nakaz-noszenia-stanikow-w-pracy-kobiety-alarmuja-i-rozpoczynaja-akcje-spolecznosciowa-na-instagramie
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Nakaz noszenia staników w pracy? Kobiety alarmują i rozpoczynają akcję #wMaseczkachNieStanikach

O co w niej chodzi?

Paulina Filipowicz 26 sierpnia 2020 15:29
nakaz-noszenia-stanikow-w-pracy-kobiety-alarmuja-i-rozpoczynaja-akcje-spolecznosciowa-na-instagramie
Fot. Adobe Stock

Być może natknęliście się w ostatnim czasie na Instagramie na nietypowe zdjęcie z podpisem #wMaseczkachNieStanikach? Takim hasztagiem oznaczone są fotografie przedstawiające maseczkę ochronną oraz... stanik. Nie jest to nowy Instagramowy trend, lecz ważna akcja społeczna, którą zapoczątkowały wydarzenia z jednego z warszawskich lokali. 

Nakaz noszenia staników w pracy? Kobiety alarmują i rozpoczynają akcję #wMaseczkachNieStanikach

Choć stanik z pozoru jest tylko częścią garderoby, od lat budzi wiele kontrowersji. Czy spanie w staniku jest zdrowe? Czy biustonosz może uczulać? Wreszcie, czy brak stanika może spowodować, że piersi obwisną? Te i inne pytania zadają sobie eksperci na całym świecie, jednak gdy pojawia się temat noszenia stanika lub nie, nikt nie ma wątpliwości, że jest to indywidualna sprawa każdej kobiety. Tak przynajmniej mogłoby się wydawać. Okazuje się, że wciąż istnieją miejsca, gdzie kobiety o tej wolności wyboru muszą przypominać.

Nie trzeba daleko szukać. W mediach społecznościowych zawrzało, gdy okazało się, że jeden z popularnych warszawskich lokali nałożył nakaz noszenia staników na pracownice. Szokujące doniesienia skomentowała Aurora Keirad ze Stowarzyszenia ForgetMeNot, a na swoim Instagramie zapoczątkowała akcję #wMaseczkachNieStanikach. Aurora przypomina, że w tym samym lokalu, zaledwie kilka miesięcy temu, stowarzyszenie organizowało pokaz mody, który wspierał ofiary przemocy seksualnej.

„Doszły do nas niepokojące wieści, jako że w miejscu, gdzie odbył się nasz pokaz mody, czyli Bar Studio w Warszawie osoby płci żeńskiej muszą nosić w pracy stanik.Nie zgadzamy się na takie wymagania!Każda osoba, nie zależnie od wielkości biustu i płci ma prawo nosić (lub nie) taką bieliznę, jaką lubi.Zamiast biustonoszy, proponujemy, aby każdy pilnował się i nosił maseczki, w sposób poprawny (zakrywając zarówno usta, jak i nos) - bądźmy bezpieczni. Zróbmy galerię maseczek ponad staniki” – apeluje i namawia do akcji Aurora na swoim Instagramie.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Doszły do nas niepokojące wieści, jako że w miejscu, gdzie odbył się nasz pokaz mody, czyli @barstudiowarszawa osoby płci żeńskiej muszą nosić w pracy stanik. Nie zgadzamy się na takie wymagania! Każda osoba, nie zależnie od wielkości biustu i płci ma prawo nosić (lub nie) taką bieliznę, jaką lubi. Zamiast biustonoszy, proponujemy, aby każdy pilnował się i nosił maseczki, w sposób poprawny (zakrywając zarówno usta, jak i nos) - bądźmy bezpieczni. Wstaw post ze stanikiem i maseczką na znak solidarności ze wszystkimi osobami, które doświadczają takiej formy seksizmu. Oznacz #wMaseczkachNieStanikach @stowarzyszenieforgetmenot @aurorakeirad i będziemy udostępniać Wasze posty oraz instastory. Zróbmy galerię maseczek ponad staniki! 💛 #wspieramnieoceniam #przemoc

Post udostępniony przez Aurora (@aurorakeirad)

Coraz więcej kobiet dołącza do akcji publikując w mediach społecznościowych zdjęcia staników i maseczek z podpisem #wMaseczkachNieStanikach. Kobiety przypominają, że trwająca pandemia koronawirusa powinna być priorytetowym tematem menadżerów lokali, a nie czyjaś bielizna.

"Sprzeciwiamy się seksualizacji tej części ciała i uważamy, że powinien być to wybór każdej pracownicy. Zamiast tego zachęcamy do skupienia się na przeciwdziałaniu epidemii koronawirusa i zasłaniania ust i nosa maseczkami." - piszą internautki.

Zgadzacie się?  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ósmego marca bohaterki, ofiary przemocy przeszły przed oczami i fleszami, ubrane w odzież, którą miały na sobie w momencie przemocowej sytuacji. Zrobiłyśmy to, aby pokazać, podobnie jak Nasze siostry w innych krajach, że ubranie nie jest żadną wymówką, żadnym zaproszeniem, to gwałciciel gwałci. Nasze ubrania lub ich brak nie dają nikomu przyzwolenia do przemocowych zachowań. Jeśli myślisz inaczej, myślisz jak gwałciciel. Wczoraj dowiedziałam się, że pracownice lokalu, w którym odbył się Nasz pokaz, otrzymały nakaz noszenia staników/ biustonoszy. Zatem kilkadziesiąt słów w temacie: wybór bielizny, którą nosisz jest Twoim wyborem. Nosiłam biustonosze z fiszbinami wiele lat, a niezależnie od tego, jak ekskluzywna marka i genialna brafiterka, odczuwałam dyskomfort. Miałam odciśnięte elementy fiszbin i pasków w ciele. Parę lat temu zrobiłam sobie eksperyment, sama ze sobą, i przestałam nosić biustonosze. Czuję się swobodniej, moja skóra nie ma zasinień od fiszbin. Mam biust, taka sytuacja, jeśli ktoś ma z tym problem to Ich problem. Parę tygodni temu w ramach akcji #cielesnelato wrzuciłam nagranie klatki piersiowej, gdy idę, całkowicie ubrana, takie wideo także może budzić oburzenie, widać, że mój biust faluje, gdy idę. Mój falujący z krokiem biust to część mnie, to nie jest zaproszenie do niczego. To ja decyduję o tym, czy i kiedy chcę nałożyć stanik. Nakładam sportowy stanik na zajęcia ruchowe, jeśli o nim pamiętam. Czasem założę piękny koronkowy stanik na seksowną randkę, pod dres. To czy nosisz stanik czy nie to Twój wybór. Nikt nie ma prawa narzucać Ci tego, co zakrywa Twoje ciało. Narzucanie nakładania staników to opresja jak każda inna. Możesz nosić, nie nosić, lub mieć wyrąbane na staniki. Możesz też zmieniać swoje zdanie w tym temacie. #wMaseczkachNieStanikach

Post udostępniony przez Huwoman (@huwoman_in_here)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Slyszalam ze miejsce w ktorym odbyl sie pokaz mody Stowarzyszenia Forgetmenot narzuca osobom noszenie stanika pod pretekstem zachowywania profesjonalizmu. Nikt nie powinien nam zagladac w bielizne. Zadne miejsce nie powinno wymagac od nas czegos takiego. Ubior nie ma znaczenia dla osoby ktora stosuje przemoc. Jest pretekstem dzieki ktoremu to osoby bedace ofiarami patriarchatu maja niesc ciezar winy. Wymaganie, by nosic kilka warstw ubran w lato i krepowac swoje cialo - byleby przypadkiem kogos nie zgorszyc - jest absolutnie rozczarowujace. Dajcie ludziom normalnie zyc. Zadbajcie o maseczki, nie o biustonosze! Jesli zgadzasz sie, ze osoby powinny moc same wybrac bielizne w ktorej czuja sie komfortowo - wstaw jakikolwiek post ze stanikiem lub/i maseczka oraz oznacz: #wMaseczkachNieStanikach @stowarzyszenieforgetmenot @aurorakeirad a udostępnimy Wasze posty oraz instastory we wspolnej galerii osob ktore martwia sie co najwyzej o bezpieczenstwo a nie bezecenstwo 😎 #wMaseczkachNieStanikach #przemoc #wspieramnieoceniam #covid19 #koronawirus

Post udostępniony przez Ita (@itabanita)

TAGI #Instagram

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.