Reklama

Filmy biograficzne nie muszą opowiadać całych życiorysów, które niejednokrotnie są pełne zawirowań, szczegółów i nazwisk osób trzecich. To filmy fabularne, które mają wyznaczone ramy i cel – przedstawiają historię, która intryguje i wciąga odbiorcę. Jeśli więc scenariusz czasem mija się z prawdą, zazwyczaj jest to celowy zabieg. Wartością nadrzędną jest spójna opowieść, która nieustannie trzyma w napięciu. Nawet, jeśli wiemy, jaki jest koniec.

Reklama

Spis treści:

  1. Blondynka (2022) – film o legendzie Marilyn Monroe
  2. Sugar Man (2012) – nieznana historia Sixto Rodrigueza
  3. Bohemian Rhapsody (2018) – porywająca biografia muzyczna zespołu Queen
  4. Hamilton (2020) – muzyczna biografia polityczna
  5. Jak zostać królem (2010) – fabularna biografia króla Jerzego VI
  6. Żelazna Dama (2011) – portret polityczny Margaret Thatcher
  7. Le Mans ‘66 (2019) – Ford vs Ferrari
  8. Wielki Mike (2009) – film biograficzny o bezdomnym chłopcu, która zostaje wybitnym sportowcem
  9. Polskie filmy biograficzne
  10. Nowe filmy biograficzne

Blondynka (2022) – film o legendzie Marilyn Monroe

Są takie ikony światowej popkultury, do których stale się wraca. Ktoś mógłby powiedzieć, że o Marilyn Monroe powstało już wszystko. Każda historia opowiedziana jest jednak inaczej. Tym razem patrzymy na legendarną aktorkę (Ana de Armas) oczami jej bliskich: matki, agenta, drugiego (Bobby Cannavale) i trzeciego męża (Adrien Brody) czy prezydenta Kennedy’ego (Caspar Phillipson), dla którego była tylko erotyczną zabawką.

Film Andrew Dominika emanuje obrazem i dźwiękiem. Kadry zmieniają się jak w kalejdoskopie, zacierając granicę między tym, co rzeczywiste a tym, co urojone.

Zobacz także: Siedem lekcji stylu, które zawdzięczamy Marilyn Monroe

Sugar Man (2012) – nieznana historia Sixto Rodrigueza

Być może bez tego filmu nikt nie miałby pojęcia o tym, kim był Sixto Rodriguez. W latach 60. wróżono mu sukces na miarę Elvisa Presleya, jednak po wydaniu jednej płyty, piosenkarz zniknął z estrady muzycznej. Płyta, której nikt nie chciał kupować, popadła w zapomnienie. Do czasu, kiedy zupełnym przypadkiem trafiła do RPA i tam, po latach, odniosła spektakularny sukces.

Twórcy filmu dokumentalnego „Sugar Man” – Malik Bendjelloul i Simon Chinn – zdobyli szereg nagród na światowych festiwalach. Z ważniejszych warto wymienić: Oscary w 2013 r., BAFTA w 2013 r., Orły w 2014 r, Critics’ Choice w 2013 r, Sundance 2012 r. czy Amanda w 2013 r.

Bohemian Rhapsody (2018) – porywająca biografia muzyczna zespołu Queen

To film–laurka dla talentu Freddiego Mercury’ego (Remi Malek) i jednego z najlepszych zespołów w historii muzyki popularnej. Ładną opowieść przeplatają największe przeboje Queen. To one są najmocniejszą stroną „Bohemian Rhapsody”. W tym przypadku fabuła jest tylko dodatkiem.

Dobrze znane hity i barwnie przedstawione sylwetki muzyków sprawiają, że film jest świetną rozrywką – nie tylko dla fanów zespołu Queen, ale także dla wszystkich tych, którzy lubią oglądać dobre filmy muzyczne. „Bohemian Rhapsody” w reżyserii Bryana Singera zdobył cztery Oscary w 2019 r. w kategoriach: najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepszy dźwięk, montaż i montaż dźwięku.

Hamilton (2020) – muzyczna biografia polityczna

Filmowa wersja broadwayowskiego spektaklu „Hamilton” świetnie oddaje wyjątkowe doświadczenie teatru, które jest bardzo trudne do przeniesienia na płaski ekran. A jednak w tym przypadku reżyser, Thomas Kail, odniósł pełen sukces. Muzyczna historia jednego z amerykańskich ojców założycieli, Alexandra Hamiltona (Lin–Manuel Miranda) zachwyca nie tylko fanów musicali.

Mocną stroną filmu jest oczywiście ścieżka dźwiękowa, która łączy różne gatunki muzyczne, takie jak jazz, hip–hop i R&B. Produkcja zdobyła dwie nagrody Emmy w kategoriach: najlepsza reżyseria techniczna i najlepszy program rozrywkowy.

Jak zostać królem (2010) – fabularna biografia króla Jerzego VI

Opowieść o tym, jak jąkający się młodszy brat, książę Albert, zostaje królem Wielkiej Brytanii – Jerzym VI (Colin Firth), wzrusza do łez. Albert pokonuje własne słabości i staje na wysokości zadania po tym, jak jego brat, Edward (Guy Pearce) zrzeka się korony, wybierając małżeństwo z amerykańską rozwódką. Przyszłemu królowi z pomocą przychodzi niespełniony aktor i logopeda, Lionel Logue (Geoffrey Rush). Relacja pomiędzy dwoma mężczyznami o odmiennych charakterach i poglądach politycznych okazuje się wyjątkowo interesująca.

„Jak zostać królem” w reżyserii Toma Hoopera to świetnie skonstruowany film kostiumowy, który jednak pozbawiony jest barokowego przepychu – dzięki czemu jest bardzo przyjemny w odbiorze. Produkcja została nagrodzona Oscarem w czterech kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepszy reżyser i scenariusz oryginalny.

Zobacz także: Colin Firth i klątwa pana Darcy'ego. "Ta rola zaszkodziła mojej karierze"

Żelazna Dama (2011) – portret polityczny Margaret Thatcher

Film w reżyserii Phyllidy Lloyd opowiada o wyjątkowej postaci w brytyjskiej, zdominowanej przez mężczyzn, polityce. Mowa o Margaret Thatcher (Meryl Streep), która jako premier Wielkiej Brytanii sprawowała realną władzę w latach 1979–1990. Może nie charakterystyczny piskliwy głos i czarna torebka, ale ogromna pewność siebie sprawiły, że była osobą, która w XX wieku najdłużej pełniła ten urząd.

Na brawa zasługuje gra aktorska Meryl Streep, która doskonale pokazuje drogę Margaret Thatcher i koszt, jaki musi ponieść, aby dowieść swoich racji. Film zdobył szereg nagród w 2012 r., m.in. dwa Oscary (najlepsza aktorka pierwszoplanowa i najlepsza charakteryzacja) i Złote Globy (najlepsza aktorka w dramacie).

Le Mans ‘66 (2019) – Ford vs Ferrari

Rok 1966 to przełom w świecie międzynarodowych wyścigów samochodowych. Po zerwanej umowie w sprawie wykupu włoskiego Ferrari, wściekły Henry Ford II, właściciel Ford Motor Company, postanawia skonstruować lepszy model. W tym celu zatrudnia Carrolla Shelby’ego (Matt Damon), byłego kierowcę rajdowego i zwycięzcę wyścigu Le Mans z 1959 r. oraz Kena Milesa (Christian Bale), również świetnego kierowcę, który stoi u szczytu kariery. Dwa trudne charaktery muszą się dotrzeć w pracy nad nowym modelem Forda – GT40.

Sportowy film Jamesa Mangolda to kinowy sukces, który porywa wartką akcją i doskonałymi kadrami. Dowodem są liczne nagrody: Oscary (2020) za najlepszy montaż i najlepszy montaż dźwięku, BAFTA (najlepszy montaż) i aż pięć nagród na festiwalu Satelity.

Zobacz także: Na co w weekend do kina? Polecamy Le Mans 66

Wielki Mike (2009) – film biograficzny o bezdomnym chłopcu, który zostaje wybitnym sportowcem

Na koniec film motywacyjny o czarnoskórym nastolatku, Michaelu Oher (Quinton Aaron), który dzięki opiece zamożnej Leigh Anne Tuohy (Sandra Bullock), zostaje gwiazdą amerykańskiego futbolu. Brzmi pięknie? I takie jest zamierzenie tego filmu – ma poruszać, wzruszać i dawać nadzieję.

Relacja między rodziną Leigh a bezdomnym nastolatkiem nie jest łatwa. Fabuła jest pełna wzlotów i upadków, ukazując różnice w społeczeństwie amerykańskim w szczery i prosty sposób. To historia pełna empatii, w której okazuje się, że każda ze stron zostaje obdarowana w równie ważny sposób.

Sandra Bullock za rolę w filmie „Wielki MIke” otrzymała aż 5 nagród na międzynarodowych festiwalach – m.in. Oscara, Złote Globy w 2010 r.

Polskie filmy biograficzne

Polska kinematografia, obok filmów akcji czy słynnych produkcji gangsterskich, uwielbia filmy biograficzne, filmy psychologiczne i szeroko pojęte kino moralnego niepokoju. Tytuły, które zasługują na wyróżnienie to:

  • Skazany na bluesa (2005) – historia Ryszarda Riedla, lidera zespołu Dżem,
  • Nad życie (2012) – opowieść o siatkarce, Agacie Mróz,
  • Papusza (2013) – film o romskiej poetce,
  • Mój biegun (2013) – historia Jana Meli, niepełnosprawnego zdobywcy biegunów,
  • Bogowie (2014) – opowieść o kardiochirurgu, Zbigniewie Relidze,
  • Wałęsa. Człowiek z nadziei (2013) – historia Lecha Wałęsy, współtwórcy Solidarności,
  • Ostatnia rodzina (2016) – opowieść o Beksińskich,
  • Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej (2017) – portret seksuolożki z czasów PRL,
  • Najlepszy (2017) – opowieść o Jerzym Górskim, triathloniście,
  • Simona (2022) – historia badaczki Puszczy Białowieskiej, Simony Kossak.

Nowe filmy biograficzne

Lista ciekawych biografii, które ukazały się po 2020r.:

  • King Richard: Zwycięska rodzina (2021) – historia wybitnych tenisistek, sióstr Williams,
  • Spencer (2021) – film na podstawie biografii księżnej Diany w reżyserii Pablo Larraína,
  • Dom Gucci (2021) – film o słynnym włoskim domu mody w reżyserii Ridleya Scotta,
  • Lucy i Desi (2021) – dramat w reżyserii Aarona Sorkina o życiu amerykańskich aktorów – Lucille Ball i Desi'ego Arnaza,
  • Respect (2021) – historia piosenkarki Arethy Franklin, w reżyserii Liesla Tommy'ego,
  • Elvis (2022) – film Baza Luhrmana o relacji piosenkarza z managerem, opisany w zestawieniu filmów muzycznych,
  • Broad Peak (2022) – film o polskiej wyprawie na Broad Peak w reżyserii Leszka Dawida.
Reklama

Jeśli lubisz prawdziwe historie, zobacz także zestawienie filmów na faktach.

Reklama
Reklama
Reklama