Christian Lacroix
Fot. Stephane Grangier - Corbis/Corbis via Getty Images
O tym się mówi!

Christian Lacroix: od kustosza muzeum do projektanta luksusowego domu mody

Dziś designer obchodzi 72. urodziny!

Aleksandra Frankowska 16 maja 2023 10:42
Christian Lacroix
Fot. Stephane Grangier - Corbis/Corbis via Getty Images

Dziś obchodzi swoje 72. urodziny. Lacroix urodził się 16 maja 1951 roku. Mimo swojego wieku, wciąż projektuje w rodzimej firmie, która jest dla niego wszystkim. Christian Lacroix stworzył markę, która jest nie tylko synonimem luksusu, ale również beztroski. Jego projekty to mieszanka kolorów i wzorów. I chociaż początkowo marzył o tym, aby zostać kustoszem w muzeum, bardzo szybko przekonał się, że moda to jego największa miłość.

ZOBACZ TEŻ: Legendarny projektant Christian Lacroix powrócił!

Dom mody Christian Lacroix

Od dzieciństwa pasjonowała go sztuka i historia. Zaczął więc od projektowania historycznych strojów, a studia rozpoczął właśnie na kierunku historia sztuki. Po Montpellier dostał się również na Sorbonę. Pisząc rozprawę magisterską na temat ubioru we francuskim malarstwie w XVIII wieku, dołączył również do studiów muzealnych w Ecole de Louvre. To właśnie wtedy pragnął jeszcze zostać kustoszem. A jednak – życie miało dla niego zupełnie inny scenariusz. Stworzył dom mody sygnowany własnym nazwiskiem.

Haute Couture

Nie minęło wiele czasu, kiedy jego kreacje zaczęły robić się rozpoznawalne. Ponieważ przepych i niestandardowość zawsze leżały w jego DNA, szybko stworzył kolekcje haute couture. Inspirowały go różne kultury i narody. Z czasem do ubrań dołączyła również biżuteria i dodatki. Jego butiki rozsiały się bardzo szybko po całym świecie. W jego projektach zawsze wybrzmiewała historia i nawiązanie do innych epok. Chociaż został projektantem, dusza kustosza nigdy nie umarła. Niestety kreacje choć piękne, projektant nie miał głowy do interesów. Jego dom mody został kupiony przez koncern LVMH. Był to okres, w którym Lacroix zadłużył się aż na 44 miliony euro. Systematycznie, dom mody Lacroix zaczynał wychodzić na prostą.

Christian Lacroix
Fot. Chris Moore/Catwalking/Getty Images

Kolekcje projektanta i inspiracje

Wszystkie projekty były kolorowe i pełne energii. Lacroix bardzo inspirował się folkiem i innymi kulturami. Z sylwetek pochodzących z jego atelier przemawiały baśnie i legendy przeszłości. Prócz mody, fascynowało go również projektowanie wnętrz. Stworzył bardzo ciekawą kolekcję dywanów, ale również bielizny i zapachów. Lacroix z radością projektował także dla oper, teatrów oraz muzyków. W 2009 roku rozpoczął również współpracę z marką odzieżową Desigual.

Christian Lacroix
Fot. Rose Hartman/Archive Photos/Getty Images

CZYTAJ TEŻ: Dior, Balenciaga, Lacroix – najwięksi projektanci od 70 lat ubierają stewardesy linii Air France

Wśród gwiazd, które z dumną nosiły jego kreacje były między innymi Christina Aguilera, Jennifer Aniston oraz Helen Mirren. W 2004 roku zaprojektował również uniformy dla całej załogi Air France.

Projektant niewiele mówi o swoim życiu prywatnym. Wiadomo, że od lat jest w szczęśliwym związku ze swoją żoną, którą poznał jeszcze na studiach. Skupia się na pracy i przekuwaniu swoich inspiracji w nowe, niesamowite sylwetki. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.