ZE ŚWIATA MODY

Zobaczcie najlepsze kreacje w historii nowojorskiej MET Gali

Już dziś w nocy kolejna edycja amerykańskiego święta mody!

Marcin Brzeziński 13 września 2021 16:29

Gdyby epidemia koronawirusa nie pokrzyżowała wszystkich planów, pierwszy poniedziałek maja 2020, jak co roku, byłby jednym z najważniejszych dni dla branży mody. Coroczna MET Gala musiała jednak zostać w zeszłym roku przerwana. Świat walczył z pandemią, a ograniczenia, zamknięcia i zmiany w działaniu wielu instytucji dotknęły także Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. W tym roku gala jednak wraca. W starym miejscu, choć w nowym terminie i - siłą rzeczy - nieco innej odsłonie. Wielkie święto amerykańskiej mody będzie miało miejsce dziś w nowy, 13 września.

Lady Gaga, MET
Fot. Photo by Gilbert Carrasquillo/GC Images

Od ponad 20 lat organizatorską imprezy jest redaktor naczelna Vogue'a, Anna Wintour. Każdego roku wybiera osobę, która pomaga jej w obowiązkach. Ten zaszczyt przypadł już m. in. Karlowi Lagerfeldowi, Beyonce czy Taylor Swift. Co roku gala ma też motyw przewodni. Były nim już historia Kościoła, kamp, zdobycze chińskiej cywilizacji, lecz także dorobki poszczególnych domów mowy - jak choćby Alexandra McQuuena czy Comme des Garçons. Tegorocznym motywem przewodnim będzie historia mody amerykańskiej. Sama MET Gala rozpocznie tym samym wystawę pt. In America: A Lexicon of Fashion, będącą hołdem dla 75 lat istnienia nowojorskiego The Costume Institute, a jednocześnie przekrojem całej współczesnej mody amerykańskiej.

Priyanka Chopra i Nick Jonas, MET
Fot. Photo by Sean Zanni/Patrick McMullan via Getty Images

Odbywająca się w Nowym Jorku MET Gala jest dla świata mody tym czym Oscary dla przemysłu filmowego albo Super Bowl w branży sportowej. Tej nocy błyszczą gwiazdy, flesze aparatów paparazzi, a przede wszystkim wyjątkowe kreacje topowych projektantów. Zobaczcie najlepsze stylizacje z nowojorskiej MET Gali z ostatnich lat. Właśnie nimi najpiękniejsze i najsławniejsze aktorki, piosenkarki oraz modelki zapisały się w historii tego corocznego święta mody.

Celine Dion, MET
Fot. Photo by Sean Zanni/Patrick McMullan via Getty Images

Przy okazji nie możemy jednak zapominać, że te pamiętne stylizacje to także triumf wielkich projektantów, którzy je stworzyli. Czy kreacje, które przypominamy wciąż robią wrażenie? A może te z gal z minionych lat trochę się już zestarzały? W oczekiwaniu na MET Galę 2021 wróćcie wspomnieniami do poprzednich wydarzeń pod tym szyldem oceńcie sami!  

Salma Hayek, MET
Fot. Photo by Raymond Hall/GC Images

Lady Gaga, MET
Fot. Photo by Raymond Hall/GC Images
Jared Leto, MET
Fot. Photo by Sean Zanni/Patrick McMullan via Getty Images

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.