Egipt-Sudan, 1971-1973, kadr z filmu „W pustyni i w puszczy”, Monika Rosca, Tomasz Medrzak jakoś Staś i Nel
Fot. archiwum Filmu / Forum
Z ŻYCIA GWIAZD

Skradli serca jako Staś i Nel z W pustyni i w puszczy. Co dziś robią i jak wyglądają Monika Rosca i Tomasz Mędrzak?  

Przeszli sporą metamorfozę i wciąż zachwycają 

Damian Brillowski 30 lipca 2022 20:16
Egipt-Sudan, 1971-1973, kadr z filmu „W pustyni i w puszczy”, Monika Rosca, Tomasz Medrzak jakoś Staś i Nel
Fot. archiwum Filmu / Forum

Gdy w 1973 roku na ekranach kin pojawił się film „W pustyni i w puszczy” z miejsca stał się fenomenem. Dzieło obejrzało ponad 30 milionów widzów. A filmowi Staś i Nel zrobili w Polsce oszałamiającą furorę. Po premierze zapanowało istne szaleństwo na młodych aktorów, którzy zagrali tytułowe role. Jak potoczyły się losy dziecięcych gwiazd? Jak po latach wyglądają Monika Rosca i Tomasz Mędrzak? Przeszli sporą metamorfozę i wciąż zachwycają. 

Tomasz Mędrzak i Monika Rosca jako Staś i Nel w „W pustyni i w puszczy”

Gdy po raz pierwszy w latach 70. padł pomysł, aby zekranizować powieść Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” wszyscy zastanawiali się kto zagra tytułowe role Stasia i Nel. Chętnych dzieci do wystąpienia w filmie nie brakowało. Zarówno o rolę Stasia, jak i Nel ubiegało się tysiące polskich dzieci. Ostatecznie Nel Rawlison zagrała malutka blondyneczka o wielkich niebieskich oczach, Monika Rosca. Zaś w Stasia Tarkowskiego wcielił się długowłosy nastolatek Tomasz Mędrzak. Dzieci przekonały do siebie producentów i reżysera Władysława Ślesickiego naturalną umiejętnością pracy przed kamerą oraz delikatnością.  

Zdjęcia do filmu "W pustyni i w puszczy" były kręcone aż 4 lata. Monika w momencie nagrywania filmu miała zaledwie 9 lat i musiała zrezygnować ze szkoły muzycznej, aby wywiązać się z zadania. Jak wspomina te czasy? „Jestem zadaniowcem, od małego widocznie. Jak mam zadanie do wykonania, to robię wszystko, żeby to zrobić jak najlepiej. Pamiętam, że mówiłam do naszego lekarza (na planie- przyp. red.) że jeśli trzeba, to ja naprawdę zachoruję, żeby dobrze odegrać febrę”, mówiła w programie "Pytanie na śniadanie". 

Tomasz Mędrzak, gdy dostał rolę Stasia miał już 16 lat, ale nadal pozostawał niepełnoletni, dlatego na plan jeździł ze swoją mamą Stefanią. Co ciekawe, jego rodzicielka również została zaangażowana w produkcję. Udało jej się zagrać guwernantkę Nel, Madame Olivier. 

Czytaj także: Karolina Sawka grająca Nel w "W Pustyni i w Puszczy" już tak nie wygląda!

Egipt-Sudan, 1971-1973, kadr z filmu „W pustyni i w puszczy”, Monika Rosca, Tomasz Medrzak jakoś Staś i Nel
Fot. archiwum Filmu / Forum

Monika Rosca, Tomasz Mędrzak jako Staś i Nel, kadr z filmu „W pustyni i w puszczy”, Egipt-Sudan, 1971-1973.

Film „W pustyni i w puszczy” okazał się wielkim hitem

Film „W pustyni i w puszczy" był najbardziej wyczekiwaną premierą roku. Nowe dzieło Władysława Ślesickiego zdobyło uznanie widowni. A sam film obejrzało ponad 30 mln Polaków. Byli też tacy, którzy siłą próbowali się przedostać do sali, gdyż zabrakło dla nich biletów „W pustyni i w puszczy” do dziś znajduje się w czołówce najlepiej oglądanych polskich filmów wszech czasów.

Monika Rosca i Tomasz Mędrzak z dnia na dzień stali się największymi gwiazdami w kraju nad Wisłą. Na Stasia i Nel zapanowało istne szaleństwo. Okazuje się, że popularność przerosła oczekiwania młodych aktorów. Momentami robiło się niebezpiecznie. "Ja i Tomek w ciągu zaledwie kilku dni staliśmy się gwiazdami. Ludzie nie dawali nam spokojnie przejść na ulicy, prosili o autografy i wspólne zdjęcia. Dniami i nocami stukali do drzwi naszych mieszkań, a telefon dzwonił niemal non stop", wspomniała aktorka na łamach „Życia na gorąco”.

Gra w produkcji wiązała się nie tylko z ogromną popularnością, ale również z innymi o wiele cenniejszymi korzyściami. Filmowa Nel przyznała, że dzięki pracy na planie zahartowała zdrowie. „Dzięki doświadczeniom z planu nieźle się zahartowałam. Kiedy ma się dziewięć lat i trzeba jeździć na koniu, słoniu czy wielbłądzie, długi czas siedzieć na drzewie, znosić upał lub polewanie lodowatą wodą, to ma się już odporność na całe życie", wspominała pracę na planie filmowym w "Na żywo".

Czytaj także: Pierwsza żona Jana Englerta jest nieuleczalnie chora. Barbara Sołtysik przebywa w specjalistycznym ośrodku

Egipt-Sudan, 1971-1973, kadr z filmu „W pustyni i w puszczy”, Monika Rosca, Tomasz Medrzak jakoś Staś i Nel
Fot. BOGUSLAW LAMBACH/EAST NEWS

Monika Rosca, Tomasz Mędrzak jako Staś i Nel, kadr z filmu „W pustyni i w puszczy”, Egipt-Sudan, 1971-1973.

Tomasz Mędrzak został profesjonalnym aktorem 

Po sukcesie filmu i zdobytej popularności Tomasz Mędrzak na dobre związał się ze światem filmu i teatru. W 1979 roku Tomasz Mędrzak został absolwentem łódzkiej filmówki. Po ukończeniu studiów dostał angaż w Teatrze Ochoty, w którym najpierw występował na scenie jako aktor, a następnie po kilkunastu latach został wybrany na  zastępcę dyrektora i w końcu na dyrektora naczelnego i artystycznego. Funkcję dyrektora teatru pełnił do 2008 roku. Rok później założył z kolegami-aktorami z byłego teatru - "Stowarzyszenie Teatru TM".

Oprócz występowania na deskach teatralnych, aktor z ochotą angażował się w wiele produkcji filmowych i telewizyjnych. Po sukcesie filmu „W pustyni i w puszczy” aktor zagrał w dramacie wojennym „...Droga daleka przed nami...”. Następnie przyjął rolę Leszka Talara w serialu „Dom”, który okazał się wielkim telewizyjnym hitem. A Mędrzak ponownie zdobył rzesze fanów. Ponadto wystąpił w takich produkcjach jak: „Republika nadziei”, „Polonia Restituta”, czy „Królowa Bona”. Jego ostatni występ przed kamerą to gościnny udział w serialu „Na dobre i na złe” z 2015 roku. W 2003 roku został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi. Oprócz gry przed kamerą, Tomasz Mędrzak zajmuje się reżyserią. 

Prywatnie jest mężem dentystki Marii, którą co ciekawe poznał na planie filmu „W pustyni i w puszczy”. Maria była córką kolegi reżysera. Gdy Tomasz miał 17 lat oświadczył się dziewczynie, a trzy lata po premierze filmu, w 1976 roku, pobrali się. Para doczekała się córki Marty Mędrzak-Conway. W tym roku Maria i Tomasz świętowali 46. rocznicę ślubu. 

Chociaż od premiery filmu minęło już 49 lat, z twarzy Tomasza Mędrzaka wciąż emanuje ciepło i spokój. Oto jak teraz wygląda filmowy Staś. 

Czytaj także: Joanna Trzepiecińska i Janusz Anderman: była wpatrzona w niego jak w obraz, później walczyła o przetrwanie

 

Tomasz Mędrzak, TVP seriale, 05.07.2016 rok
Fot. Kurnikowski/AKPA

Tomasz Mędrzak, TVP seriale, 05.07.2016 rok
Fot. Kurnikowski/AKPA

Tomasz Mędrzak

Monika Rosca została cenioną pianistką

Monika Rosca w przeciwieństwie do filmowego Stasia nie zamierzała kontynuować kariery filmowej. Miłość do muzyki okazała się silniejsza. Skupiła się na tym, co sprawiało jej największą radość, czyli muzyce klasycznej. Po kilku latach nieobecności wróciła do szkoły muzycznej i kontynuowała naukę gry na fortepianie i flecie. Finalnie ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina oraz Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Nigdy na dobre nie rozstała się z swoimi uczelniami, gdyż później pełniła rolę wykładowcy. 

Monika Rosca często koncertuje w Warszawie i Żelazowej Woli. Oczywiście uzdolniona pianistka nie ogranicza się tylko do Polski. Przez kilka lat stacjonowała na kontrakcie w Japonii. Swoje kompozycje prezentowała również w Indonezji, Australii, Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej, Indiach oraz Nowej Zelandii. Za wybitne osiągnięcia muzyczne została wyróżniona takimi nagrodami jak: włoską Rina Sala Gallo, grecką Atheneum Piano Competition oraz francuską Milosz Magin Piano Competition.

W rozmowie z tygodnikiem "Życie na gorąco" przyznała: "Udało mi się zostać koncertującą pianistką. Dużo gram sama, ale też ze stałym zespołem kolegów. Często gramy w kościołach, szkołach, hospicjach. Daje mi to dużo radości".

Mimo że od premiery filmu minęło już 49 lat, Monika Rosca nadal zachwyca urodą i wielkimi niebieskimi oczami. Zobacz, jak obecnie wygląda Nel z pierwszej wersji filmu "W pustyni i w puszczy".  

Czytaj także: Podbił serca widzów jako Staś z W pustyni i w puszczy. Jak dziś wygląda Adam Fidusiewicz?

Monika Rosca, Pytanie na śniadanie, 10.03.2015 rok
Fot. Krzysztof Kuczyk / Forum

Monika Rosca, Pytanie na śniadanie, 10.03.2015 rok
Fot. Krzysztof Kuczyk / Forum

Monika Rosca

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.