Frida Kahlo wciąż fascynuje! Ruszyła wystawa w Poznaniu poświęcona jej twórczości! Co na niej zobaczymy?
1 z 5
Już od 28 września w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu można podziwiać otwartą wystawę „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst”. To największa w naszym kraju prezentacja prac obojga twórców wzbogaconą o mało znany polski wątek w ich życiu. O jaki polski wątek chodzi, zapytacie? Jak się okazuje tworzą go z jednej strony bardzo bliskie relacje Fridy Kahlo i Diego Rivery z Bernice Kolko i Fanny Rabel, artystkami o polskich korzeniach. Z drugiej zaś, obecność ich obrazów na Wystawie Sztuki Meksykańskiej w 1955 roku w Warszawie. Ale najważniejsze, że w w Centrum Kultury Zamek będzie można zobaczyć sławne prace Fridy Kahlo, takie jak „Autoportret z naszyjnikiem”, „Portret Diego Rivery” i „Autoportret MCMXLI”.
Polecamy też: „Straciłam troje dzieci. Zastąpiły je obrazy”. Dziś przypada 110. rocznica urodzin Fridy Kahlo
Tajemnice Niebieskiego Domu
Wiosną 2018 roku czeka nas inne poświęcone meksykańskiej malarce wydarzenie. Londyńskie Victoria & Albert Museum zaprezentuje wystawę dedykowaną urzekającej kolorami garderobie artystki. Znajdą się na przedmioty odkryte niedawno, bo w 2004 roku. Wtedy to bowiem po 50 latach od śmierci Fridy Kahlo otwarto należącą do niej posiadłość, tak zwany Niebieski Dom, wcześniej zapieczętowany zgodnie z wolą Diego Rivery. A o tym jak fascynującą również dla świata mody postacią była i jest Frida Kahlo w najnowszej VIVIE! MODZIE pisze Katrzyna Piątkowska: „Była muzą nie tylko swojego męża. W Meksyku w końcu osiągnęła status ikony. Traktowano ją z nabożną czcią, niczym Matkę Boską z Guadalupe. Sława Fridy sięgnęła już za jej życia daleko poza granice ukochanego kraju. (…) Gdy w 2015 roku w ogrodzie botanicznym w Nowym Jorku otwierano wystawę poświęconą jej twórczości, gwiazdy przyszły w strojach inspirowanych jej stylem, a niektóre, jak Carolina Herrera de Báez, wręcz wyglądały jak malarka. O jej fascynującym, pełnym cierpienia życiu powstają filmy (zagrała ją Salma Hayek), a jej stroje inspirują projektantów. Suknia Alexandra McQueena wzorowana na stroju Fridy kilka lat temu kosztowała ponad 12 tysięcy dolarów. Szafa Fridy Kahlo zafascynowała grecką projektantkę Mary Katrantzou, japońską fotografkę Ishiuchi Miyako i samego Karla Lagerfelda, który sfotografował dla „Vogue’a” Claudię Schiffer jako Fridę”. Całą opowieść Katarzyny Piątkowskiej o niezwykłym życiu Fridy Kahlo znajdziecie w najnowszym numerze Vivy! MODY! Warto ją przeczytać przed oboma wystawami!
Polecamy też: Temat nowojorskiej Met Gali w 2018 roku będzie najbardziej kontrowersyjny w historii!
2 z 5
Frida Kahlo urodziła się w Meksyku 6 lipca 1907 roku. Chciała zostać lekarką, ale w wieku
18 lat uległa poważnemu wypadkowi. W szpitalu poznała swojego przyszłego męża, artystę
i komunistę Diego Riverę, i pod jego wpływem sama zaczęła malować. Jej obrazy, głównie autoportrety
(obok: „The two”, 1939) naznaczone są cierpieniem, którego doświadczała przez całe życie, bo jak mawiała, malowała swoją rzeczywistość.
Polecamy też: Suknie Huberta de Givenchy na wystawie w Calais! Uwielbiały je Audrey Hepburn i Jackie Kennedy!
3 z 5
Styl Fridy Kahlo inspiruje największych projektantów. W 1997 roku Jean Paul Gaultier zadedykował jej całą kolekcję.
Polecamy też: Enfant terrible światowej mody czyli Jean Paul Gaultier kończy dzisiaj… 65 lat! Co zawdzięczamy temu projektantowi?
4 z 5
W 2010 roku Claudia Schiffer jako Frida Kahlo stanęła przed obiektywem Karla Lagerfelda. Sesja ukazała się w niemieckim „Vogue’u”.
Polecamy też: Dziś urodziny obchodzi Karl Lagerfeld! Oto 10 rzeczy, których o nim nie wiecie! EKSKLUZYWNE VIDEO
5 z 5
W 2002 roku w filmie „Frida” artystkę zagrała Salma Hayek.
Polecamy też: Dziś 51 lat kończy Salma Hayek. Jest chyba najbogatszą aktorką świata, ale czy najlepiej ubraną?