Elizabeth Taylor
Fot. Archive Photos/Getty Images
O tym się mówi!

Tajemnica oscarowej sukni Elizabeth Taylor

Jak to się stało, że znaleziono ją w walizce w Londynie?

Aleksandra Frankowska 29 listopada 2022 11:27
Elizabeth Taylor
Fot. Archive Photos/Getty Images

Szczęśliwa sukienka Elizabeth Taylor, którą gwiazda miała na sobie podczas rozdania Oscarów w 1961 roku, zostanie sprzedana na aukcji w Londynie. Przez ponad 50 lat przechowywana była w walizce w Londynie. Kreacja Christiana Diora jest zjawiskowa – jak to się stało, że ukryto ją przed światem na tak długi czas?

ZOBACZ TEŻ: Tak wyglądał dom Elizabeth Taylor. Jak mieszkała gwiazda u szczytu kariery?

Oscarowa kreacja Elizabeth Taylor

Okazuje się, że kreacja Christiana Diora, która należała to Elizabeth Taylor, była przechowywana w plastikowej walizce w pokoju gościnnym jej byłej asystentki. Podobnie zresztą jak inne 11 sukni. Taylor miała ją na sobie podczas 33. ceremonii rozdania Oscarów, a zaprojektował ją Marc Bahan dla samego Christiana Diora. W noc oscarową uznano ją za talizman szczęścia, który przyniósł aktorce główną nagrodę.

Elizabeth Taylor
Fot. Darlene Hammond/Hulton Archive/Getty Images

„Po 10 latach Elizabeth Taylor nadal zabierała tę sukienkę z miejsca na miejsce. Nie nosiła jej przy innych okazjach, po prostu lubiła ją mieć przy sobie.”

Prezent dla asystentki

Skryte w walizkach kreacje były prezentami dla byłej asystentki Taylor, Anne Sanz. U szczytu sławy, asystentka wraz z mężem kierowcą towarzyszyła Taylor i jej mężowi w podróżach. Pewnego dnia w 1971 roku Elizabeth Taylor powiedziała do asystentki „Weź sobie, co tylko chcesz”. Ta wybrała kilka kreacji, w tym również tę od Diora, którą chciała założyć na swój ślub.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Diamenty są wieczne. A do tego sprawiają same kłopoty!

Kreacje Elizabeth Taylor na aukcji

Aukcja z kreacjami Elizabeth Taylor, prócz sukni od Diora, będzie obejmowała również słynną Tiziani haute couture od Karla Lagerfelda, a także szatę czarnej wdowy z filmy „Boom”, również jego projektu. Z pewnością londyńskie wydarzenie przyciągnie ogrom fanów aktorki, ale również świata filmu i mody. Jej kreacje to prawdziwe perełki. Mówi się, że suknia Diora może kosztować nawet do 60 tysięcy funtów. Za ile zostanie sprzedana? Przekonamy się już 6 grudnia. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.