Składniki stylu niezwykłej aktorki i aktywistki Jane Fondy!
Od gwiazdy fitness po ikonę elegancji…
- Aleksandra Trendak
Na podstawie życia Jane Fondy można napisać niejeden scenariusz. Romans, film akcji, dokument poświęcony obywatelskiemu nieposłuszeństwu lub kronikę zmieniającej się mody ostatnich dekad. Artystyczną ewolucję aktorki, podobnie jak jej role, odzwierciedla zmieniający się styl. Poznaj sekrety stylu Jane Fondy.
ZOBACZ TEŻ: Jane Fonda w obcisłym kombinezonie na specjalnym evencie promującym „Grace&Frankie”
Jane Fonda - dzieciństwo i edukacja
Urodziła się 21 grudnia 1937 w Nowym Jorku jako córka aktora Henry’ego Fondy i finansistki Frances Seymour Fondy. Imię zawdzięcza trzeciej żonie króla Henryka VIII – Jane Seymour. Wywodzi się z aktorskiego klanu Fondów. Ojciec jest symbolem silnego mężczyzny z „Dwunastu gniewnych ludzi” czy „Miasta bezprawia”, który stoi na czele tradycyjnych wartości. Po samobójczej śmierci matki odtrącona przez ojca Jane na pozycję w branży musiała sama ciężko zapracować. W wieku 15 lat Fonda uczyła się tańca w Fire Island Pines w Nowym Jorku. Jako dziecko kilkakrotnie zmieniała szkoły. Uczęszczała do Greenwich Academy w Greenwich w stanie Connecticut, następnie kontynuowała naukę w Troy. Jako nastolatka, po wyrzuceniu z kolejnej placówki - Vassar College w Poughkeepsie, wyjechała do Paryża, by kształcić się w zakresie malarstwa. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych przez jakiś czas pracowała jako modelka, nawet trafiła na okładkę Vogue.
Jane Fonda - kariera
W 1958 roku zapisała się na kursy dramatyczne do Actors Studio Lee Strasberga i zagrała na Broadwayu w inscenizacji „Tall Story”, a następnie przed kamerą w ekranizacji tego spektaklu w reżyserii Joshui Logana. W 1970 po raz pierwszy została nominowana do Oscara za rolę zubożałej Glorii, biorącej udział w wycieńczającym maratonie tańca w dramacie osadzonym w czasach Wielkiego kryzysu - „Czyż nie dobija się koni”? Dwa lata później odebrała statuetkę za kreację prostytutki Bee w mrocznym kryminale „Klute”. Pomimo zdobytych nagród takich jak Oscary, Złote Globy i Emmy, a także Brytyjskiej Akademii Filmowej i zainteresowania publiczności powoli zaczęła się wycofywać z kina. Przez niemal dekadę układała własne ćwiczenia aerobiku, wydawała książki takie jak „Jane Fonda’s Workout Book” i kasety wideo. Od czasu zakończenia wojny w Wietnamie oraz odejścia Nixona od władzy walczyła o prawa Indian i przeciwko dyskryminacji czarnoskórych. Popierała także Solidarność. Po premierze „Stanleya i Iris” zdecydowała się na całkowite porzucenie kina. Pomimo tego postanowienia, poczynając od 2005 roku kontynuowała karierę aktorską, grając w wielu filmach i jednym serialu telewizyjnym. Przez drugą połowę lat 90. zajmowała się propagowaniem świadomego rodzicielstwa, problemami Trzeciego świata, ochroną zwierząt, jogą oraz wegetarianizmem, a także kręceniem interwencyjnych reportaży oraz dokumentów. Oficjalnie odcięła się od swoich występów przeciwko wojnie w Wietnamie (publicznie przeprosiła żołnierzy, których jej wypowiedzi mogły urazić), a także maniakalnego uprawiania aerobiku (podkreślała w wywiadach, że w pewnym momencie stała się niewolnicą własnego ciała). W 2005 roku ukazała się w Stanach Zjednoczonych jej autobiografia „My Life So Far” oraz zagrała w komedii „Sposób na teściową”. W 2006 roku została twarzą marki L’Oreal. W 2018 wystąpiła w filmie dokumentalnym „Jane Fonda w pięciu odsłonach”. Od 2019 roku jest aktywna w ruchu Fire Drill Fridays, nagłaśniającym kwestie związane z katastrofą klimatyczną.
ZOBACZ TEŻ: Jane Fonda zaskoczyła kreacją na Oscarach 2020!
Jane Fonda - składniki stylu
W latach 60. Kiedy przeprowadziła się do Paryża i poznała reżysera i scenarzystę Rogera Vadima, który wcześniej wylansował Brigitte Bardot, jej kariera oraz poczucie stylu nabrało tempa. Obsadził ją w roli kosmicznej superbohaterki Barbarelli, poślubił i wykreował na elegantkę z Champs-Elysess w minispódniczkach, jedwabnych apaszkach, okularach rodem z francuskiej riwiery. Po powrocie do Ameryki zaczęła „najważniejszą rolę życia”, którą jest aktywizm. Policyjna fotografia ubranej na czarno Fondy z uniesioną bojowo pięścią stała się symbolem ruchu obywatelskiego przeciwko wojnie w Wietnamie.
Z czasem zaczęła walczyć też o prawa kobiet, rdzennych mieszkańców Ameryki, czarnoskórych i zwierząt. Zamszowa miniówka spięta kowbojskim paskiem, koszula malowana w prążki i winylowe muszkieterki były zapowiedzią transformacji Jane z urokliwej blondynki ze srebrnego ekranu w obrończynię praw człowieka z kruczoczarną fryzurę i w skórzanym trenczu na protestach. Rola Bree z filmu „Klute” przeszła do historii, podobnie jak skórzane muszkieterki i karmelowy trencz bohaterki. Jej charakterystyczną fryzura zainspirowała fryzury modelek podczas pokazu Toma Forda w 2017 roku. Krótko po kontrowersyjnych dla władzy wypowiedziach Fondy na temat wojny w Wietnamie w 1972 roku odebrała pierwszą z dwóch w swojej karierze statuetek Oscara dla najlepszej aktorki w filmie „Klute”. Na scenie pojawiła się w spodniach i minimalistycznej marynarce od Yves’a Saint Laurenta. Lata 80. przyniosły kolejne wyzwania. Jane Fonda rzuciła się w wir sportu, w obcisłym body, neonowych legginsach, getrach i opasce frotte ćwiczyła z wielomilionową widownią, budując aerobikowe imperium. Wraz z ostatnią dekadą nastała era Versace. Wyszywane cekinami suknie do ziemi, satynowe garnitury i wysoki tapir – u boku swojego trzeciego męża Teda Turnera, przypominała zaginioną siostrę Alexis z Dynastii. Suknia Schiaparelli z czarnej tafty przewiązana szeroką szarfą w odcieniu pąsowego różu, w której Jane pojawiła się na canneńskim czerwonym dywanie w 2015 roku była reinterpretacją oryginalnego projektu Elsy sprzed 69 lat.
Na galę Grammy w 2015 roku Fonda wybrała szmaragdowy kombinezon Balmain spięty skórzanym paskiem. Zielonkawy odcień kreacji, podobnie jak futurystyczna biżuteria, były ukłonem w stronę malachitowego kostiumu aktorki z Barbarelli. Podczas Oscarów w 2013 roku w neonowo żółtej sukni Versace z zaakcentowanymi ramionami i talią obszytą cekinowymi aplikacjami, czym skradła show. Dziś, z tytułową rolą w przebojowym serialu “Grace i Frankie”, nie schodzi z afiszy. Jest także symbolem dążenia do zrównoważonej mody. Angażuje się w protesty przeciwko bierności władz wobec kryzysu klimatycznego i zagrzewa do walki kolejne pokolenia kobiet.
Sprawdźcie w naszej galerii najlepsze stylizacje Jane Fondy.
1 z 9
Składniki stylu Jane Fonda: Jane niczym elegantka z Champs-Elysess w minispódniczkach, jedwabnych apaszkach, okularach rodem z francuskiej riwiery.
2 z 9
Składniki stylu Jane Fonda: piękna figura, którą Jane zawdzięczała ciężkim treningom tanecznym i areobikowym, że aktorka była bardzo chętnie obsadzana w rolach uwodzicielek.
3 z 9
Składniki stylu Jane Fonda: ikoniczna rola kosmicznej superbohaterki Barbarelli przyniosła Jane sławę i trwale zapisała się na kartach historii kinematografii.
4 z 9
Składniki stylu Jane Fonda: policyjna fotografia ubranej na czarno i ostrzyżonej na mulleta Fondy z uniesioną bojowo pięścią stała się symbolem ruchu obywatelskiego przeciwko wojnie w Wietnamie.
5 z 9
Składniki stylu Jane Fonda: Na galę Grammy w 2015 roku Fonda wybrała szmaragdowy kombinezon Balmain spięty skórzanym paskiem. Zielonkawy odcień kreacji, podobnie jak futurystyczna biżuteria, były ukłonem w stronę malachitowego kostiumu aktorki z Barbarelli.
6 z 9
Składniki stylu Jane Fonda: Jane w wirze sportu, w obcisłym body, neonowych legginsach, getrach i opasce frotte ćwiczyła z wielomilionową widownią, budując areobikowe imperium.
7 z 9
Składniki stylu Jane Fonda: Jane twardo trzyma się swojego postanowienia, aby nie kupować nowych ubrań i dlatego wystąpiła w tej samej kreacji w czasie gali Oscarów w 2020 roku, co wcześniej bo w 2014 roku na festiwalu w Cannes.
8 z 9
Składniki stylu Jane Fonda: Czerwony płaszcz, który aktorka ma na sobie jest symboliczny. Była to ostatnia rzecz jaką aktorka kupiła i zadeklarowała, że nie potrzebuje więcej nowych rzeczy, których wyprodukowanie obciąża i zabija planetę.
9 z 9
Składniki stylu Jane Fonda: w czasie gali rozdania Złotych Globów w 2021 roku, aktorka postawiła na klasyczną elegancję w postaci dopasowanego, jednokolorowego garnituru.