Reklama

Nieziemskie szczęście, ślub przy ulicy Rajskiej, wspólna rozpacz, najgłębsza przyjaźń. Susie Bick i Nick Cave, modelka i projektantka oraz kultowy muzyk, są razem od 20 lat. Mówią, że ich związek nigdy się nie skończy.

Reklama

Susie Bick i Nick Cave - jak się poznali?

Oto ballada o miłości, jakiej Nick Cave nigdy nie zaśpiewał. Ale opisał ją w wielu tekstach, listach, publicznych wypowiedziach. Bohaterami są zranieni artyści żyjący niegdyś, jakby nic nie mogło ich zniszczyć – dla Nicka żadne narkotyki nie były śmiertelne, Susie żadna toksyczna miłość nie wydawała się trudna. On zdobył świat jako król mrocznych utworów, ona była modelką, jedną z dziewczyn w centrum artystycznego życia Londynu. Nie myśleli o związkach na zawsze.

Zobacz: Elvis Presley i Priscilla Beaulieu: choć nazywała siebie żywą lalką Elvisa, on był miłością jej życia

Niki Nikolova/FilmMagic

Aż do spotkania, które Nick pamięta mniej więcej tak: „Zobaczyłem Susie w Victoria & Albert Museum w Londynie. Kiedy weszła, wszystko, czym zachwycałem się przez ponad 40 lat – zdjęcia gwiazd filmowych, Anita Ekberg w mokrej sukience w »Słodkim życiu«, nogi Ali McGraw w »Love Story«, telewizyjne obrazy, które pochłaniałem w dzieciństwie, konkursy miss świata, rosyjskie gimnastyczki, super-modelki, nagie dziewczyny z rozkładówek, reklamy, sesje modowe, Jackie Kennedy opłakująca męża – niekończący się ciąg romantycznych i erotycznych danych spowodował wielką eksplozję zachwytu, kiedy pierwszy raz patrzyłem na Susie. Byłem zgubiony”.

Według niej spotkali się już wcześniej. Pamięta, że usiadła obok niego na pokazie mody. „Przyszedł z kimś, wydawało mi się, że z partnerem. Zastanawiałam się, czy to brat, przyjaciel, mąż? Miałam dziwne poczucie, że Nick jest moją rodziną, jeszcze zanim zaczęliśmy rozmawiać. Potem musiałam dać mu kontakt do siebie, bo przez rok, zanim pocałowaliśmy się po raz pierwszy, wysyłał do mnie faksem niesamowite listy. Nie wiem, jak to się stało, ale zgubiłam je. Czasem, kiedy nie mogę spać w nocy, zastanawiam się, gdzie mogą być. Mam nadzieję, że kiedyś je znajdę”.

Miłość ponad wszystko

Niezależnie od tego, które z tych spotkań wydarzyło się jako pierwsze, poznali się w 1997 roku. Susie miała 32 lata, była uosobieniem delikatności. Idealna, jasna cera, czarne włosy, Nickowi przypominające pęk baloników połączonych sznurkami („Wiem, że nie ma to najmniejszego sensu, ale tak się czuję, kiedy patrzę na fryzurę Susie”). Nieśmiała mimo rockandrollowej przeszłości. Podobno, kiedy Cave zobaczył ją po raz pierwszy, w Victoria & Albert, nosiła kapelusz z woalką i czarnymi piórkami.

Zobacz: Clark Gable i Carole Lombard: król i królowa Hollywood. Oto historia ich miłości

Oboje mieli za sobą nieudane związki. W tym samym roku, 1997, Cave wydał płytę „The Boatman’s Call” z tekstami o rozstaniu z wokalistką PJ Harvey. W jednym z wywiadów tak mówił o teledysku do ich wspólnej piosenki „Henry Lee”: „Jedno ujęcie, nie mieliśmy za sobą żadnych prób poza poleceniem reżysera, że mamy grać zakochanych. Podczas kręcenia tego wideo zakochaliśmy się, nasz związek zaczął się w trakcie tych kilku minut”. Trafili kiedyś z Susie na ten klip w internecie. Powiedziała, że to oczywiście cudowny teledysk, ale już nigdy go nie obejrzy – tak trudno jej patrzeć na Nicka uwodzącego inną kobietę. Nawet jeśli to obraz z przeszłości.

Potrzeba ucieczki

Ich biografie zawierają podobne elementy: ambicje artystyczne w dzieciństwie, bunt, ucieczki, lata szaleństwa. Susie Hardie-Bick jest córką wykładowcy akademickiego, dorastała w hrabstwie Cheshire. Nie mogła się doczekać, kiedy skończy szkołę z internatem, więc uciekła z niej. Pracowała jako modelka w Londynie, Nowym Jorku, szybko odkrył ją wybitny fotograf Helmut Newton, pojawiła się na okładce albumu Roxy Music, stała się jedną z ulubionych modelek Vivienne Westwood. Bella Freud (prawnuczka Zygmunta Freuda, projektantka) pamięta młodą Susie jako kosmiczną piękność przechadzającą się po Hyde Parku w zwiewnych sukniach, z dużym psem, odbierającą wciąż telefony, listy, kwiaty od wielbicieli, w tym od Prince’a.

Zobacz również: Nieszczęśliwa miłość, uzależnienie od narkotyków. Jak dziś wygląda życie Whoopi Goldberg?

John Shearer/Getty Images for The Hollywood Reporter

Cave dorastał w Australii, w rolniczych rejonach stanu Wiktoria. Jego ojciec był nauczycielem matematyki i angielskiego, mama – bibliotekarką. Jako nastolatek zbyt intensywnie szukał przygód, więc rodzice wysłali go do szkoły z internatem w Melbourne. A zdaniem Nicka, piszącego wtedy pierwsze teksty, wszystko, co pociągające, świeże, inspirujące, działo się w Londynie. Nie zorganizował wielkiej ucieczki do Anglii, bo kiedy miał 19 lat, w Australii zatrzymała go tragedia – ojciec zginął w wypadku samochodowym. „Wydaje mi się, że wydarzenia w naszym życiu są jak uderzenia w dzwony – mówił wiele lat później. – Wibracje wynikające z tragicznych doświadczeń roznoszą się, wpływając na wszystko, co dzieje się potem”. W 1998 roku na festiwalu poetyckim w Wiedniu dał wykład o piosenkach miłosnych. „Opowiadanie o bólu, a jednocześnie boskiej sile w relacjach między ludźmi to moja główna ambicja”, tłumaczył. Jego utwory o miłości zazwyczaj są jednocześnie o stracie.

Żona, która przestawia meble

Ślub Susie i Nicka odbył się dwa lata po tym, jak się poznali, w londyńskim urzędzie przy Paradise Road, bo podobała im się nazwa ulicy. A drugi – kościelny – w hrabstwie Surrey. Było lato 1999 roku, dzień zupełnego zaćmienia słońca. Suknię panny młodej zaprojektowała Bella Freud, uszyto ją z materiału tak lekkiego, że niemal przezroczystego. „A potem nastąpiło jeszcze więcej niezwykłych szczęśliwych wydarzeń. – wspomina Susie. – Ciąża, urodzenie bliźniąt, macierzyństwo. Moje życie natychmiast zmieniło się z pełnego niedostatków w niewiarygodnie szczęśliwe”. Cave’owi narodziny Arthura i Earla mogły wydawać się bardziej uporządkowaną wersją historii, którą raz już przeżył – miał dwóch synów urodzonych w tym samym roku i miesiącu. W Australii przyszło na świat jego pierwsze dziecko, Jethro (syn modelki Beau Lazenby), a zaledwie 10 dni później urodził się Luke – w Brazylii, gdzie Cave mieszkał z ówczesną partnerką, stylistką i dziennikarką Viviane Carneiro. Tych synów nazywał „prawie bliźniętami”.

Razem z Susie stworzyli dom w południowo-zachodnim Londynie. Kominek w salonie, fortepian, obrazy Louisa Waina (koty z wielkimi oczami), pokoje Arthura i Earla. Czasami, kiedy Nick wracał do domu po trasie koncertowej, czuł się zdezorientowany, bo Susie często przestawiała meble. „Na przykład zasypiam w salonie, a budzę się w jadalni, choć nie ruszałem się z miejsca przez całą noc – wspominał Cave. – Psychoterapeuta wyjaśnił nam, że to normalne, a nawet często spotykane wśród kobiet. Kiedy nie robią w życiu tego, co naprawdę chciałyby, próbują porządkować rzeczywistość w sposób dosłowny. Dają w ten sposób ujście kreatywności”. Zatem Susie, wspierana przez męża, postanowiła, że uczyni zawód ze swojej głębokiej potrzeby, żeby projektować.

Markę The Vampire’s Wife (tytuł nieskończonej powieści Nicka) stworzyła w 2014 roku. Zaczęła od niedużej kolekcji dla przyjaciółek. Dziś jest jedną z ulubionych projektantek gwiazd. Co zmieniło się w życiu Cave’a, kiedy związał się z Susie? Rzucił narkotyki, a był uzależniony od heroiny. „Chciałbym powiedzieć, że to dzięki żonie. Ale prawda jest taka, że nikt nie jest w stanie uwolnić cię od tego nałogu. Oczywiście zakochanie w najpiękniejszej kobiecie na świecie nie zaszkodziło”.

Głęboka woda

Ich dom w Brighton stoi przy ulicy schodzącej do wybrzeża. Za oknami słychać mewy, szum morza, krzyki dzieci. W filmie dokumentalnym „One More Time With Feeling” można zobaczyć też wnętrze: wysokie duże pokoje pełne światła, z jasnymi ścianami, bieloną podłogą z desek.

Kiedy Cave jest w trasie, oboje tęsknią za wspólnymi rytuałami. W domu on najczęściej przygotowuje śniadanie, bo posiłki Susie to warzywa z warzywami bez zbędnych dodatków, dla trójki mężczyzn zbyt dietetyczne. Razem oglądają filmy, piszą piosenki, grają – Arthur jako dziecko był perkusistą, Earl gitarzystą. W ostatnich minutach „One More Time With Feeling” bracia śpiewają: „Przemierzam głęboką wodę, to wszystko, co potrafię. Przemierzam głęboką wodę, próbując dotrzeć do ciebie. Twoja twarz jest ukryta, ale miłość nie”.

Nagrali ten utwór z ojcem niedługo przed rokiem 2015, w którym Arthur pewnego lipcowego popołudnia nie wrócił ze szkoły do domu. Spadł z klifu w Brighton, został przewieziony do szpitala, ale obrażenia były tak poważne, że zmarł. „Nasz syn odszedł we wtorkowy wieczór. Był pięknym, szczęśliwym, kochającym chłopcem. Prosimy o oddanie nam prywatności, której nasza rodzina potrzebuje w tym trudnym czasie”, brzmiało oficjalne oświadczenie Cave’ów. Jednak właśnie wtedy zaczął się dla nich czas, w którym byli mniej skryci wobec mediów niż kiedykolwiek wcześniej.

Wkrótce oświadczyli, że Arthur zmarł po zażyciu LSD, pierwszy raz, podczas spaceru z kolegą. Nick: „Na początku wydawało mi się niemożliwe przechodzenie przez to z towarzyszeniem prasy. Instynkt podpowiadał mi, żeby się schować. Ale okazało się, że przeżywanie tragedii w otwarty sposób właściwie nas ocaliło”. W powrocie do codzienności pomogła im praca. „Tydzień po śmierci syna leżałam w łóżku i powiedziałam mężowi, że wszystko, absolutnie wszystko jest skończone. Trzy miesiące później zadzwoniła do mnie znajoma, żeby zamówić u mnie sukienkę na wręczanie nagród. Wyszłam z domu do biura, wybrałam materiał, zleciłam uszycie. Od tego czasu chodziłam do pracy codziennie. A poza tym dodawałam sobie dziwnych obowiązków – na przykład moja przyjaciółka ma konia, więc zaczęłam karmić go codziennie o świcie”. Najbardziej wyczekiwanym momentem dnia jest od tamtej pory powrót Earla ze szkoły.

Jelonek w ogrodzie

„Kiedy poznałem moją Susie, byłem już po czterdziestce i zorientowałem się, chyba dosyć późno, że związek to nie jest coś, co roznieca się jak wielki pożar, parzy ogniem przez dwa miesiące, potem przygasa, aż w końcu wszystko stygnie i ginie w zgliszczach. Odkryłem, że życie toczy się pomiędzy upadkami i wzlotami, a w trakcie tej drogi można kochać kogoś coraz bardziej. Dla mnie to dosyć niezwykłe odkrycie”.

Zobacz również: Karłowatość nie przeszkodziła mu w realizacji marzeń. Jakie tajemnice skrywa Peter Dinklage?

Cave’owie wciąż mają dom w Brighton, ale coraz więcej czasu spędzają w Los Angeles. Tam łatwiej im stworzyć dla siebie zupełnie nową rzeczywistość. W Anglii – właśnie dlatego, że czują wsparcie nieznajomych wokół, sąsiadów – czują się zanurzeni w przeszłości. W Kalifornii, gdzie wynajmują dom, stają się na ulicy zwyczajnymi przechodniami. Nick pracuje od piątej rano, Susie wstaje później, po śniadaniu projektuje. „Po południu Los Angeles zamienia się dla nas w godziny jak z marzeń sennych, kiedy czytamy, rozmawiamy, leżymy na słońcu. Niedawno przyszedł do naszego ogrodu jelonek. Stanął na trawniku i patrzył na nas. Wieczorami wychodzimy na kolacje z przyjaciółmi. Jest coś magicznego w miesiącach, które tam spędzamy, beztroskich, pełnych miłości”, mówi Susie.

Earl jest początkującym aktorem, Nick pracuje nad nowym albumem, pierwszym od czasu tego, który ukazał się po śmierci syna. Cave, niegdyś mroczny prowokator chętnie śpiewający o zbrodniach, jest przede wszystkim twórcą opowieści. Po ślubie z Susie mówił: „Znacie te legendy o byłych królach najbardziej diabelskich imprez, którzy przeszli na dobrą stronę, ożenili się z anielską postacią i wiodą spokojne życie nad morzem? W pewnym sensie to prawda, ale odrzucam jej płytkość, buntuję się przeciw niej. Rzeczywistość jest piękniejsza od uładzonych historii”.

TEKST Marta Strzelecka

Emma McIntyre/Getty Images for LACMA

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama