Halina Frąckowiak
Fot. Zuza Krajewska/ LAF AM
NOWY NUMER

Halina Frąckowiak dla „VIVY!”: Najszczęśliwsza byłam na początku lat 80.

Alina Mrowińska 4 grudnia 2016 14:15
Halina Frąckowiak
Fot. Zuza Krajewska/ LAF AM

W najnowszej „VIVIE!” publikujemy bardzo wzruszającą rozmowę z Haliną Frąckowiak. Czy piosenkarka, która zasłynęła m.in. „Papierowym księżycem” i zbroją w której wystąpiła podczas festiwalu w Opolu, czuje się gwiazdą? jak postrzega swoją publiczność i jak śmierć opłakiwała matki? Oto fragment naszej rozmowy 

 

„VIVIA!”: A kiedy była Pani w życiu najszczęśliwsza?

Halina Frąckowiak: Kiedy Filip się urodził i dorastał. Początek lat 80., też trudne czasy, ale piękne dzięki niemu. Pamiętam, jak wracałam po jakiejś dłuższej trasie koncertowej i Filip przyszedł z tatą na dworzec. Biegł z takim ogromnym kwiatem, trochę za długim jak na czteroletnie dziecko. Miał loczki amorka, beżową kurteczkę i tak bardzo był zaaferowany, przejęty. A jak wróciliśmy do domu, podskakiwał z radości w przedpokoju i nagle stanął w narożniku na głowie. Jak on to zrobił (śmiech)? Był bardzo radosnym dzieckiem. Oboje mamy podobne poczucie humoru. Kiedyś mi powiedział: „Mamo, ja tak lubię, jak się śmiejesz, tak całą sobą”.

 

Czytaj też: „Kolegom muzykom mówię, że działa jak koks”. Będziecie zaskoczeni o czym mówił „VIVIE!” Wojtek Mazolewski

 

„VIVIA!”: Lata 80. to też czas Pani największych przebojów: „Papierowy księżyc”, „Serca gwiazd”, „Mały elf”. Pani piosenki się nie starzeją. Na forach internetowych ludzie piszą: „Hity wszech czasów, prawdziwa muzyka, prawdziwe słowa i wykonanie”, „poruszają emocje, budzą najpiękniejsze wspomnienia”. Nie zwalnia Pani tempa.

 

Halina Frąckowiak: Grafik koncertów jest zapełniony na najbliższe miesiące. Mam wspaniały zespół młodych, utalentowanych muzyków pod kierownictwem Grzegorza Urbana. Czasem śpiewam tylko z towarzyszącym fortepianem albo kwartetem smyczkowym. Lubię koncerty, kiedy publiczność jest blisko mnie. W domach kultury, małych salach. Schodzę ze sceny i tak mi jest dobrze, kiedy mogę porozmawiać z ludźmi piosenką. Zawsze staram się śpiewać z jakąś myślą, intencją. Żeby o czymś ważnym ludziom opowiedzieć, poruszyć emocje. 

 

Cały wywiad z Haliną Frąckowiak przeczytajcie w najnowszym wydaniu „VIVY!” 

Marina Łuczenko-Szczęsna i Wojciech Szczęsny
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM

 

Polecamy również: Pocałunki, mnóstwo czułości i bajkowa sceneria. MaRina i Wojciech Szczęśni, jakich nie znacie

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?