Peter Dinklage, 2015
Fot. Matt Baron/BEI/REX/EAST NEWS
O TYM JEST GŁOŚNO

Karłowatość nie przeszkodziła mu w realizacji marzeń. Jakie tajemnice skrywa Peter Dinklage?

Tak wygląda życie gwiazdora „Gry o Tron”

Olga Figaszewska 11 listopada 2021 19:02
Peter Dinklage, 2015
Fot. Matt Baron/BEI/REX/EAST NEWS

Dopiero rola Tyriona Lannistera w serialu Gra o tron przyniosła mu zasłużoną popularność i uwielbienie widzów na całym świecie. Peter Dinklage cierpi na karłowatość i ma 135 cm wzrostu. Ale nigdy nie pozwolił na to, by choroba odebrała mu marzenia o aktorstwie. Jak wygląda życie Petera Dinklage'a? Od 16 lat jest w szczęśliwym związku małżeńskim!

Kariera Petera Dinklage'a. Początki nie były łatwe

Aktor przyszedł na świat 11 czerwca 1969 roku w New Jersey. Od najmłodszych lat fascynował się teatrem. Swoje pierwsze kroki stawiał już w szkolnych przestawieniach. Był zachwycony reakcjami publiczności i to go uświadamiało, że wybrał słuszną drogę. Co ciekawe, wcześniej wraz z bratem odgrywał mini musicale dla ludzi z sąsiedztwa.

Peter Dinklage cierpi na karłowatość uwarunkowaną achondroplazją. Jednak wrodzona choroba nigdy nie stanęła mu na przeszkodzie w osiąganiu kolejnych celów i walce o marzenia. Postanowił, że wybierze się na studia aktorskie i ukończył Bennington College. Na co dzień dorabiał sobie w lokalnym sklepie z gitarami. Następnie przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie wraz z przyjacielem zamierzał zbudować własny zespół teatralny.

Początki jego kariery nie należały do najłatwiejszych. Z powodu niskiego wzrostu angażowano go jedynie do części produkcji. Dlaczego? Był wymagający. Odmawiał ról, w których miał grać elfy, niziołki czy krasnoludki podkreślając, że osoby z karłowatością często są szufladkowane w aktorstwie. Debiut na ekranie zaliczył dopiero w 1995 roku w filmie „Living in Oblivion”.

Zobacz też: Jyoti Amge jest najmniejszą kobietą świata. Jak dziś wygląda jej życie?

 Peter Dinklage, nagrody Emmy 2019
Fot. Rex Features/East News

Niestety, kino o niego nie walczyło… aż do pewnego momentu. Po serii ról epizodycznych otrzymał szansę na stworzenie kreacji w filmie „The Station Agent”. Produkcja odniosła w dodatku sukces kasowy, zarabiając 8 milionów dolarów. „To bohater, który czuje, kocha, złości się, ma wady. Nie jest nieśmiały. Nie dlatego odcina się od świata. To bardzo bezpośrednia osoba. Nie jest zgorzkniały. Bardzo dobrze czuje się z tym, jaką ścieżkę życia wybrał. Tylko nie wie co traci, ale uświadamia sobie to w czasie filmu. To była bardzo interesująca postać do zagrania”, mówił o swojej roli.

Potem wszystko zaczęło gnać expressem. Peter Dinklage pojawił się w „Elfie”, „Penelope", ,,Find Me Guilty”, „Lassie”, „The Baxter”, „Underdog”, a przełomowym momentem, w którym usłyszał o nim cały świat była produkcja - „Gra o tron”. Fani serialu oszaleli na jego punkcie. Podobno aktor był pierwszym kandydatem do roli Tyriona Lannistera.

A ta przyniosła mu szereg nagród: Złoty Glob dla najlepszego aktora drugoplanowego, uznanie na Screen Actors Guild i czterokrotnie sięgał po statuetkę Emmy. „Daje zwycięski występ, który jest czarujący, moralnie niejednoznaczny i świadomy siebie”, pisano o nim. Inni dodawali: „Pod wieloma względami Gra o Tron należy do Dinklage”. Sam aktor nie ukrywa, że jest szczęśliwy.

„Nie jestem szczęściarzem. Miałem jednak na tyle szczęścia, by spotkać i przyciągnąć uwagę bardzo utalentowanych ludzi. W jakiś sposób ja ich znalazłem i oni znaleźli mnie", zwierzał się w jednym z wywiadów.

Czytaj także: Ocalała z pożaru, przeszła 200 operacji, amputowano jej palce. Historia Turii Pitt porusza... 

Peter Dinklage, Gra o Tron
Fot. HBO / Album/EAST NEWS

Peter Dinklage o karłowatości

Peter Dinklage zaakceptował fakt, że cierpi na karłowatość. Chociaż nie ukrywał, że momentami nie potrafił sobie wyobrazić, jak będzie wyglądała jego przyszłość i wejście w dorosłe życie. Bywał zły i zgorzkniały z powodu tego, jak doświadczył go los. Kiedy dojrzał zrozumiał, że wszystko da się obrócić w żart. Poczucie humoru to jedna z jego mocnych stron. Uświadomił sobie, że docinki, pogarda i uszczypliwości, które słyszy pod swoim adresem są problemem osób, od których one wychodzą.

Kiedy byłem dzieckiem, czułem się z tym naprawdę źle. Później zrobiłem się zgorzkniały i wściekły, odciąłem się od innych. Ale z wiekiem należy zdać sobie sprawę, że musisz po prostu mieć poczucie humoru. Musisz zrozumieć, że to nie jest twój problem tylko ich”, wspominał na łamach Rolling Stone.

Dla wielu osób z karłowatością jest wzorem i inspiracją do podążania za własnymi marzeniami. Czy postrzega siebie samego jako ich rzecznika?

„Każdy jest inny. Każda osoba w moim rozmiarze ma inne życie, inną historię. Różne sposoby radzenia sobie z tym. Tylko dlatego, że pozornie jest mi z tym w porządku, nie mogę nauczać, jak sobie z tym radzić”, mówił.

Zobacz: Urodziła się z poważną chorobą, więc amputowali jej nogi. Została modelką! 

Peter Dinklage – życie prywatne

Niewiele mówi o swoim życiu osobistym, unika czerwonych dywanów. W 2005 roku aktor stanął na ślubnym kobiercu, a wybranką jego serca jest reżyserka - Erica Schmidt, z którą wspólnie doczekał się dwójki pociech. I nie ukrywa, że ojcostwo to dla niego najtrudniejsza rola.

Wiadomo, że Dinklage mocno angażuje się w akcje na rzecz ochrony praw zwierząt. Od 16. roku życia nie je mięsa i jest rzecznikiem organizacji Walk for Farm Animals.   

Erica Schmidt,Peter Dinklage
Fot. ROBYN BECK/AFP/East News

Peter Dinklage z żoną, Ericą Schmidt

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.