Reklama

Przed nami kolejna gala MET. Jak co roku impreza ma temat przewodni. Tym razem jest to „W Ameryce: Antologia mody”, a obowiązujący dress code to pełen przepychu glamour. MET gala w 2022 roku będzie nawiązywała do wyjątkowego czasu w historii Stanów Zjednoczonych, tzw. „Gilded Age”. Wybór nie dziwi, bo serial HBO „Pozłacany wiek” („The Gilded Age”), który pokazuje życie w Nowym Jorku pod koniec XIX wieku bije rekordy popularności. Dlaczego ten czas jest tak ciekawy zarówno dla filmowców, jak i organizatorów gali MET?

Reklama

mat. prasowe HBO

Mianem Pozłacanego Wieku określa się okres w historii Stanów Zjednoczonych, trwający od zakończenia wojny secesyjnej do rozpoczęcia wojny amerykańsko-hiszpańskiej w roku 1898. To czas nasilenia napływu imigrantów do USA oraz gwałtownego rozwoju przemysłu, dzięki któremu na mapie świata pojawili się tacy ludzie jak John D. Rockefeller, J.P. Morgan i Cornelius Vanderbilt. Nieliczni zbijali fortuny, a styl życia, który prowadzili wypełniony był przepychem i bogactwem. Kobiece stroje z tych czasów zachwycają bogactwem zdobień i fantazyjnymi wykończeniami.

ZOBACZ TAKŻE: Wnętrza z serialu „Pozłacany wiek” zapierają dech!

Pozłacany Wiek inspiracją dla gali MET 2022

Oczywiście serial „Pozłacany wiek” to nie wszystko. Warto przypomnieć też słynny film z Winoną Ryder „Wiek niewinności” na podstawie powieści Edith Wharton. Met Gala w 2022 roku będzie wymagać od uczestników ucieleśnienia wspaniałości Nowego Jorku czasów pozłacanej epoki. To wtedy Piąta Aleja zyskała swój luksusowy status - architekci McKim, Mead i White wzdłuż niej wznieśli budynki w stylu Beaux Arts, nadając miastu charakter na dziesięciolecia. W 1892 roku powstał magazyn „Vogue”. Wśród jego pierwszych udziałowców był m.in. bogacz Cornelius Vanderbilt, który miał ogromny wpływ na rozwój Nowego Jorku.

Archives du 7e Art/Columbia Pictures/BEW

Nic więc dziwnego, że „Gilded Age” stała się tematem przewodnim gali MET 2022. To właśnie w czasach „Pozłacanego wieku” dzięki innowacjom, takim jak krosna elektryczne i parowe, produkcja tkanin stała się szybsza i tańsza. W rezultacie kobiece suknie często stanowiły połączenie wielu tkanin, takich jak satyna, jedwab, aksamit i frędzle, a stroje były bogato zdobione koronkami, kokardami, falbanami. Królowały głębokie, nasycone kolory ubrań. Jaśniejsze kolory noszono tylko w domu, ponieważ były niepraktyczne podczas spacerów po ulicach Nowego Jorku. Kapelusze były niezbędne, gdy wychodzono z domu, i często były ozdobione piórami. Ekstrawagancja tamtych lat będzie zapewne nieocenionym źródłem inspiracji dla współczesnych designerów. Jak poradzą sobie z tematem imprezy? Przekonamy się już 2 maja 2022.

Zajrzyj do naszej galerii i zanurz się w pełnym przepychu świecie „Pozłacanego Wieku”.

Reklama

CZYTAJ TEŻ: Oszałamiające kreacje gwiazd na MET Gala 2021!

Reklama
Reklama
Reklama