Niedoszła dziewczyna Bonda, gwiazda włoskiego kina i bohaterka skandali obyczajowych. Niezwykłe życie Magdy Konopki
Pochodząca ze Szczawnicy dziewczyna stała się symbolem seksu przełomu lat 60. i 70.
- Marek Teler
Występowała w popularnych włoskich filmach klasy B, miała głośny romans z Seanem Connerym, regularnie gościła na łamach erotycznych magazynów… Pochodząca ze Szczawnicy Magda Konopka stała się symbolem seksu przełomu lat 60. i 70., lecz swoją popularność i rozrywkowy tryb życia przypłaciła oskarżeniami o udział w wielkich włoskich aferach obyczajowych.
Magda Konopka: kim była?
Magda Konopka przyszła na świat w 1939 r. w Szczawnicy, chociaż w okresie swojej największej popularności odmładzała się o dwa lub nawet cztery lata i podawała jako miejsce urodzenia Warszawę. W wywiadach prasowych bardzo często ubarwiała swój życiorys, a przy tym nigdy nie zdradziła swoich prawdziwych personaliów. Na stronie wielbicieli aktorki na Facebooku można jednak przeczytać, że naprawdę nazywała się Małgorzata Kołączkowska, a jej rodzicami byli dyrektor i naczelny lekarz uzdrowiska Szczawnica Zbigniew Kołączkowski oraz Janina z domu Szandrowska.
Rodzice aktorki rozwiedli się w 1953 r., a po rozwodzie Janina Kołączkowska wyprowadziła się z córką ze Szczawnicy. Małgorzata zdobywała edukację w Liceum Ogólnokształcącym im. Oswalda Balzera w Zakopanem, które ukończyła w 1957 r. Następnie przez rok studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, po czym wyjechała wraz z matką do Londynu.
Jako artystka Małgorzata Kołączkowska przyjęła imię Magda i nazwisko drugiego męża swojej matki, Wojciecha Nowiny-Konopki, posługującego się ponoć tytułem barona. W czerwcu 1974 r. tak wspominała początki życia na emigracji na łamach magazynu „Film”: „Początki były trudne. Jedynym zajęciem, jakie mi wówczas oferowano, była praca modelki. Pozowałam do zdjęć, prezentowałam suknie na pokazach i w telewizji. Tam w studio BBC zauważył mnie reżyser Terence Young i zaproponował rolę Polki w jednym z filmów o Jamesie Bondzie. Państwo Youngowie uczyli mnie dykcji, przerabiali ze mną zadania aktorskie. Byłam jedną z sześciuset kandydatek do tej roli”.
Chodziło o film Pozdrowienia z Rosji z 1963 r. z Seanem Connerym w roli głównej, a na castingu Konopka przegrała podobno jedynie z włoską aktorką Danielą Bianchi, której powierzono rolę Rosjanki (nie Polki, jak twierdziła jej polska konkurentka) Tatiany Romanowej. Dziewczyną filmowego Bonda Magda Konopka została zaś w prawdziwym życiu dekadę później…
Tymczasem na początku lat 60. Magda Konopka zagrała kilka epizodycznych ról w serialach, a w 1964 r. pojawiła się jako kobieta na balkonie w filmie Petera Glenville’a „Becket” z Richardem Burtonem w roli głównej. Wkrótce otrzymała propozycję wyjazdu do Hollywood, gdzie podpisała kontrakt z wytwórnią 20th Century Fox. Jak wspominała na łamach „Filmu”, wytwórnia skierowała ją do szkoły aktorskiej, w której uczyła się m.in. dykcji, jazdy konnej i szermierki. Droga do hollywoodzkiej sławy okazała się jednak dla Konopki zbyt długa, więc postanowiła wrócić do Europy. „Nie przypadło mi do serca Hollywood, przeto skorzystałam z pierwszej nadarzającej się okazji i wyjechałam do Włoch” – wspominała na łamach „Filmu” w czasie swojej wizyty w Polsce.
Czytaj też: Wielką miłością Adama Mularczyka był teatr. Niektórzy nazywali go „Adamem wariatem”
Magda Konopka: kariera we Włoszech
Wyjazd do Włoch, który zasugerował jej bliski kolega Massimo Serato, okazał się dla Magdy Konopki strzałem w dziesiątkę, ponieważ niemal natychmiast posypały się propozycje kolejnych ról. W latach 1965–1980 wystąpiła łącznie w ponad dwudziestu pięciu filmach, głównie klasy B i z gatunku spaghetti western, w tym między innymi w horrorze „Satanik” Piera Vivarellego i westernie „Blindman” Ferdinanda Baldiego, w którym jedną z ról zagrał perkusista The Beatles Ringo Starr. W brytyjskim filmie przygodowym „Gdy dinozaury władały światem” z 1970 r. pojawiła się z kolei u boku dwóch popularnych w owym czasie pin-up girls Victorii Vetri i Imogen Hassall.
Ze wszystkich swoich włoskich filmów najlepiej wspominała „Satanik”, w którym odgrywała zresztą główną rolę dr Marnie Bannister. Na łamach „Filmu” opowiadała o swojej postaci: „Jestem i stara, i młoda, brzydka i piękna. Taka koncepcja roli stwarza dla aktorki ogromne pole do popisu. A że gatunek typu horror cieszy się we Włoszech dużym zainteresowaniem, więc i rola ta przyniosła mi znaczną popularność i osobistą satysfakcję, o co w tamtym świecie bezwzględnej konkurencji nie jest łatwo”.
Włoska prasa regularnie rozpisywała się na temat Magdy Konopki, nie tylko w kontekście jej kolejnych ról filmowych, ale też burzliwego życia prywatnego. W grudniu 1967 r. w Londynie wyszła za mąż za 28-letniego kanadyjskiego milionera Jeana-Louisa Dessy'ego, lecz małżeństwo pary rozpadło się po zaledwie kilku miesiącach i to w atmosferze skandalu. Magda oskarżyła męża o przemoc domową, a on ją o zdradę i nadużywanie alkoholu. W 1972 r. pisano z kolei o jej gorącym romansie z Seanem Connerym, którego małżeństwo z australijską aktorką Diane Cilento wisiało już wówczas na włosku (para rozwiodła się rok później). Ze względu na swoją wyjątkową urodę Magda Konopka regularnie pojawiała się też na okładkach popularnych magazynów dla panów, między innymi miesięcznika erotycznego „Penthouse”.
Zobacz także: Barbara Kwiatkowska-Lass była żoną Romana Polańskiego, ale to dla drugiego męża porzuciła karierę
Magda Konopka i Jean-Louis Dessy, 1967 r.
Magda Konopka: skandal goni skandal
Popularność Magdy Konopki miała jednak także swoje ciemne oblicze. Kiedy w 1970 r. wpływowy włoski markiz Camillo Casati Stampa zabił swoją żonę Annę Fallarino i jej kochanka Massima Minorentiego, których przyłapał na gorącym uczynku, a następnie sam odebrał sobie życie, włoska prasa szybko odkryła, że piękna Polka bywała na organizowanych w domu markiza imprezach z narkotykami w roli głównej. Co więcej, w toku śledztwa w rzeczach markiza znaleziono nagie zdjęcia Konopki, co wywołało kolejną falę krzywdzących aktorkę plotek. W 1971 r. wyjaśniała w rozmowie z rzymską dziennikarką Carlą Pilolli: „Zdjęcia zostały zrobione na plaży nudystów na Sardynii, gdzie markiz Casati wraz z żoną i kilkoma angielskimi przyjaciółmi przybyli jachtem z wyspy Zannone. Nie ma nic złego w opalaniu się nago na plaży naturystów. Opalałam się wtedy na plaży w majtkach, ale potem poszłam popływać nago. Zdjęcia zrobiła zresztą markiza Casati, a nie markiz”.
W tym samym czasie wybuchł też głośny skandal związany z włoskim klubem Number One, w którym rozprowadzano nielegalne środki odurzające i w którym co jakiś czas można było spotkać… Magdę Konopkę. Aktorka była nawet przesłuchiwana w sprawie afery w klubie, lecz ostatecznie nie przedstawiono jej żadnych zarzutów. Sama wspominała zaś w wywiadach, że woli wypić dobre włoskie wino niż sięgać po jakiekolwiek narkotyki. Kolejne afery z udziałem Konopki nie zaszkodziły jednak jej karierze – do końca lat 70. można ją było regularnie podziwiać na ekranach włoskich kin.
Kariera pięknej Polki dobiegła końca dopiero na początku lat 80. – prasa nie pisała już na jej temat, a ona sama przestała występować w filmach i serialach. Wyjątek zrobiła dopiero w 1997 r., kiedy to pojawiła się w sześciu odcinkach… tureckiego serialu „Kaygisizlar” o mężczyźnie imieniem Memnum, który ma trzy żony i 36 dzieci. Od swojego wyjazdu do Londynu w 1959 r. odwiedziła Polskę tylko dwa razy – w czerwcu 1974 r. przyjechała na kilka dni do Warszawy, a w 1993 r. spotkała się ze swoim ojcem Zbigniewem Kołączkowskim w Szczawnicy. Po zakończeniu kariery we Włoszech wróciła na stałe do Londynu, gdzie do dziś wiedzie spokojne życie z dala od blasków fleszy.
Czytaj również: Monika Bellucci i Vincent Cassel w małżeństwie byli jak para wędrowców, którzy czasem się spotykają
Magda Konopka, kadr z filmu "Gdy dinozaury władały światem", 1970 r.