Mężczyźni w sukienkach: zabieg obliczony na kontrowersje czy propagowanie tolerancji?
Ci mężczyźni nie boją się damskich elementów garderoby!
Nie tylko gwiazdy, ale również zwykli mężczyźni przełamują stereotypy co do tego, które elementy garderoby należy zakwalifikować jako damskie, a które jako męskie. W sieci coraz popularniejszy staje się hashtag #boysinskirts, a marki modowe coraz częściej poza spódnico-spodniami oferują również sukienki i spódnice dla mężczyzn. Panowie w wielu przypadkach chcą po prostu wolności płci w modzie, czyli nie binarności.
ZOBACZ TEŻ: Instagram będzie walczył z nierealistycznym obrazem ludzkiego ciała!
Pierwszy mężczyzna w sukience na okładce Vogue
Harry Styles, bo o nim dokładnie mowa, został pierwszym na świecie mężczyzną, który na okładce magazynu Vogue zapozował w sukience. Był to obraz niecodzienny, bowiem Styles zdecydował się na gorset z błękitnej koronki oraz drapowaną spódnicę z tiulem. Dla niektórych było to przełomowe, kapitalne wręcz wydarzenie. Dla innych komizm, który spotkał się z ogromną krytyką. Był to dowód na to, jak bardzo moda może mieć wpływ na społeczne aspekty niemal na każdym kontynencie.
Mężczyźni nosili sukienki
Patrząc w przeszłość, na kartach historii wielokrotnie pojawiali się mężczyźni w sukienkach. Być może nie miały one formy takiej, jak współcześnie, jednak do spodni było im daleko i nikt nie mówił, że są niemęskie. Sukienki w formie tog były więc noszone w starożytnym Egipcie, Rzymie czy Grecji. Wówczas to właśnie odzież z dwiema nogawkami uznawana była za niemęską. Długie szaty były symbolem władzy, siły i potęgi.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Supermodelka lat 90. Kate Moss kończy 48 lat!
Gwiazdy i moda androgeniczna
Sukienki i spódnice nosiły też gwizdy wielkiego formatu. Iggy Pop nosił słynną satynową sukienkę twierdząc, że kobiety są tak piękne, że nie powinno być wstydem noszenie się tak, jak one. Wszyscy z pewnością pamiętają również Kurta Cobaina w kwiecistej sukience, które były dla niego zapewnieniem swobody i komfortu. Nosił je zarówno podczas koncertów Nirvany, jak i prywatnie. Czasy się zmieniały, a moda na sukienki wśród mężczyzn wciąż rosła. W 1998 roku podczas Mundialu sam Davi Beckham zaprezentował się w spódnicy projektu Jeana Paula Gautiera. W 1999 roku do grona mężczyzn w spódnicach dołączył także sam Brad Pitt, pozując na okładce The Rolling Stone. Z roku na rok trend ten stawał się jeszcze bardziej modny, ale wciąż kontrowersyjny. Nie mógł więc ominąć go sam Marc Jacobs, który w 2012 roku pojawił się w bokserkach i koronkowej, prześwitującej sukience przypominającej długą koszulę. Billy Porter regularnie podczas wielkich wydarzeń pozuje nie tylko w sukienkach, wręcz w sukniach! Eleganckich, wytwornych, takich, których nie powstydziłaby się najlepsza damska gwiazda Hollywood.
Kobiety codziennie noszą spodnie, a gdy mężczyzna zakłada sukienkę, rozstępuje się morze – mówił Porter.
Mężczyźni w sukienkach – hit czy kit?
Znani mężczyźni, którzy noszą sukienki publicznie, przyczynili się do ogromnego wzrostu popularności tego elementu garderoby na całym świecie. Coraz więcej mężczyzn wybiera sukienki lub spódnice nie tylko dlatego, że są według nich komfortowe i eleganckie. W ten sposób chcą promować równość płci – robią to więc dla kobiet, które od lat walczą o równouprawnienie. Zacierają w ten sposób również pewne stereotypy, które rządzą światem od lat. W końcu kobiety kiedyś też nie mogły nosić spodni, a jednak zaczęły. Czyżby ta przemiana miała niedługo objąć również mężczyzn?