Która gwiazda zapoczątkowała modę na vintage?

Marcin Brzeziński 23 listopada 2019 18:28

Na niedawnej imprezie jednego z dwutygodników Kinga Rusin pojawiła się w pięknej sukni z dekoltem w kształcie litery V. Jak sama przyznała, po raz pierwszy zaprezentowała się w niej podczas finału szóstej edycji You Can Dance w 2011 roku, ale sama kreacja jest jeszcze starsza. A tak sama dziennikarka opisała to wydarzenie na Instagramie:

Tuż przed uroczystością wręczenia Róż Gali. Trochę stremowana. Sukienka, którą z tej okazji założyłam ma... 11 lat. Zadebiutowała na finale „You Can Dance”, a później przetańczyła ze mną kilka sylwestrów. To kultowy projekt ulubionej marki Carrie Bradshaw z Seksu w wielkim mieście - Halston Heritage. Jestem absolutnie za tym, żeby dobre gatunkowo ubrania służyły nam przez wiele lat. Jestem przeciwna wszystkiemu, co jednorazowe, od uczuć po torebki, na ubraniach kończąc. Mam nadzieję, że ta sukienka może mieć jeszcze wiele „żyć”. Myślicie, że powinnam ją wystawić na aukcję WOŚP?".

Jesteśmy pod wrażeniem postawy popularnej dziennikarki. Trend vintage to wprawdzie nie nowość, ale dzięki Kindze Rusin zyskał nowy, proekologiczny wymiar. I doskonale wpisał się w inne działania twórczyni organizacji Zielone serca.

Vintage podbija czerwone dywany

Trzeba przypomnieć, że vintage ma już na świecie bogatą historię. Na przykład w lutym tego roku Kim Kardashian pojawiła się na imprezie Hollywood Beauty Awards w bardzo odważnej kreacji. Jej góra składała się z pasków ledwo przysłaniających biust celebrytki. Co ciekawe, suknia nie pochodziła z najnowszej kolekcji któregoś z topowych projektantów, lecz była dziełem Thierry'ego Muglera, które zostało po raz pierwszy zostało zaprezentowane na pokazie w Paryżu w 1998 roku. Warto zaznaczyć, że zaledwie parę dni wcześniej na rozdaniu Grammy Awards Cardi B zaprezentowała również kreację Thierry'ego Muglera. Suknia Narodziny Wenus była jeszcze starsza, bo pochodziła z roku 1995. Możemy więc być pewni: wraca moda na Muglera, a trend vintage... wciąż trzyma się mocno!

Kto wymyślił trend vintage?

Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że modę na suknie vintage zapoczątkowała… Julia Roberts. A było to na uroczystości rozdania Oscarów w 2000 roku. Wtedy to równie gorące oklaski, co jej nagrodzona kreacja w filmie Erin Brockovich wzbudziła suknia aktorki. Była to czarna kreacja z czarnym trenem ozdobiona skromnym białym paskiem, a pochodząca z kolekcji domu mody Valentino. Nie aktualnej, ale z 1982 roku! Julia Roberts złamała w ten sposób obowiązującą na Oscarach zasadę, która mówiła, że można pokazać się na tej uroczystości wyłącznie w nowej, uszytej na zamówienie sukni. I to takiej, której nikt jeszcze wcześniej nie widział! Śmiały ruch aktorki sprawił, że moda vintage niepodziewanie zyskała seksapil. Zaś Valentino uznał, że to rozdanie Oscarów było jednym z najważniejszych momentów w jego błyskotliwej, zawodowej karierze. W naszej galerii znajdziecie inne gwiazdy, które pokochały kreacje vintage. A wy, co sądzicie o apelu Kingi Rusin? I czy zamiast nowej sukienki na Sylwestra wybierzecie tę sprzed paru lat?

1/13
Kinga Rusin w kreacji vintage
Copyright @East News
1/13

Kinga Rusin w vintage kreacji marki Halston Heritage.

2/13
Kim Kardashian w odważnej seksownej kreacji Thierry'ego Muglera
Copyright @MPIFS/Capital Pictures/Capital Pictures/East News
2/13

Kim Kardashian w vintage sukni Thierry'ego Muglera na imprezie Hollywood Beauty Awards w 2019 roku.

3/13
Julia Roberts na oscarach
Copyright @East News
3/13

Julia Roberts w kreacji vintage Valentino na uroczystości rozdania Oscarów w 2000 roku.

4/13
Sarah Jessica Parker w kreacji vintage
Copyright @East News
4/13

Sarah Jessica Parker w kreacji vintage domu mody Chanel na Oscarach w 2010 roku.

5/13
Natalie Portman vintage sukni Dior na Oscarach 2012
Copyright @East News
5/13

Natalie Portman w sukni vintage domu mody Dior na Oscarach w 2012 roku.

6/13
Naomi Campbell w vintage sukni Pierre Cardin
Copyright @Pinterest
6/13

Naomi Campbell w sukni vintage domu mody Pierre Cardin na imprezie Gala Spa Awards 2016 w Baden-Baden.

7/13
Meryl Streep w kreacji vintage
Copyright @East News
7/13

Meryl Streep w kreacji vintage domu mody Lanvin na Oscarach w 2012 roku.

8/13
Penélope Cruz w kreacji vintage
Copyright @East News
8/13

Penélope Cruz w sukni vintage domu mody Balmain na Oscarach w 2009 roku.

9/13
Mary Kate Olson w czerwonej sukni do ziemi na czerwony dywanie
Copyright @East News
9/13

Mary-Kate Olsen w sukni vintage od Givenchy pojawiła się na Met Gali w 2011 roku.

10/13
renee zellweger w kreacji vintage
Copyright @ons.pl
10/13

Renee Zellweger  w kreacji vintage domu mody Jean Dessès na Vanity Fair Party po Oscarach w 2001 roku.

11/13
Jennifer Aniston vintage Halston , Emmy Awards 2003
Copyright @Pinterest
11/13

Jennifer Aniston w kreacji vintage domu mody Halston na gali Emmy Awards w 2003 roku.

12/13
Reese Witherspoon w jasnej błyszczącej sukni do ziemi
Copyright @East News
12/13

Reese Witherspoon w sukni vintage domu mody Dior na Oscarach w 2006 roku.

13/13
Copyright @Splash News/EAST NEWS
13/13

Amal Clooney na premierze komedii „Ave Cezar!” na Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2016 roku w sukni domu mody Yves Saint Laurent z roku 1981.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.