Torebki vintage mn
Fot. Adobe Stock
Ze świata mody

Pięć torebek vintage, w które warto zainwestować!

Są nie tylko piękne i klasyczne, ale posiadają też niezwykłą historię 

Aleksandra Trendak 12 sierpnia 2022 16:30
Torebki vintage mn
Fot. Adobe Stock

Wzrost zainteresowania ubraniami i dodatkami vintage jest wyraźnie zauważalny. Coraz częściej sięgamy po nie, ponieważ ich wartość sentymentalna oraz finansowa bardzo często przewyższa nowe sztuki. Bez znaczenia, czy jest to Chanel 2.55, czy Hermes Kelly, lista pożądanych modelów szczególnie torebek, jest wypełniona niekwestionowanymi ikonami. Ale które są tak naprawdę godne uwagi? Oto pięć modeli torebek, które nigdy nie wyjdą z mody i warto na nie polować w sklepach vintage. 

PRZECZYTAJ O: Najlepsze sklepy vintage w Polsce

Chanel 2.55 

Jedna z najbardziej kultowych torebek marki Chanel, czyli model 2.55, która powstała we wczesnych latach dwudziestych. Została zaprojektowana, ponieważ Coco Chanel była już zirytowana noszeniem torebki w ręku, dlatego zainspirowała się żołnierskimi plecakami i zaprojektowała torebkę z klapką i łańcuszkiem. Chanel 2.55 jest wyjątkowa pod tym względem, że jest ręcznie pikowana, posiada burgundową podszewkę i łańcuszek, który w tamtych czasach był prawdziwą rewolucją. Jest to zdecydowanie jeden z tych modeli, na które warto polować w sklepach vintage, ponieważ nowe, odświeżone wersje 2.55 nie mają w sobie tego samego charakteru i nie oddają historii, która za nią stoi. Aktualnie cena vintage torebki Chanel 2.55 z 1990 roku to aż 30 tysięcy złotych!

Chanel 2.55
Fot. Materiały prasowe
 

Hermes Kelly  

Torebka, którą w niezwykły sposób spopularyzowała księżna Monako i niekwestionowana ikona stylu, czyli Grace Kelly. Jest to model, który przemawia zarówno do miłośniczek mody, jak i inwestorów, którzy widzą jej ogromną wartość i możliwość ulokowania kapitału. Akcesoria marki Hermes zawsze są bardzo dobrą inwestycją, która przetrwa próbę czasu. Ich ograniczona dostępność tylko zwiększa zainteresowanie i pożądanie wśród klientów. Model torebki pochodzący z 1991 roku jest wyceniany na 196 tysięcy złotych!

Hermes Kelly
Fot. Materiały prasowe
  

Lady Dior 

Kultowy kuferek marki Dior, który zasłynął za sprawą księżnej Diany. Jest na rynku od 1995 roku, a jej wartość nie maleje, a wręcz przeciwnie - rośnie. Klasyczna pudełkowa torebka z rączką, ozdobiona metalowym napisem Dior, początkowo nazywała się Chouchou. Zapisała się na kartach historii za sparwą pierwszej damy Francji Bernadette Chirac, która podarowała ją księżnej Dianie w czasie otwarcia retrospektywy Paula Cézanne’a w paryskim Grand Palais. Właśnie dzięki księżnej torebka stała się ikoną marki, a im starszy model, tym większa jego wartość. Aktualnie wszystkie modele małego kuferka Lady Dior są wyceniane na 22 tysiące złotych.

ZOBACZ TEŻ: Jak to się stało, że torebka Diora stała się ulubionym dodatkiem księżnej Diany?

Lady Dior
Fot. Materiały prasowe

Hermes Birkin 

Hermes Birkin to jedna z najbardziej pożądanych torebek na świecie. Celebryci je kupują, tworząc tym samym lokatę ogromnych pieniędzy, między innymi amerykański influencer Jeffree Star posiada ogromny sejf wypełniony drogocennymi torebkami. Hisoria tego modelu zaczyna się w 1981 roku, kiedy w samolocie na trasie Paryż-Londyn piosenkarka i aktorka Jane Birkin wysypała niechcący całą zawartość swojej torebki na nieznajomego, który okazał się Jeanem-Louisem Dumasem, prezesem marki Hermes. Zdarzenie to zainspirowało go do stworzenia idealnej torby na weekend. Produkcja zaczęła się w 1985 roku, a w 1989 roku amerykański Vogue ogłosił ją nową it-bag, co spowodowało jej ogromna popularność i zwiększyło znacząco jej wartość.  Cena takiej torebki wynosi około 300 tysięcy złotych.

PRZECZYTAJ O: Jak zdobyć Birkin Hermesa, czyli najsłynniejszą torebkę świata?

Hermes Birkin
Fot. Materiały prasowe

Gucci Marmont 

Torebka marki Gucci, model Marmont zaczyna odnotowywać coraz większy wzrost popularności. Wszystko za sprawą funkcjonalności i stylowości torby, która jest idealna na co dzień, znajduje się w niej klapka oraz przegródki. Doceni ją wiele miłośniczek mody, jak i klienci, którym zależy na torebce wysokiej jakości. Coraz to nowsze wersje sprawiają, że coraz więcej osób ich pożąda, dlatego warto rozejrzeć się po sklepach vintage oferujących ubrania marek premium i zobaczyć czy nie jest ten model dostępny, ponieważ swego czasu było go bardzo dużo na rynku pierwotnym, a teraz powoli trafia do drugiego obiegu.  Cena takiej torebki wynosi 4 600zł.

Gucci Marmont
Fot. Materiały prasowe

Powyższe torebki to nie tylko stylowe dodatki, ale także fantastyczna lokata kapitału, ponieważ wbrew pozorom wraz z płynącym czasem ich wartość nie maleje, a wręcz wzrasta. Są to dodatki, które mają niezwykłą historię, piękne kształty i funkcjonalne rozwiązania. Która torebka najchętniej byś kupiła?  

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…