Reklama

Muzyka country to dla wielu szczyt kiczu, inni kochają ją za melodyjne dźwięki i opowiadające prawdziwe historie słowa piosenek. W ostatnich latach country zyskało na popularności i „wkroczyło na salony”. Gwiazdy country stały się popularne na całym świecie, a charakterystyczny styl ubierania podbił wybiegi największych pokazów domów mody. Faith Hill, Shania Twain, Keith Urban, Blake Shelton, Trisha Yearwood czy wreszcie gwiazdy młodszego pokolenia Miley Cyrus i Taylor Swift wyprowadziły country z cienia, wprost na międzynarodowe areny. Dlaczego nagle pokochaliśmy country, które przez lata było obiektem drwin znawców muzyki i… mody? Może dlatego, że country jest bardziej prawdziwe niż popowy, plastikowy świat, który nas otacza? Zresztą bez country nie byłoby rocka, ani słynnego hitu Whitney Houston „I will always love you” - tę piosenkę napisała największa chyba gwiazda country naszych czasów - Dolly Parton.

Reklama

ZOBACZ TAKŻE: O zdradzaniu męża, myślach samobójczych i porażającej biedzie. Dolly Parton ujawnia przejmujące fakty ze swojego życia

Fenomen muzyki country - jak to się zaczęło?

Muzyka country powstała na początku XX wieku wśród Amerykanów należących do klasy robotniczej, mieszkających na południu kraju. Muzycy-imigranci z różnych regionów Europy łączyli angielskie ballady z celtyckimi i irlandzkimi pieśniami, korzystając także z muzyki innych osadników. Często pomijany jest wpływ Afroamerykanów na muzykę country, a jazz i blues miały duży wpływ na artystów country - charakterystyczne dla country banjo przybyło do Stanów Zjednoczonych z Afryki Zachodniej.

Za kolebkę muzyki country w jej współczesnym brzmieniu uważa się stan Tennessee. W latach 20. XX wieku w studiach w Bristolu, Johnson City i Knoxville odbyły się pierwsze sesje nagraniowe. Już w latach trzydziestych ubiegłego wieku stacje radiowe w całym kraju zaczęły grać country. Wśród nich znalazła się Grand Ole Opry, która rozpoczęła działalność w Nashville w 1925 roku. Nadawana za pomocą silnego sygnału docierającego do całego kraju Grand Ole Opry odegrała ważną rolę w rozpowszechnianiu muzyki country wśród nowych słuchaczy.

Przez prawie sto lat muzyka country pozostawała potęgą dzięki swojej zdolności do adaptacji. Podobnie jak artyści muzyki country w latach 20. i 30. ubiegłego wieku, muzycy od lat 70. nie chcą ograniczać się do jednego konkretnego brzmienia. W latach 70. muzykę country zmieniły country pop, nazwany tak na cześć piosenek country, które przebojem wdarły się na listy przebojów oraz country rock. I może właśnie ta umiejętność muzyki country do przeobrażania się i czerpania z innych nurtów sprawiła, że dziś country znane jest na całym świecie.

CZYTAJ TEŻ: Miley Cyrus w nowej kampanii Gucci "Love Parade"

Shania Twain na scenie

Melissa Renwick/Getty Images

Moda w stylu country - składniki stylu

Gwiazdy takie jak Dolly Parton sprawiły, że look w stylu country jest niezwykle charakterystyczny i łatwy do rozpoznania. Dżinsy, koszula w kratę, skórzany pasek z szeroką klamrą, kowbojki, kapelusz z szerokim rondem, dodatki z frędzlami - to podstawowe elementy, które kojarzą się z lookiem country. Skąd wywodzą się te ubrania? Jak się okazuje nie miały tylko ozdobnego charakteru, ale dla prawdziwych kowbojów były przydatne w ciężkiej codziennej pracy. Potem weszły na stałe do kanonu mody country, którą lansowali artyści.

Kapelusz z szerokim rondem doskonale chronił przed słońcem, wiatrem i deszczem. Rondo prawdopodobnie zostało zainspirowane meksykańskimi sombreros. Kowbojki, czyli wysokie skórzane kozaki, chroniące łydki, miały spiczaste czubki, aby ułatwić wkładanie stopy w strzemiona. Dżinsowe spodnie były po prostu bardzo wytrzymałe.

Kadr z filmu „Django”

Andrew Cooper

Muzycy country, którzy wcielali się we współczesnych herosów - ich orężem był jednak nie rewolwer, a mikrofon - pokochali kowbojskie atrybuty. Dodawały im autentyczności. Jednak na potrzeby sceny nadawali im bardziej fantazyjny charakter. Kiedy muzyka country weszła w mariaż z popem - stroje stały się jeszcze bardziej szalone. Nawet Madonna miała swój romans z country - w 2000 roku nagrała płytę „Music”, a na okładce wystąpiła w looku kowbojki. W 2014 roku zachwycała razem z Miley Cyrus na scenie - oczywiście w stylu country.

Christopher Polk/Getty Images for MTV

Madonna, zatrudniła bliźniaków Deana i Dana Catenów, tworzących duet Dsquared2, by stworzyli aż 150 strojów dla niej i jej tancerzy na potrzeby teledysku do piosenki „Don't Tell Me” i trasy koncertowej Drowned World Tour 2002. Po sukcesie płyty „Music”, motyw ten stał się inspiracją dla całej kolekcji odzieży damskiej Dsquared2 na jesień/zimę 2003/2004. Motywy country wracają u Dsquared regularnie.

Motywy country pojawiają się w kolekcjach wielu designerów. W latach dziewięćdziesiątych Roberto Cavalli tworzył looki będące mieszanką zwierzęcych printów i frędzli - w sam raz dla współczesnej kowbojki. Dom mody Gucci również czerpał z Dzikiego Zachodu za sprawą urodzonego w Teksasie Toma Forda, który stworzył look country w wersji glamour. Nawet teraz, w nowej kolekcji Gucci na wiosnę i lato 2022 (zdjęcie poniżej) znajdziemy motywy country.

CZYTAJ TEŻ: Tłum gwiazd na spotkaniu z duetem Dsquared2 w Warszawie!

mat. prasowe Gucci

W kolekcji D&G na lato pojawiły się motywy country i inspiracje serialem „Domek na prerii”. U Johna Galliano podobne motywy pojawiły się w kolekcji na wiosnę/lato 2019. Mocne inspiracje widać też w świetnych lookach Trussardi na jesień 2016. U Moschino na jesień i zimę 2010 królowały looki w stylu western. W kolekcjach marek takich jak Isabel Marant, Etro czy Ralph Lauren country jest obecne prawie zawsze! Zresztą na uwagę zasługuje stylizacja, którą Ralph Lauren przygotował dla Jennifer Lopez na tegoroczną galę MET. Już bardziej country być nie można…

Theo Wargo/Getty Images

Country inspiruje świat filmu?

Jeden z najgłośniejszych obrazów ostatnich lat „Narodziny gwiazdy” z Lady Gagą i Bradleyem Cooperem to film, który doskonale wykorzystuje motywy stylu i muzyki country. Cooper wciela się w rolę gwiazdy country, która lata wielkiej sławy ma już za sobą… „Django” - western Quentina Tarantino z 2012 roku to właściwie zabawa gatunkiem. Popularność tego filmu przyczyniła się oczywiście do wzrostu fascynacji motywami rodem z Dzikiego Zachodu. „Dallas Buyers Club”, mocny film z Matthew McConaughey z 2013 roku też wykorzystuje elementy zapożyczone z kultury country.

ZOBACZ TEŻ: To nie koniec plotek o romansie... Lady GaGa i Bradley Cooper planują wielki powrót!

mat. prasowe
Reklama

Styl country ma się świetnie - ciągle inspiruje zarówno projektantów mody, jak i filmowców. Artyści country na dobre zadomowili się już na międzynarodowych listach przebojów. W naszej galerii przyglądamy się ich lookom i śledzimy kolekcje mody, które czerpią z tego ciekawego i zarazem kontrowersyjnego nurtu.

Reklama
Reklama
Reklama