Czym wyróżniał się na tle innych?

Aleksandra Frankowska 8 lutego 2022 10:27

Ikona stylu lat 50. XX wieku, za którym szalały kobiety na całym świecie. Chociaż James Dean żył intensywnie, to niestety dość krótko. Jego wielką karierę pokrzyżował nieszczęśliwy wypadek. Do dziś uznawany jest za jednego z najlepiej ubranych mężczyzn tamtych lat. Inspirują się nim fani mody. Przyjrzeliśmy się poszczególnym, charakterystycznym dla jego stylu elementom, by przedstawić Wam zupełnie inną stronę Jamesa Deana. Z okazji rocznicy jego urodzin patrzymy na kiego nie tylko jak na gwiazdę kina, lecz także jak na ikonę stylu.

CZYTAJ TEŻ: Ikona popkultury, bożyszcze kobiet... Jakie tajemnice skrywał James Dean?

James Dean przyszedł na świat 8 lutego 1931. W wieku 24 lat znało go całe Hollywood, a kobiety nie mogły przestać do niego wzdychać. Nonszalancki ubiór, zawadiacki uśmiech i wyczucie stylu sprawiły, że uznano go za amerykańskiego buntownika, również z uwagi na rolę w filmie o tym samym tytule. Zmarł w 1955 roku w wypadku samochodowym. I chociaż śmierci nigdy nie można nazwać sukcesem, w jego przypadku to właśnie to tragiczne wydarzenie sprawiło, że okrzyknięto go ikoną lat 50.

ZOBACZ TAKŻE: Judy Garland - najbardziej nieszczęśliwa gwiazda Hollywood

Nonszalancki styl Jamesa Deana

Wpośród mężczyzn w swoim wieku Dean wyróżniał się naturalnością i nonszalancją. Ubrania, które ze sobą zestawiał były bardzo subtelne i w żaden sposób nie starał się kreować kogoś, kim nie jest. Stawiał na luz, wygodę i nowoczesność. Stronił od garniturów, sztywnych strojów, w których czułby się niczym zamknięty w klatce. Kochał wolność. Jeśli już wybierał elegancję, nosił i zestawiał ją po swojemu.

Jamesa Deana - skórzana kurtka i błysk w oku

Skórzana kurta była bez wątpienia ulubioną częścią garderoby Jamesa Deana. Nie rozstawał się z nią – uwielbiał nosić ją na co dzień, a także podczas oficjalnych wydarzeń. Była elementem dla niego charakterystycznym. W latach 50. wylansował ją jako niezbędny element męskiej garderoby. Nic dziwnego, wówczas każdy chciał wyglądać jak on i mieć takie powodzenie u kobiet. Kurtka była pewnym wyrazem buntu, ale również zdobywcy pięknych kobiet.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Zazwyczaj kochał krótko, ale intensywnie... Oto wszystkie romanse Jamesa Deana!

Jamesa Deana - wielbiciel jeansów

Początkowo jeans był materiałem, z którego produkowano spodnie dla osób pracujących fizycznie. Trwały i jakościowy, szybko wszedł również do modowych trendów, a jego wielbicielem stał się James Dean. Zanim jeansy stały się ogólnodostępne w sklepach, Dean nosił je z pewnością siebie, niejednokrotnie zwracając tym na siebie szczególną uwagę.

Jamesa Deana - dopasowane koszulki

Patrząc na zdjęcia młodego Jamesa Deana, na myśl przychodzi tylko jedno – seksapil. Podkreślał go nosząc dopasowane koszulki, uwydatniające jego umięśnione ciało. Zazwyczaj były one białe, ponieważ świetnie kontrastowały z jeansem, skórzaną kurtką i letnią opalenizną.

Jamesa Deana - rozpięta koszula

Na większości dostępnych nam zdjęć James Dean pozuje w lekko rozpiętej koszule, a także koszulce polo. Był to kolejny jego znak rozpoznawczy – dwa guziki zawsze musiały żyć swoim życiem. W ten sposób kołnierzyk mógł układać się swobodnie, a James Dean uwielbiał swobodę - tak w modzie, jak i w życiu.

Ponadczasowy styl Jamesa Deana i jego perfekcyjnie zaczesane do tyłu włosy stały się wręcz legendą lat 50. Wciąż pozostaje inspiracją dla wielu mężczyzn, ale też kobiet, które chętnie miksują różne trendy, również z tamtych czasów. Pamiętacie najsłynniejsze modowe i stylowe wcielania Jamesa Deana z planów filmowych i z życia? Znajdziecie je w naszej galerii.  

1/6
James Dean
Copyright @Michael Ochs Archives/Getty Images
1/6

Charakterystyczny, zawadiacki uśmiech i zaczesane do tyłu włosy sprawiały, że żadna kobieta nie mogła mu się oprzeć. Podobno kochał krótko... ale zawsze intensywnie!

2/6
James Dean
Copyright @ Hulton Archive/Getty Images
2/6

Rozpięta koszula, papieros i ten wzrok, który już wtedy mówił o jego pewności siebie.

3/6
James Dean
Copyright @John Kobal Foundation/Getty Images
3/6

Uosobienie męskości - za takim mężczyzną szalały kobiety i dokładnie tak chcieli wyglądać mężczyźni w latach 50. XX wieku.

4/6
James Dean
Copyright @Sunset Boulevard/Corbis via Getty Images
4/6

Szarmancki, zalotny i uwodzicielski. Mowa ciała Jamesa Deana nawet na zdjęciach odzwierciedlała cały jego charakter.

5/6
James Dean
Copyright @ ullstein bild/ullstein bild via Getty Images
5/6

Opisywano go jako buntownika, który przed sobą miał jeszcze całe życie. Świetlaną przyszłość przerwał tragiczny wypadek, który jednak sprawił, że okrzyknięto go ikoną lat 50.

6/6
James Dean
Copyright @Sunset Boulevard/Corbis via Getty Images
6/6

I w charakterystycznym dla siebie białym t-shircie, podkreślającym umięśnione ciało. Skromny, czy jednak szelmowski? 

TAGI #James Dean

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA I MAŁGORZATA SOCHA: przyjaciółki w rozmowie pełnej czułości, kobiecej energii i śmiechu. O TYM SIĘ MÓWI: była najbardziej znienawidzoną kobietą na świecie, dzisiaj jest kochana i podziwiana. Czy KRÓLOWA CAMILLA aż tak się zmieniła, czy Brytyjczycy zmienili front? ELIZA RYCEMBEL: jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia nie pogardziłaby epizodami, ale… reżyserzy widzą ją w głównych rolach. MARIA ROTKIEL: uznana psycholog apeluje: „Dziewczyny, musimy być dla siebie ważne!”.