Reklama

Francuski pisarz Maurice Sachs pisał: „Powojenne gwiazdy nazywały się Chanel, Cocteau, Antoine, Picasso”. Z czterech osób wspomnianych w tym cytacie trzy są powszechnie znane. Antoine, dziś zapomniany, zasługuje na to, by przywrócić należne mu miejsce w historii światowej mody, sztuki i designu. Jakiś czas temu ukazała się porywająca historia najsłynniejszego fryzjera wszech czasów autorstwa Marty Orzeszyny. Czego się z niej dowiadujemy o Antoine Cierplikowskim?

Reklama

ZOBACZ: Elizabeth Arden otworzyła ponad 100 salonów urody, wspierała sufrażystki i stworzyła pierwszą kinową reklamę

Król fryzjerów, fryzjer królów

Pochodzącego z Sieradza Antoniego Cierplikowskiego, bo tak brzmiało jego prawdziwe nazwisko, znał cały świat – od Paryża, przez Stany Zjednoczone, po Australię i Nową Zelandię. Był geniuszem fryzjerstwa, wyjątkowym artystą i wizjonerem mody. Przez niemal 70 lat lansował trendy, stale prowokował i zaskakiwał swoim talentem. Nazywano go „królem fryzjerów i fryzjerem królów”. Jego przyjaciółmi byli ludzie sztuki, filmu i koronowane głowy, m.in.: Modigliani, Kisling, Dali, Picasso, Xawery Dunikowski, Jean Cocteau, Maurice Chevalier, Pola Negri, Jan Kiepura, Artur Rubinstein, Wallis, księżna Windsoru, Maria, królowa Rumunii czy Josephine Baker, Bette Davis i słynna projektantka Elsa Schiaparelli.C

CZYTAJ WIĘCEJ: Max Factor zrewolucjonizował świat makijażu i zmienił życie milionów kobiet

Z Sieradza do gwiazd

Antoni Cierplikowski urodził się 24 grudnia 1884 roku w Sieradzu. Był synem szewca Antoniego Cierplikowskiego i krawcowej Joanny z domu Majchrzak. Miał czwórkę starszego rodzeństwa: Rafała, Józefa, Władysława oraz młodszego brata Hieronima. Z fryzjerstwem zetknął się po raz pierwszy w wieku 11 lat. Naukę zawodu rozpoczął w Łodzi, aby w 1901 roku wyjechać do Paryża. Tam wypromował nową fryzurę a’la garçon, czyli na chłopczycę, która w połączeniu z sukienkami Coco Chanel stała się początkiem nowego wizerunku kobiety po pierwszej wojnie światowej. I tam rozpoczęła się jego niewiarygodna kariera.

WIĘCEJ NA TEMAT: Życie Heleny Rubinstein to historia determinacji i ogromnej fortuny

Antoine w swoim paryskim mieszkaniu z rzeźbami Xawerego Dunikowskiego (1963).

Władysław Sławny/Forum

Imperium Antoine'a

U szczytu swej popularności Antoine posiadał sieć luksusowych salonów na całym świecie. 120 w samych Stanach Zjednoczonych, a także we Francji, w Anglii, Kanadzie, Australii, Japonii i w Polsce. Był właścicielem fabryk kosmetyków marki Antoine de Paris i Bain de Soleil we Francji i Stanach Zjednoczonych. Ich wyroby sprzedawano na pięciu kontynentach. Prowadził szkoły kosmetyczno-fryzjerskie kształtujące przyszłych pracowników salonów Antoine’a w Stanach Zjednoczonych i w Paryżu. Założył ekskluzywne czasopismo lifestylowe Antoine. Dokument pour la femme moderne.
Miał dwa prywatne samoloty: farmana 391 i stinsona reliant (takim samym latał Al Capone).

Wypromował nową fryzurę a’la garçon, która w połączeniu z sukienkami Coco Chanel stała się początkiem nowego wizerunku kobiety po pierwszej wojnie światowej

Za jedną wizytę w swoim salonie inkasował nawet 150 dolarów (równowartość dzisiejszych 2 tysięcy złotych). Za prywatną wizytę Antoine’a u klientki trzeba było zapłacić nawet 500 dolarów (dziś to około 6 tysięcy złotych). Do jego klientek należały Mata Hari, Josephine Baker, Bette Davis, Brigitte Bardot i Eleanor Roosevelt. Nadzorował pracę fryzjerów podczas koronacji Jerzego VI i Elżbiety II.

ZOBACZ TEŻ: Charlotte Tilbury - słynna brytyjska makijażystka i przyjaciółka Kate Moss

W zapomnieniu

Słynął z ekstrawaganckich strojów, spał w szklanej trumnie, jego paryski dom zdumiewał swoim ekscentrycznym wystrojem... Ale czas płynął niebłaganie, i moda na Antoine'a zaczęła słabnąć. W latach siedemdziesiątych XX wieku sprzedał prawa do marek Antoine de Paris i Bain de Soleil za 17 milionów (dziś 86 milionów) dolarów. Obie marki istnieją do dziś, ale nie wiadomo, co się stało z gigantycznym majątkiem genialnego fryzjera, który zmarł w 1976 roku w zapomnieniu w swoim rodzinnym Sieradzu.
W książce Antoine de Paris. Polski geniusz światowego fryzjerstwa. Ekscentryk. Milioner. Artysta opartej na najnowszych badaniach jej autorka Marta Orzeszyna odsłania kulisy życia prywatnego Antoine’a, opisuje jego oszałamiającą karierę, niezwykłe bogactwo, a wreszcie zaskakujący koniec burzliwego życia. Polecamy!

Reklama

Książka Marty Orzeczyny "Antoine de Paris. Polski geniusz światowego fryzjerstwa. Ekscentryk. Milioner. Artysta", Rebis.

Materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama