Alessandro Michele mn
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Alessandro Michele odchodzi z Gucci!

Dlaczego marka straciła legendarnego dyrektora kreatywnego? 

Aleksandra Trendak 24 listopada 2022 14:30
Alessandro Michele mn
Fot. Getty Images

Świat mody wstrząsnęła informacja, że fantastyczny dyrektor kreatywny marki Gucci może opuścić swoje stanowisko i porzucić pracę dla marki! Wszystko zapoczątkował artykuł na stronie WWD, gdzie można przeczytać o tym, że we włoskim domu mody może zajść poważna zmiana kadrowa, a anonimowe źródło podaje, że dyrektora kreatywnego Gucci poproszono o “zainicjowanie silnej zmiany w projektowaniu” co bardzo mu się nie spodobało. Czy Alessandro Michele rzeczywiście odchodzi z marki?  

ZOBACZ TEŻ: Najnowsza kampania kolekcji marki Gucci, która powstała przy współpracy z Harrym Stylesem

Alesandro Michele odchodzi z Gucci 

Artykuł na stronie WWD wywołał ogromną burzę w świecie mody. Alessandro Michele jest jednym z najbardziej cenionych i charakterystycznych projektantów, którego projekty, pokazy oraz kampanie przechodzą wręcz do historii, jak pokaz, w którym wystąpiły pary bliźniąt, kampania inspirowana kultowymi filmami Stanley’a Kubricka lub kolekcja, która powstała przy współpracy z Harrym Stylesem. Strona WWD podaje, że zarząd poprosił projektanta, aby zainicjował silne zmiany w projektowaniu. Redaktorzy także powołują się na innego korespondenta, który powiedział, że François-Henri Pinault (prezes i dyrektor generalny Kering, firmy, do której należy między innymi Gucci) rozważa zmianę tempa dla marki, podobnie jak w marce Bottega Veneta, co skończyło się głośnym odejściem Daniela Lee. Mimo dobrych wyników projektanta, który podczas wrześniowego pokazu zaprezentował jedną z najbardziej oryginalnych i wyróżniających się kolekcji w sezonie wiosna-lato 2023, dyrektor Kering postanowił podjąć zdecydowane kroki i wpłynąć na twórczość projektanta, co doprowadziło do jego odejścia. To jednak nie wszystko! Do mediów przedostała się informacja, że podobno popsuły się także relacje między Alessandro, a prezesem i dyrektorem generalnym Gucii Marco Bizzarrim. Kiedy nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Mimo, że działalność Michele dała marce wzrost zysków rzędu 35% przez pięć kolejnych kwartałów, to firma nadal notowała gorsze wyniki w porównaniu do innych znajdujących się w portfolio Keringa. Przychody włoskiej marki w trzecim kwartale tego roku wyniosły aż 2,6 miliarda euro, co oznacza wzrost o 9% w porównaniu z poprzednim kwartałem. Niestety jest to poniżej szacunków analityków, którzy spodziewali się wzrostu sprzedaży o 10%. Stwierdzili oni: 

Po 7 latach kierowania silnikiem kreatywnym Gucci, być może nadszedł czas na zmianę. Wydaje się, że wśród inwestorów instytucjonalnych kształtuje się konsensus, że potrzebne jest nowe podejście, aby na nowo rozpalić markę. Ogólnie rzecz biorąc, koncepcja zmiany dyrektora kreatywnego w Gucci prawdopodobnie zostanie pozytywnie odebrana przez rynek, a cena akcji Keringa wzrośnie. 

Oficjalne stanowisko zajęła już firma Kering w swoim oświadczeniu: 

23 listopada Gucci zawiadamia, że Alessandro Michele odchodzi ze stanowiska dyrektora kreatywnego marki. Alessandro Michele był kreatywnym sterem tego okrętu i odegrał fundamentalną rolę w rozwoju marki, dzięki swej przełomowej kreatywności, pozostając jednocześnie wiernym wobec spuścizny Gucci. 

Również sam Michele odniósł się do tej sprawy i pożegnała w oświadczeniu opublikowanym na Instagramie: 

Są chwile, kiedy ścieżki rozchodzą się z powodu różnych perspektyw, które każdy z nas może mieć. Dziś kończy się dla mnie niezwykła podróż, trwająca od ponad dwudziestu lat w firmie, której niestrudzenie poświęciłem całą moją miłość i pasję twórczą. Przez ten długi czas Gucci był moim domem, moją przybraną i adoptowaną rodziną. Tej wielopokoleniowej rodzinie, wszystkim osobom, które się mną opiekowały i wspierały, przesyłam najszczersze podziękowania, najserdeczniejsze uściski. Bez nich nic z tego co zbudowałem nie byłoby możliwe. Kieruję do nich moje najserdeczniejsze życzenie: abyście nadal kultywowali swoje marzenia, subtelną i nieuchwytną materię, która sprawia, że warto żyć. Obyście nadal karmili się poetyckimi i inkluzywnymi obrazami, pozostając wiernymi swoim wartościom. Abyście zawsze żyli swoimi pasjami napędzani wiatrem wolności. 

Pod postem możemy zobaczyć wiele komentarzy wsparcia od gwiazd, które były silnie związane z marką i byłym dyrektorem kreatywnym, między innymi Harry Styles, zespół Maneskin oraz Billie Eilish. 

Usunięcie Alessandra Michele z Gucci to ogromny błąd. Jest to projektant niezwykle twórczy, który czerpie garściami ze świata popkultury i sztuki. Każdy jego pokaz był niezwykłym show, przed którym nikt nigdy nie wiedział czego się spodziewać. Kampanie, które powstały pod jego okiem były przepiękne, artystyczne, z boskimi aranżacjami i stylizacjami oraz brały w nich udział światowej sławy gwiazdy. Firma kierując się tylko i wyłącznie cyferkami popełnia duży błąd usuwając jednego z najzdolniejszych i najwybitniejszych projektantów i dyrektorów kreatywnych młodego pokolenia, który zdecydowanie już zapisał się na kartach historii mody. Tą decyzją zarząd pokazuje, że sam nie do końca rozumie ideę z jaką Gucci powstało - Guccio Gucci założył ją, aby jego wyroby były znane na całym świecie głównie za sprawą wysokiej jakości i wyjątkowego designu, przy czym nie bał się eksperymentować z formą lub kolorem, a także wiedział, że aby odnieść sukces potrzeba długiej, starannej pracy, która trwa latami. Alessandro świetnie rozumiał dziedzictwo Gucciego i przy każdej możliwej okazji nawiązywał do niego, ponieważ nie zapominał skąd się marka wywodzi i na czym został zbudowany jej fundament. Nowy dyrektor generalny Gucci będzie miał bardzo wysoko poprzeczkę ustawioną i bardzo ciężko będzie mu przebić projekty i wizje jakie Michele miał. Co sądzicie o usunięciu Alessnadra Michele ze stanowiska dyrektora generalnego?  

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.