Gwiazdy TVN świętują 25-lecie stacji razem z VIVĄ! Inspirująca historia o pasji, odwadze i sukcesie
Jak wyglądały początki stacji?
- Redakcja VIVA!
3 października 1997 roku o godzinie 19 wystartowała telewizja TVN. Była spełnieniem marzeń Mariusza Waltera i Jana Wejcherta. Dzisiaj jest częścią jednej z największych grup medialnych na świecie – Warner Bros. Discovery. I od 25 lat oferuje widzom informacje i rozrywkę na najwyższym poziomie.
25 lat stacji TVN
Piątek. 3 października 1997, 276 dzień roku. W Warszawie słońce wzeszło o 6.39. Gdy zachodziło o 18.10, w studiu nowo powstałej telewizji TVN od kilku godzin panowało ogromne napięcie. Choć wydawało się, że wszystko jest zapięte na ostatni guzik, bo przecież od kilku miesięcy przygotowywano się do tego dnia, emocje sięgnęły zenitu. O 19.00 miała wystartować stacja telewizyjna, jakiej w Polsce jeszcze nie było. Była spełnieniem marzeń i wizji Mariusza Waltera i jego przyjaciela Jana Wejcherta. Na kartce z kalendarza z tego dnia widnieje cytat George’a Bernarda Shawa, który idealnie odzwierciedla to, co się wtedy wydarzyło: „Wyobraźnia jest początkiem. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz. Chcesz tego, co sobie wyobraziłeś, i w końcu tworzysz to, czego chcesz”.
Dzisiaj, po 25 latach, stacja TVN jest nie tylko jedną z najlepszych polskich telewizji. „Myślę, że o sukcesie TVN zdecydowała niezwykła pasja, odwaga i gotowość do podejmowania ryzyka. Te cechy opisują zresztą naszą stację do dziś. Jej założyciele stworzyli na polskim rynku zupełnie nową jakość: pierwszy reality show, pierwszy serial codzienny czy pierwszy serwis informacyjny konkurencyjny wobec monopolu telewizji publicznej. Niezmiennie od 25 lat widzowie znajdują na antenie TVN najlepszą rozrywkę, informacje, a przede wszystkim emocje, które towarzyszą telewizyjnym show”, mówiła miesięcznikowi „Press” Kasia Kieli, President & Managing Director Warner Bros. Discovery w Polsce i CEO TVN. A w programie „Wstajesz i wiesz” dodała jeszcze: „W ciągu ostatnich kilku lat zrobiliśmy ogromny krok naprzód. Z nadawcy telewizyjnego numer jeden, najlepszego w Polsce, staliśmy się grupą mediową numer jeden”.
Polecamy też: Tomasz Zubilewicz przygotował dla żony wyjątkową niespodziankę. Tak uczcili 35. rocznicę ślubu!
Tomasz Zubilewicz („Pogoda TVN”), Maja Ostaszewska („Diagnoza”, „Przepis na życie”), Anita Werner („Fakty TVN”), Magdalena Różczka („Tajemnica zawodowa”, „Lekarze”), Dorota Szelągowska („Totalne remonty Szelągowskiej”), Hubert Urbański („Milionerzy”).
3, 2, 1… start!
„Tego dnia z pewnością deszcz nie padał”, mówi mi Tomasz Zubilewicz, który związany jest ze stacją od samego początku. To on poprowadził pierwszy w historii TVN program. „Pogodowa ruletka”. Tomasz Zubilewicz przypomina sobie te pierwsze godziny: „Pamiętam, że podczas pierwszego wydania »Faktów«, tuż po »Pogodowej ruletce« byłem w reżyserce. Mimo że od kilku tygodni szły wydania »na sucho«, była naprawdę gęsta atmosfera. Niesamowicie gęsta. I chyba z tego stresu, który odczuwaliśmy wszyscy, były drobne wpadki. Na przykład realizacyjna, bo program realizowany był z dwóch reżyserek. I dwóch realizatorów nie mogło się dogadać, kiedy jeden drugiemu przekazuje obraz. Przez to widzowie zobaczyli trochę więcej pleców zamiast twarzy”. Pierwsze programy na żywo nie wychodziły najlepiej. Nie obyło się bez wpadek, bo ekipa musiała się dotrzeć. Ale wpadki, niezależnie od tego, jak bardzo ekipa jest zgrana, wpisane są w życie telewizji, szczególnie w programach na żywo. Tomasz Jakubiak wspominał o jednej ze swoim udziałem: „»Dzień Dobry TVN«. Dzień Matki. Z Grzesiem Łapanowskim zaproponowaliśmy, że zaprosimy nasze mamy. Wszyscy ładnie się ubraliśmy. Stoimy w kuchni. Jest wejście na antenę. Marcin Prokop zaczyna zadawać pytania. Na ręku mam kuchenną rękawicę, bo przed chwilą wyjmowałem coś z piekarnika. I wtedy… kładę tę rękawicę na zapalonej kuchence gazowej. Rękawica płonie. Jest wejście na żywo. Wpada straż TVN, straż pożarna. Program jest zatrzymany. Dym. Wszyscy biegają bez sensu po studiu. Na szczęście deszczownice się nie odpaliły”.
Tego pierwszego dnia tak naprawdę wszystko poszło w miarę gładko, a widzowie raczej nie domyślili się, że w pewnych momentach powinno być inaczej. Tomasz Zubilewicz mówi, że mieli poczucie, że tworzą coś zupełnie nowego. Stację, która będzie inna niż te, które widzowie znali do tej pory. Wiedzieli, że muszą stworzyć takie programy, które zatrzymają widzów na dłużej. I przez te lata to się udało. Kasia Kieli mówiła: „Nasi widzowie są niesamowici. Odczuwamy ich wsparcie na każdym kroku. Stoją za nami także w trudniejszych momentach”. Szefowa TVN Warner Bros. Discovery miała na myśli 2021 rok, kiedy ważyły się losy stacji, a przedłużenie koncesji TVN24 otrzymała trzy dni przed wygaśnięciem poprzedniej. Stacja musiała mieć plan B, a nawet C.
[...]
Takie są „Fakty”
Na początku najważniejszym programem stacji były „Fakty” nadawane o 19.30. W pierwszym wydaniu reporterzy relacjonowali dramatyczną akcję ratunkową tonącego na Bałtyku jachtu, rozmawiano z kandydatami na stanowisko premiera i z Andrzejem Gołotą, jeszcze wtedy wielką nadzieją na mistrza. Choć program codziennie był świetnie przygotowany, jego twórcy mieli problem. Emitowany był o tej samej godzinie, o której nadawano „Wiadomości”, giganta telewizji publicznej. Ludzie od lat byli do nich przyzwyczajeni i nie chcieli rezygnować z oglądania ulubionego programu. TVN-owi nie pomogli doskonali dziennikarze, którzy przygotowywali program na najwyższym poziomie. Pomogła dopiero zmiana godziny emisji. Od 2 maja 1998 roku najważniejszy program informacyjny nadawany jest o godzinie 19.
W 2001 roku TVN sam był już gigantem informacyjnym. Od tego roku bowiem nadaje pierwszy w Polsce
24-godzinny kanał informacyjny TVN24. Anita Werner wspomina: „Pierwszy dzień w »Faktach« w TVN pamiętam bardzo dobrze, bo byłam tak przejęta, że pierwszy raz prowadzę ten program, że emocje trzymały mnie cały wieczór. Był to dla mnie ogromny zaszczyt, ale również wielki stres związany z tym, że oto znajduję się w studiu najbardziej cenionego programu informacyjnego, który już wtedy był dla mnie marką”.
Cały tekst w nowej VIVIE! w punktach sprzedaży w całej Polsce od 27 października
Zobacz też: Martyna Wojciechowska pokazała zdjęcie sprzed 30 lat!
Magda Gessler („Kuchenne rewolucje”, „MasterChef”), Anna Starmach („MasterChef”, „MasterChef Junior”), Paulina Krupińska („Dzień Dobry TVN”), Daria Ładocha („Dzień Dobry TVN”, „Azja Express”), Tomasz Jakubiak („MasterChef Junior”).
Co jeszcze w nowej VIVIE! 20/2022?
Jamala. Ukraińska artystka opowiada o wyjeździe z Kijowa, pomaganiu Ukrainie, rodzinie i życiu w Polsce. Poruszające!
Wiktor Zborowski w szczerej rozmowie o etosie aktora, życiu z jedną i tą samą kobietą, przyjaźniach, upływającym czasie i o tym, czego jeszcze oczekuje od życia.
Olga Legosz. Kobieta z misją, działaczka społeczna, mama dwóch córek, jednej ze zdiagnozowanym autyzmem. Skąd czerpie siłę?
W VIVA! Extra: Jest kolorowo, hałaśliwie, radośnie, a przy tym turpistycznie. Día de los Muertos – Święto Zmarłych w Meksyku to jednak nie tylko zabawa…
Na okładce: Marcin Prokop, Magda Gessler, Małgorzata Rozenek-Majdan, Anita Werner, Hubert Urbański, Dorota Szelągowska, Ewa Drzyzga, Agnieszka Woźniak-Starak, Martyna Wojciechowska, Olivier Janiak, Agnieszka Chylińska