Reklama

To właśnie 9 kwietnia 1963 urodził się jeden z najbardziej znanych współczesnych projektantów, Marc Jacobs. Kiedy był małym chłopcem jego babcia przedstawiała go mówiąc: „Zobaczycie, on będzie nowym Calvinem”. A miała oczywiście na myśli Calvina Kleina. Nie pomyliła się. Marc Jacobs stał się kimś równie ważnym dla amerykańskiej i światowej mody. Ale w przeciwieństwie do Calvina Kleina nie stworzył jednego, rozpoznawalnego stylu. Jego kolekcje są eklektyczne i zmienne, a Marc Jacobs nie ma sobie równych w kreowaniu nowych trendów. W 2010 roku magazyn Time umieścił go więc na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi świata.

Reklama

ZOBACZ TAKŻE: Powrót do lat 60. na pokazie kolekcji Marca Jacobsa

Marck Jacobs - biografia projektanta

Marc Jacobs to projektant wszechstronny, niezwykle kreatywny, który przez lata udowodnił, że potrafi poruszać się w świecie zarówno mody odważnej, jak i klasycznej. Jacobs pomógł przekształcić firmę Louis Vuitton z tradycyjnej marki, produkującej akcesoria bagażowe w jedną z najważniejszych marek modowych na świecie. Kiedy w 2013 roku opuścił koncern LVMH skupił się na własnej marce Marc Jacobs, zarówno w jej głównej linii, jak i mając pieczę nad premierami zapachów, kosmetyków, książek i artykułów papierniczych z logo Jacobs.

W 2015 roku Jacobs pożegnał się z tańszą linią Marc by Marc Jacobs. Posunięcie to zaskoczyło wielu znawców mody. Jednak ruch ten miał podłoże biznesowe - linia przynosiła straty. Teraz Jacobs z powodzeniem projektuje kolekcje pod brandem Marc Jacobs - każda z jego kolejnych kolekcji zachwyca i zdumiewa. Projektant nie daje nam się sobą znudzić. Jak zaczynał Jacobs?

CZYTAJ TEŻ: Louis Vuitton - historia marki, która zmieniła świat mody

Marc Jacobs - początki kariery

W 1981 roku, po ukończeniu High School of Art and Design, Jacobs zapisał się do Parsons the New School for Design, gdzie podjął studia na kierunku projektowania odzieży damskiej. Projekt Jacobsa z ostatniego roku studiów składał się z trzech oversize'owych swetrów własnoręcznie uszytych przez… jego babcię. Za te kreacje Jacobs otrzymał nagrodę Chestera Weinberga i Perry'ego Ellisa Gold Thimble, a także tytuł Studenta Roku w dziedzinie wzornictwa. Jacobs szybko wystartował ze swoim brandem Marc Jacobs, co przyniosło mu zainteresowanie branży oraz nagrodę CFDA/Perry Ellis dla Nowego Talentu Mody. W 1989 roku Jacobs dołączył do marki Perry Ellis, aby nadzorować produkcję odzieży damskiej, ale w 1993 roku został zwolniony przez kierownictwo firmy po nieudanej kolekcji w stylu grunge. Niedługo potem Jacobs założył firmę Marc Jacobs International, która stworzyła kilka niezależnych kolekcji, a następnie w 1997 roku sprzedała 96% udziałów koncernowi LVMH. W tym samym czasie Jacobs objął stanowiska dyrektora artystycznego Louis Vuitton.

Pokaz kolekcji Louis Vuitton na wiosnę 2011

Chris Moore/Catwalking/Getty Images

Marc Jacobs - projektant, który odmienił dom mody Louis Vuitton

Jacobs nie tylko projektował świetnie kolekcje dla Louis Vuitton, ale także w nowatorski sposób podszedł do budowania brandu. Niezwykle istotne w pracy Jacobsa dla Louis Vuitton miały hitowe współprace projektanta ze współczesnymi artystami, w tym Stephenem Sprouse'em (2001), Takashim Murakami (2005), Richardem Princem (2007) i Yayoi Kusamą (2012). Sama współpraca z Murakamim przyniosła aż 300 milionów dolarów zysku ze sprzedaży.

W pracy Jacobs triumfował, ale w życiu prywatnym nie mógł znaleźć równowagi. Rozpoczął się okres intensywnego zażywania narkotyków - kokaina, heroina i alkohol to była codzienność projektanta. „Kiedy piłem, byłem wyższy, zabawniejszy, mądrzejszy, fajniejszy”, przyznał po latach. Przyjaciele, w tym modelka Naomi Campbell i redaktor naczelna amerykańskiego wydania Vogue Anna Wintour namówili Jacobsa do szukania pomocy. W 1999 roku rozpoczął odwyk. Po uporaniu się z nałogami Jacobs ponownie poświęcił się pracy, wprowadzając na rynek pierwszą linię ubrań ready-to-wear Louis Vuitton i jednocześnie rozwijając swoją własną markę. Udzielił również licencji na swoje nazwisko perfumom i akcesoriom.

W 2013 roku zakończył pracę dla LVMH. Skupił się na własnym brandzie. We wrześniu 2020 roku Jacobs wypuścił linię Heaven, poliseksualną linię skierowaną do młodszych odbiorców. Wszystkie ubrania zawierały sygnatury marki, aby uczcić jej historię, a jednocześnie nadać jej świeży przekaz, skierowany do nowego klienta. Ciekawe czym znowu nas zaskoczy?

Reklama

Rose Hartman/Getty Images
Reklama
Reklama
Reklama