Reklama

Nazywany jest „największym aferzystą III RP”. O Bogusławie Bagsiku w latach 90. mówiła cała Polska. Był właścicielem i założycielem Art-B. Ze wspólnikiem dorobili się fortuny na oscylatorze ekonomicznym. Uciekli z kraju, gdy dopatrzono się nieprawidłowości w działaniach spółki. Bogusław Bagsik został skazany 20 października 2000 roku, dokładnie 22 lata temu.

Reklama

Co wiemy o Bogusławie Bagsiku: Art-B, ucieczka, wyrok

Przedsiębiorca przyszedł na świat 8 kwietnia 1963 roku w Bytomiu. Posiada obywatelstwo polskie, izraelskie i niemieckie. Posługuje się również biegle kilkoma językami. Bogusław Bagsik wychowywał się i dorastał na Górnym Śląsku. Będąc w liceum równolegle uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Zabrzu. Nie każdy wie, że przedsiębiorca jest absolwentem Studium Nauczycielskiego w Katowicach. Po ukończeniu szkoły średniej wyjechał z rodzinnego miasta. Początkowo podejmował się różnych prac – był stroicielem fortepianów, nauczycielem, pomagał przy budowie kościołów, a także pełnił funkcję organisty. Potem związał się z jedną z firm, gdzie szybko dostrzeżono jego umiejętności.

Bogusław Bagsik w końcu założył własną spółkę razem z Andrzejem Gąsiorowskim, początkującym lekarzem ginekologiem. W 1988 roku powstało Art-B z siedzibą w Cieszynie. Firma zajmowała się handlem niezliczoną ilością towarów. Przekształciła się w holding, działający w innych krajach, który dawał zatrudnienie około 140 tys. osób. Spółka przejęła też bankrutujący Ursus czy Laktopol, a także miała finansować świat polityki.

Już w 1991 roku przedsiębiorca znalazł się w pierwszej dziesiątce (na ósmym miejscu) najbogatszych Polaków wg tygodnika Wprost. Następnie otrzymał nagrodę Kisiela w kategorii biznes. Spółka, którą prowadził razem z Andrzejem Gąsiorowskim, przynosiła ogromne zyski. W pewnym momencie Główny Inspektor Nadzoru Bankowego przyjrzał się obrotom kapitału i zauważył nieprawidłowości. Pół roku później rozpoczęto śledztwo. Okazało się, że biznesmeni korzystali z oscylatora ekonomicznego, dzięki któremu zyskali 420 mln złotych. Na czym polegał mechanizm? Dotyczył wielokrotnego realizowania tego samego czeku podczas zakładania lokat w bankach. Pobierano potem od nich oprocentowanie od tej samej sumy.

Sprawdź też: Magdalena Samozwaniec – burzliwe życie królowej polskiej satyry

Jakub Ostalowski / Forum

Bogusław Bagsik w sądzie, 11.02.1998

Wspólnicy wyjechali z kraju do Izraela, by uniknąć aresztu. Bogusław Bagsik otrzymał tamtejsze obywatelstwo. Kilka miesięcy później Interpol wydał za przedsiębiorcą list gończy i po trzech latach został zatrzymany w Szwajcarii. Bogusław Bagsik został wydany Polsce w 1996 roku dzięki procedurze ekstradycyjnej. 20 października 2000 roku skazano go na karę 9 lat pozbawienia wolności (w karę wliczono czas, który spędził w areszcie w Zurychu), grzywnę w wysokości 5 tysięcy zł i pozbawiono go prawa do obejmowania stanowisk w spółkach przez 5 lat. Bogusław Bagsik w 2004 roku opuścił więzienie przedterminowo.

Andrzej Gąsiorowski ukrywał się w Izraelu do 2014 roku. Wtedy sprawa uległa przedawnieniu. Jak podawały media, Bogusław Bagsik i Andrzej Gąsiorowski nie mają ze sobą kontaktu.

Rafal Guz / Forum

Proces Bogusława Bagsika Art B, 13.10.2000

W 2007 roku Bogusław Bagsik został promotorem boksu zawodowego w Polsce. Zaangażował się też w działanie kolejnej spółki, która doprowadziła do strat 170 inwestorów. Była to piramida finansowa. W 2015 roku sąd skazał przedsiębiorcę na pięć lat kary i naprawę „wielomilionowej szkody poprzez zapłatę określonych kwot poszczególnym – wymienionym w sentencji orzeczenia – pokrzywdzonym”.

W wyniku odwołania Sąd Apelacyjny uchylił wyrok, a to oznaczało, że sprawa trafia do sądu pierwszej instancji. W kolejnym wyroku (w 2019 roku) przedsiębiorcę skazano na sześć lat więzienia. Oskarżony ponownie odwołał się od wyroku. W lipcu 2021 roku TVN24 podawało, że mężczyzna nie stawia się na kolejnych rozprawach, które dotyczą dwóch różnych spraw. Druga dotyczy prania brudnych pieniędzy, a ofiarą jest szwajcarska spółka.

„W kwietniu 2020 roku sąd wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu oskarżonego”, donosiło TVN24. Rok temu dziennikarze podawali, że w poszukiwania przedsiębiorcy zaangażowani są funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w podwarszawskim Piasecznie.

Czytaj też: Marta Grzywacz - gwiazda TVP, która była na samym szczycie. Jeden wywiad zniszczył jej karierę... Co się wydarzyło?

Adam Chelstowski / Forum

Bogusław Bagsik, Wręczenie nagród Kisiele '99, Warszawa, 07-12-99.

Adam Chelstowski / Forum

Andrzej Gąsiorowski, Boguslaw Bagsik, Warszawa, 18.06.2015. Miedzynarodowa konferencja Naukowa Operacja Most

Co wiadomo o życiu prywatnym Bogusława Bagsika?

Przedsiębiorca uwielbia sztukę. Był kolekcjonerem, a część z jego zbiorów (Picasso, Malczewski) znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Wiele lat temu głośno było o romansie Bogusława Bagsika i dziennikarki Marty Grzywacz. W 2000 roku kobieta miała za zadanie przeprowadzić z nim wywiad. Ta rozmowa całkowicie odmieniła jej życie. Uczucie było tak silne, że pół roku po pierwszym spotkaniu wyszło na jaw, że 29-latka jest w ciąży! Wspólnie doczekali się córki. Cała Polska mówiła wówczas tylko o nich... Wywołali ogromne zainteresowanie i poruszenie.

„Coś między nami zaiskrzyło. Wiedziałam, że będą nam towarzyszyły spojrzenia ciekawskich i pytania, na które nie będę chciała odpowiadać”, opowiadała potem w Na Żywo o związku z biznesmenem, który negatywnie odbił się na jej karierze.

Bogusław Bagsik w tym samym czasie miał rozpocząć odbywanie kary dziewięciu lat pozbawienia wolności Ich drogi rozeszły się w 2001 roku.

O jego życiu prywatnym dziś niewiele wiadomo.

Źródło: Pomponik, Finansewp.pl, Business Insider, TVN24, Polityka.pl, Wikipedia

Studio69 / Studio69 / Forum

Marta Grzywacz i Bogusław Bagsik, Opole, czerwiec 2000

Adam Chelstowski / Forum
Reklama

Bogusław Bagsik, Warszawa, 18.06.2015 rok

Reklama
Reklama
Reklama