodzące sygnały tajną bronią emocjonalnie inteligentnych par. Łagodzące sygnały to dowolne stwierdzenie lub działanie - werbalne, fizyczne lub inne - mające na celu rozproszenie negatywnych emocji i powstrzymanie eskalacji konfliktu, np. przyznanie parterowi racji, zauważenie pozytywów sytuacji, docenienie drugiej strony, miły dotyk czy uprzejme podejście. Łagodzące sygnały na początku mogą wydawać się nienaturalne, ale dostarczają zasobów, by w naturalny sposób naprawić konflikt.

Krok 3: Znajdź chwilę dla siebie

Jeśli konflikt się zaostrza i czujesz, że nie jesteście w stanie zachować spokoju w rozmowie, warto wprowadzić krok trzeci. Polega on na znalezieniu chwili dla siebie, by uspokoić emocję i dać sobie przestrzeń na poukładanie myśli. Jeśli kłótnia nie jest aż tak zaostrzona, możecie spróbować zapanować nad trudnymi uczuciami wspólnie. Skutecznym sposobem mogą być wspólne ćwiczenia uważności.

Krok 4: Idźcie na kompromis

Kompromis to nie rezygnacja z siebie, lecz negocjowanie i odkrywanie sposobów na porozumienie. Polega on na akceptacji faktu, że każde z was ma równe prawa w związku i taki sam wpływ na podejmowanie decyzji dotyczących waszego wspólnego życia. Badania pokazują, że mężczyźni częściej borykają się z trudnościami w kompromisach niż kobiety. Warto jednak pamiętać, że jeśli jesteście gotowi zaakceptować równe wpływy obu stron, współpraca w związku staje się o wiele łatwiejsza.

Reklama

Krok 5: Naprawcie emocjonalne rany

Konflikty, nawet te rozwiązane, mogą pozostawić emocjonalne urazy. Jest to całkowicie normalne i wymaga wspólnego omówienia. Gdy już emocje po sprzeczce opadną warto przedyskutować z partnerem swoje samopoczucie i zapytać również drugą stronę o nastrój. To dobry moment, by ustalić sobie pewne granice, zwyczaje czy komunikaty na przyszłość, w razie wystąpienia podobnego problemu. To chwila na waszą wspólną refleksję i wyciągnięcie lekcji na przyszłość.

Reklama
Reklama
Reklama