Ile razy zdarzyło Ci się stanąć przed szafą pełną ubrań i stwierdzić, że nie masz się w co ubrać? Wiele, prawda? Znamy to! Taką sytuację opisuje zasada Pareto, głosząca, że każda z nas 80% zasobów szafy nosi tylko przez 20% czasu! Masz dość ubrań, które do niczego nie pasują? Męczą Cię gorączkowe zakupów na ostatnią chwilę? Szafa wypełniona po brzegi, w której nic nie możesz znaleźć, doprowadza Cię do szaleństwa? Dowiedz się, czym jest szafa kapsułowa i już dzisiaj wprowadź do swojej garderoby minimalizm.
ZOBACZ: Wielcy designerzy: co Yves Saint Laurent podarował kobietom?
Czym jest capsule wardrobe?
Capsule wardrobe, choć nieduża (wprawionym minimalistkom wystarczy nawet 20 sztuk odzieży na cały sezon!) ma naprawdę wiele do zaoferowania. Dla kogo sprawdzi się najlepiej? Fascynujące jest to, że szafa kapsułkowa jest w zasadzie dla każdego – dla młodej mamy właśnie spędzającej urlop macierzyński w domu, dla eleganckiej bizneswoman, dla studentki. Pozwala wyzwolić się z nadmiaru i w końcu świadomie kupować rzeczy, w których nie tylko doskonale wyglądamy, ale i znakomicie się czujemy. Jak zorganizować praktyczną szafę kapsułkową? Poniżej garść praktycznych wskazówek.
Podstawowe zasady capsule wardrobe
A teraz do rzeczy – oto 5 zasad, które dobrze określają szafę kapsułową:
- W capsule wardrobe góry zawsze pasują do dołów
W idealnej szafie kapsułowej każda bluzka powinna pasować do każdej (lub prawie każdej) spódnicy czy spodni. Jeśli wprowadzisz tę zasadę, to pakowanie się na wyjazdy już nigdy nie będzie stanowiło problemu.
- Nowe ubrania kupujesz, kiedy naprawdę ich potrzebujesz
Koniec z bieganiem po sklepach w poszukiwaniu wymarzonej sukienki, która w domu okazuje się brzydsza niż na manekinie i w dodatku jest w zupełnie nie w Twoim kolorze. Minimalistka świadomie dokonuje decyzji zakupowych. Nie ma nic złego ze skorzystania z okazji i kupienia czegoś na wyprzedaży – pod warunkiem, że faktycznie potrzebujesz tej rzeczy.
Zasada zakupowa jest prosta - każda rzecz, jaką kupujesz, musi pasować do przynajmniej trzech, które już masz w szafie. Dzięki temu z Twojej garderoby raz na zawsze znikną tzw. „samotne wyspy”, czyli ciuchy, które nie pasują do niczego i wiecznie czekają na lepsze czasy.
- Zestawy ubrań w capsule wardrobe są spójne kolorystycznie
Ogromną rolę w tworzeniu szafy kapsułowej odgrywa analiza kolorystyczna – dzięki niej dostosujesz garderobę do swojej palety kolorystycznej. Poruszanie się w jej obrębie sprawi, że większość ubrań będzie znakomicie ze sobą współgrała.
- W capsule wardrobe ubrań jest mało, za to są dobrej jakości
Szafa kapsułowa jest niewielka, ale wypełniona ubraniami wysokiej jakości. Jak to możliwe? Kupując tylko to, czego naprawde potrzebujesz, dokonujesz świadomej decyzji zakupowej. Tym samym masz w portfelu więcej pieniędzy i możesz przeznaczyć je na lepsze rzeczy. Przyznaj sama, że wysokiej jakości dżinsy zawsze wygrają z trzema bluzeczkami wykonanymi z poliestru.
- Ubrania są dopasowane do Twojego trybu życia
Koniec z ciuchami, które “jeszcze kiedyś się przydadzą”. Kochasz cekinowe sukienki? Świetnie, ale może wystarczy Ci jedna, zamiast dwunastu w różnych kolorach. Pracujesz w biurze – oprzyj swoją garderobę o eleganckie zestawy z żakietami i ołówkowymi spódnicami w roli głównej. Dobierz do tego dwa weekendowe komplety i gotowe. Jesteś mamą niemowlaka – wypełnij szafę wygodnymi legginsami i lepszej jakości dresami. To, że większość czasu spędzasz z dzieckiem na dywanie, nie oznacza, że musisz nosić powyciągane T-shirty.

Jak stworzyć swoją capsule wardrobe krok po kroku?
Minimalizm w szafie to Twoje marzenie? Nie wiesz, od czego zacząć? Poprowadzimy Cię krok, po kroku!
- Krok 1: wykonaj analizę kolorystyczną
Jesteś stonowaną wiosną? Śmiało możesz pozwolić sobie na odważne neony. Panie o urodzie zimy za to idealnie będą się prezentować w klasycznej bieli i czerni.
- Krok 2: poznaj swój typ figury
Jesteś gruszką, jabłkiem, a może klepsydrą? Kupiłaś kuloty, ale nie wiesz, czy to odpowiedni fason spodni dla Ciebie? Świadomość swoich kształtów pomoże Ci dobierać ubrania, dzięki którym sprytnie wymodelujesz swoją sylwetkę.
- Krok 3: podejmij decyzję co do wzorów
To bardzo ważny krok – zdecyduj, czy wolisz nosić wzorzyste góry, czy raczej doły – i trzymaj się tej zasady. Dzięki temu unikniesz pstrokacizny i osiągniesz stylowy efekt – bluzka w kwiaty i gładka spódnica? Dokładnie o to chodzi!
- Krok 4: wyeliminuj to, czego nie lubisz
Może być tak, że masz w szafie sukienkę, która idealnie podkreśla Twoją figurę – wszyscy wokół się nią zachwycają, Ty jednak unikasz jej noszenia – po prostu coś Ci w niej nie pasuje. Czy musisz nosić ją na siłę? Oczywiście, że nie! Nie zmuszaj się do niczego. Szafa kapsułkowa to właśnie sposób na odnalezienie przyjemności w zabawie z modą. Nie lubisz motylkowych rękawów, mimo że powinnaś je nosić? Trudno, zrezygnuj z nich! Pamiętaj, że w ubraniach masz nie tylko świetnie wyglądać, ale też znakomicie się czuć.
- Krok 5: twórz zestawy dopasowane do pory roku i okazji
Porządkując szafę myśl o porach roku – latem wybieraj zwiewne sukienki, szorty, szyfonowe bluzki, jesienią stawiaj na ubrania z miękkiej dzianiny i wełny. Nie zapominaj o ubraniach uniwersalnych – dżinsy, kardigan, cienka parka, żakiet – sprawdzą się o każdej porze roku.
Koniecznie zaopatrz się w jeden lub dwa zestawy wizytowe i wieczorowe – małą czarną, granatową, szarą czy czerwoną sukienkę o ołówkowym kroju możesz założyć na romantyczną randkę, do biura czy na spotkanie ze znajomymi.
Stworzenie spójnej i harmonijnej szafy kapsułowej wymaga sporo zaangażowania, czasu i determinacji. Nie zorganizujesz jej w jeden dzień i pewnie jeszcze wiele razy ulegniesz zakupowym impulsom, zanim na dobre poczujesz się modową minimalistką. Nie szkodzi – bo początkowy trud się opłaci. Porządek w szafie, spójne zestawy do biura i na co dzień, szafa wypełniona ciuchami, które świetnie na Tobie leżą i w których czujesz się znakomicie – to tylko niektóre zalety szafy kapsułkowej. Jeśli jesteś gotowa na zmiany – zapraszamy Cię do wspaniałej przygody, jaką jest tworzenie minimalistycznej szafy. Jesteśmy przekonani, że będziesz zachwycona efektami swojej pracy.
