Jak nosić dzieła sztuki?

Aleksandra Trendak 11 października 2022 14:30

Moda i sztuka bardzo często przeplatają się ze sobą i uzupełniają. Tej jesieni warto dodać artystycznego sznytu swoim stylizacjom i wpleść w nie ubrania i dodatki nawiązujące do dzieł takich malarzy jak Van Gogh, Degas lub Monet. Można też stworzyć stroje nawiązujące do jakiegoś okresu w sztuce, przykładowo secesji, renesansu lub kubizmu. Zainspirujcie się sztuką tej jesieni!

ZOBACZ TEŻ: Niezwykła wystawa poświęcona wybitnemu fotografowi mody, czyli Patrickowi Demarchelierowi 

Ubrania inspirowane klasycznymi obrazami światowej sławy malarzy 

Wzory, kolory oraz figury geometryczne przełożone z płótna malarskiego na ubrania to trend, który nabiera coraz większego rozpędu. Jednym z najczęściej naśladowanych artystów jest Hieronim Bosch, Vincent Van Gogh, Monet oraz Degas. Kolekcje z fragmentami ich obrazów zaprezentował między innymi Alexander McQueen, Carven, Undercover, Valentino oraz Dior. Głośną kolekcją była również ta zapreznetowana przez duet Dolce&Gabbana, który przeniósł mozaiki z katedry w Monreale na sukienki.

Zainspiruj się twórczością Pabla Picasso 

Twórczość niezwykle ekscentrycznego i zdolnego artysty z okresu kubizmu, charakteryzuje się geometrycznymi figurami, mocnymi kolorami, które bardzo często do siebie nie pasują. Łamane figury, zabawa płaszczyznami, przestrzenią oraz wzorami możemy zaobserwować dzisiaj w wielu elementach ubioru – od bluzek, po sukienki. Motywy przypominające twórczość Picasso wykorzystały marki takie, jak Puccini, Fendi oraz Versace. 

Pokochać secesję 

Secesja to jeden z najpiękniejszych nurtów w sztuce, który charakteryzuje się dążeniem do stylowej jedności sztuki w różnych dziedzinach, takich jak rzemiosło, architektura wnętrz, rzeźba czy grafika. Słynie z płynnych, falistych linii, ornamentacji abstrakcyjnymi lub roślinnymi elementami oraz czerpie dużo inspiracji ze sztuki japońskiej. Widzimy to świetnie w sztuce Gustava Klimta oraz Alfonsa Muchy. Do ich twórczości nawiązują między innymi ubrania marki Versace, które opływają w złocie, niczym postacie z obrazu “Pocałunek”. 

Kwitnący migdałowiec Van Gogha 

Najsławniejszy obraz Vincenta Van Gogha, który trafił na wiele ubrań to “Kwitnący migdałowiec” oraz “Słoneczniki”. Świetnie pokazuje to kolekcja Eviva L’arte marki Medicine, która garściami czerpała z motywów wybitnego artysty i umieszczała je na koszule, kurtki oraz spódnice. Kwiaty i rośliny w pełnej swojej okazałości to jeden z najmodniejszych motywów od kilku sezonów, co pokazują kolekcje Balenciagi, Vetements, Blumarine oraz Gucci. Delikatne jak płatki migdałowca wzory możemy też dostrzec w starej kolekcji Kenzo i H&M, które przez długi czas cieszyły się dużą popularnością. Również marka Vans miała kolekcję plecaków i butów, które miały na sobie słynny obraz. 

PRZECZYTAJ O: Niezwykła kolekcja marki Vans inspirowana malarstwem Van Gogha!

Tej jesieni warto obudzić w sobie artystę i wprowadzić do swojej szafy ciekawe, kolorowe ubrania nawiązujące do ulubionych dzieł sztuki. Warto pamiętać, że planując stylizację z mocno kolorowym akcentem w postaci bluzki, spódnicy lub sukienki, która zawiera motyw ze sławnego obrazu, warto resztę ubioru utrzymać w stonowanych i jednolitych kolorach, aby stylizacja nie zrobiła się zbyt pstrokata. Zobaczcie w naszej galerii najlepsze ubrania inspirowane malarzami, które będą modne w tym sezonie.  

1/13
Medicine 89zł
Copyright @Materiały prasowe
1/13

Artystyczny styl: Medicine, cena: 89zł

2/13
Medicine 140zł
Copyright @Materiały prasowe
2/13

Artystyczny styl: Medicine, cena: 140zł

3/13
Cacofonia-673z
Copyright @Materiały prasowe
3/13

Artystyczny styl: Cacofonia, cena: 673zł

4/13
GalArtsy 275zł
Copyright @Materiały prasowe
4/13

Artystyczny styl: GalArtsy, cena: 275zł

5/13
Medicine 60zł
Copyright @Materiały prasowe
5/13

Artystyczny styl: Medicine, cena: 60zł

6/13
Cacofonia 194zł
Copyright @Materiały prasowe
6/13

Artystyczny styl: Cacofonia, cena: 194zł

7/13
Medicine 100zł
Copyright @Materiały prasowe
7/13

Artystyczny styl: Medicine, cena: 100zł

8/13
MuseArt 43zł
Copyright @Materiały prasowe
8/13

Artystyczny styl: MuseArt, cena: 43zł

9/13
Medicine 250zł
Copyright @Materiały prasowe
9/13

Artystyczny styl: Medicinie, cena: 250zł

10/13
Medicine 70zł
Copyright @Materiały prasowe
10/13

Artystyczny styl: Medicine, cena: 70zł

11/13
MuseArt 43zł
Copyright @Materiały prasowe
11/13

Artystyczny styl: MuseArt, cena: 43zł

12/13
Medicine 160zł
Copyright @Materiały prasowe
12/13

Artystyczny styl: Medicine, cena: 160zł

13/13
Medicine 260zł
Copyright @Materiały prasowe
13/13

Artystyczny styl: Medicine, cena: 260zł

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.