Reklama

Marzył, by zostać operatorem. Chciał stać po drugiej stronie kamery, kreować, śledzić, pokazywać to, czego inni na pierwszy rzut oka nie widzieli. Ale życie napisało dla Tomasza Mędrzaka inny scenariusz... Za namową mamy wziął udział w castingu do roli Stasia Tarkowskiego w pierwszej ekranizacji „W pustyni i w puszczy”. Nie wierzył w siebie, ale był bezkonkurencyjny. Pokonał kilka tysięcy innych kandydatów, którzy również marzyli o tej roli. Wśród nich był jego brat! Jak potoczyły się losy Tomasza Mędrzaka?

Reklama

[Ostatnia publikacja na VUŻ-u i Viva Historie 18.12.2024 r.]

Tomasz Mędrzak zagrał Stasia Tarkowskiego

Na początku lat 70. reżyser Władysław Ślesicki przygotowywał się do pierwszej ekranizacji powieści "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza. Odtwórcy głównych postaci, Staś i Nel, mieli zostać wyłonieni spośród chętnych, którzy odpowiedzą na zgłoszenie w gazetach. Na treść: „Poszukuje się chłopca w wieku 14-17 lat o wzroście 165 do 175 cm i dziewczynki w wieku 9-12 lat w granicach 140-155 cm wzrostu” zareagowało kilka tysięcy młodych chłopców chętnych do roli Stasia Tarkowskiego, ale nie było wśród nich tego, który ostatecznie ją dostał. Fotografia Tomasza Mędrzaka i jego młodszego brata trafiła do ekipy filmowej za sprawą ich mamy.

Stefania Mędrzak pracowała wówczas w sądzie dla nieletnich w Łodzi, a jej koleżanką z pracy była żona drugiego reżysera "W pustyni i w puszczy". To od niej dowiedziała się, że szukają chłopca do roli Stasia Tarkowskiego. Postanowiła zgłosić do udziału swoich synów, 16-letniego Jana i 17-letniego Tomasza.

Starszy syn przekonał się do pomysłu, gdy spojrzał na udział w tak dużym przedsięwzięciu, jako świetną okazję do poznania branży filmowej "od kuchni". Kiedy jednak udał się z mamą i bratem na zdjęcia próbne, z miejsca się zniechęcił. "Od wejścia zrozumiałem, że nie mam żadnych szans na rolę, bo kręciło się tam z pięćdziesięciu Stasiów", wspominał po latach Tomasz Mędrzak.

W pierwszej turze pokonał wielu rywali, w tym swojego młodszego brata, ale nie umocniło to jego pewności siebie przy kolejnych etapach eliminacji. "Ja miałem krzywe nogi, chodziłem jak łajza", wspominał aktor, który porównywał się wówczas z lepiej od siebie zbudowanymi i postawnymi wersjami Stasia. Mędrzak musiał również popracować nad dykcją. Gdy w jednej ze scen miał krzyknąć: "Jestem tu, Nel!", cała ekipa słyszała zamiast tego: "Jestem tunel!".

Kolejne etapy zdjęć próbnych, wśród których wyłaniano tego jedynego, trwały wiele miesięcy. Tomasz Mędrzak był całym procesem mocno zniechęcony, ale motywacji do dalszej walki dodała mu żona reżysera. "Nie poddawaj się", mówiła mu. I rzeczywiście, pół roku później reżyser Władysław Ślesicki przekazał chłopcu dobre wieści: to on został wybrany na Stasia Tarkowskiego.

Czytaj też: Skradli serca jako Staś i Nel z W pustyni i w puszczy. Co dziś robią i jak wyglądają Monika Rosca i Tomasz Mędrzak?

1971. Tomasz Mêdrzak w roli Stasia Tarkowskiego w filmie "W pustyni i w puszczy". umr PAP/PAP Dok³adny miesi¹c i dzieñ wydarzenia nieustalone.
PAP/PAP

Tomasz Mędrzak: na planie poznał miłość życia

Na początku lat 70. rozpoczęła się życiowa przygoda Tomasza Mędrzaka. Grał w takich miejscach, jak Egipt, Bułgaria, czy Sudan. Młody aktor nie był w tym czasie pełnoletni, więc na planie towarzyszyła mu mama, która przy okazji sama zagrała niewielką rólkę guwernantki Nel, Madame Olivier.

Wcielanie się w Stasia Tarkowskiego sprawiło, że Tomasz Mędrzak nie tylko pokochał aktorstwo i to właśnie ten kierunek wkrótce obrał na studiach, ale również poznał miłość swojego życia, a także zyskał przyjaciela. Młody aktor zauroczył się na planie w Marii, córce kolegi reżysera. Z miejsca narodziło się pomiędzy nimi uczucie. Trzy lata od momentu, kiedy film trafił do kin, zakochani stanęli na ślubnym kobiercu.

Na planie "W pustyni i w puszczy” był jeszcze ktoś, kto zdobył serce młodego aktora. Chłopiec bardzo przywiązał się do Apacza, jednego z dwóch dogów, który "odgrywał" Sabę. Kiedy filmowa przygoda dobiegła końca, ten duet stał się nierozłączny. "Nie mogłem oddać Apacza, bo bardzo się do niego przywiązałem", opowiadał Tomasz Mędrzak. I w taki sposób Apacz zamieszkał w łódzkim mieszkaniu wraz z całą rodziną młodego aktora.

Premiera filmu odbyła się 16 października 1973 roku. Produkcję obejrzało ponad 30 milionów Polaków, a odtwórcy głównych ról, Tomasz Mędrzak i Monika Rosca, zyskali zawrotną popularność. Nie uderzyła ona jednak do głowy nastoletniemu, wchodzącemu w świat filmu, aktorowi. "Pan Ślesicki mnie nauczył, że popularność ewentualnie pomaga, niewątpliwie jest potrzebna, ale to jest sprawa wtórna. Nie po to się jest aktorem", mówił w jednym z wywiadów.

Niewiele w życiu odtwórcy Stasia Tarkowskiego zmieniły także setki listów od fanek. "Tomek stał się najpopularniejszym chłopakiem w Polsce! Listy przychodziły do nas tonami. Pamiętam te przezroczyste worki pełne listów, kartek. Pisały głównie dziewczyny. Chciały dostać zdjęcie, nawiązać z nim znajomość" — opowiadał brat aktora, Jan Mędrzak. Tomasz z żadnej z tych propozycji nie skorzystał, wciąż będąc zapatrzonym w Marię, ukochaną z planu, z którą jest do dziś.

Czytaj także: Karolina Sawka grająca Nel w "W Pustyni i w Puszczy" już tak nie wygląda!

Tomasz Mędrzak, Monika Rosca i Emos Bango, kadr filmu "W pustyni i w puszczy"

PHOTO: EAST NEWS/POLFILM W PUSTYNI I W PUSZCZY; IN DESERT AND WILDERNESS; PRODUKCJA: STUDIO FILMOWE ILUZJON; 1973; REZYSERIA I SCENARIUSZ: WLADYSLAW SLESICKI; ZDJECIA: BOGUSLAW LAMBACH
BOGUSLAW LAMBACH/East News

Jak dziś wygląda życie Tomasza Mędrzaka?

Tomasz Mędrzak pozostał wierny zasadom, które wyniósł ze swojego pierwszego doświadczenia aktorskiego. Popularność, udzielanie wywiadów, czy pozowanie do zdjęć, mają dla niego bardzo niewielkie znaczenie. To, co dla niego najważniejsze, to rodzina i realizowanie swojej pasji. Dziś jest szczęśliwym mężem i ojcem córki Marty. O ukochanej aktora wiadomo tylko tyle, że jest dentystką, nigdy jednak nie pozował z nią do zdjęć fotoreporterom. Tomasz Mędrzak bardzo dba o prywatność swoich najbliższych.

Po tym, jak w 1979 r. aktor ukończył Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi, pojawiał się kilka razy na dużym i małym ekranie. Jego kolejną dużą rolą była postać Leszka Talara w serialu "Dom", jednak to na scenie odnalazł się najbardziej. Przez 30 lat związany był z Teatrem Ochota, również jako reżyser. Od kilkunastu lat współtworzy także teatr TM. Ostatni raz na ekranie aktor pojawił się w 2015 r., grając epizod w „Na dobre i na złe”.

Czytaj także: Rola Leszka z Daleko od szosy go zaszufladkowała? Tak dziś wygląda życie Krzysztofa Stroińskiego

Tomasz Mędrzak, 2016 r.

Warszawa, 06.07.2016. TVP Seriale, "Jan Englert bez tajemnic" - jubileusz 60-lecia pracy artystycznej. Nz. Tomasz Mêdrzak (is/mgut) TVP/PAP/Ireneusz Sobieszczuk
TVP/PAP/Ireneusz Sobieszczuk
Reklama

Źródła: plejada.pl, gwiazdy.wp.pl

Reklama
Reklama
Reklama