Reklama

Rok 2023 zapowiada się bardzo ciekawie w świecie książek, gdyż na rynku pojawi się mnóstwo ciekawych nowości. Wprowadzą nas one do niezwykłych światów, przybliżą nam ciekawe sylwetki lub poszerzą naszą wiedzę w wielu ważnych społecznych tematach. Rynek literacki aktualnie przeżywa renesans, pojawia się wiele ciekawych książek, po które zdecydowanie warto sięgnąć w wolnym czasie. Sprawdźcie siedem ciekawych pozycji, które będą miały premierę w 2023 roku!

Reklama

PRZECZYTAJ O: Seriale, na które czekamy w 2023 roku

Jojo Moyes (tłumaczenie Monika Bułkowska) “Muzyka nocy”

“Muzyka nocy” jest kolejną powieścią autorki bestsellerowych książek, takich jak “Zanim się pojawiłeś” oraz “Kiedy odszedłeś”. Tym razem Jojo Moyes opowiada historię Isabel, której mąż zginął w wypadku, a cały jej świat ogarnął chaos. Nie tak wyobrażała sobie ich wspólną przyszłość. Kobieta będzie musiała zawalczyć o swoje miejsce na świecie i odkryć siłę, która w niej drzemie, aby zawalczyć o szczęście nawet kiedy wszystko dookoła niej się rozpada. Brzmi bardzo ciekawie, a na premierę nie będziemy musieli czekać długo, gdyż jest ona zaplanowana na styczeń 2023.

Materiały prasowe

Agneta Pleijel (tłumaczenie Justyna Czechowska) “Lord Nevermore”

Agneta Pleijel należy do jednych z wybitniejszych szwedzkich pisarek, jest autorką takich książek jak “Zapach mężczyzny” oraz “Wróżbę. Wspomnienia dziewczynki”. Tym razem jej nowa powieść przedstawi nam historię Bronisława Malinowskiego i Witkacego. Wydawca zapowiada, że będzie to pozycja pełna wątków o przyjaźni, miłości oraz postara się rozwiązać zagadki splątani płci z refleksją o poszukiwaniu tożsamości i odkrywaniu nieznanego, pamięci oraz umieraniu. Będzie śledzić losy bohaterów i przeniesie nas do Zakopanego, Melbourne, Wyspy Koralowe, Adelajdy, Petersburga, Londynu oraz Warszawy. Jest to zdecydowanie pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników twórczości Witkacego oraz Bronisława Malinowskiego, którzy chcieliby lepiej poznać ich historię. Premiera odbędzie się w marcu 2023.

Materiały prasowe

Agata Tuszyńska “Czarna torebka”

Agata Tuszyńska jest znaną biografką, która wydała między innymi “Żongler. Romain Gary”, a teraz postara się odtworzyć powojenne losy swojej babci na podstawie rzeczy, która znalazła w jej torebce. Jest to fascynujący koncept, który na podstawie obrazku Jezusa, metryki chrztu, kalendarzyka z roku 1941 pokaże nam losy Deli Goldstein, która wyszła z getta i została Zofią Zmiałowską. Jest to zdecydowanie osobista historia rodzinna ilustrowana zdjęciami przedmiotów z kobiety, która przeżyła piekło. Premiera książki już w kwietniu 2023 roku.

Lotta Elstad (tłumaczenie Karolina Drozdowska) “Odmawiam myślenia”

Główną bohaterką najnowszej powieści Lotty Elstad jest młoda freelancerka Hedda. Powieść przedstawia historię dziewczyny przemierzającej Europę, która opowiada przypadkowo spotkanym osobom w pociągu, na promie, między przesiadkami autobusowymi lub w czasie noclegu w hostelu swoją historię życia i o marzeniach, które ma. Dziewczyna powiem zmaga się też z problemem nieplanowanej ciąży i bardzo poważnie musi przemyśleć swoją decyzję przed zabiegiem. Autorka podkreśla, że powieść powstała pod wpływem zaostrzenia przepisów aborcyjnych w Polsce i stara się przybliżyć czytelnikom sytuację, w której znalazło się mnóstwo kobiet i z jakimi rozterkami muszą się one borykać. Zdecydowanie warto sięgnąć po tę książkę, której premiera będzie w styczniu 2023 roku.

Materiały prasowe

Agata Szydłowska “Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL”

Agata Szydłowska jest znana ze swoich wnikliwych badań, między innymi w “Od solidarycy do TypoPolo. Topografia a tożsamości zbiorowe w Polsce po roku 1989”. Teraz przyszła kolej na analizę mieszkań w czasie PRL-u. Nie jest to jednak książka chwaląca deisign w tamtych latach, wręcz przeciwnie. Autorka wnikliwie analizuje co układ poszczególnych pokoi mógł znaczyć, dlatego kuchnie były takie klaustrofobiczne i jak to się miało do propagandowej wizji rodziny i roli kobiety oraz bada, dlaczego władza wtrącała się nawet do stylu urządzania mieszkań. Pozycję będzie można znaleźć w księgarniach w maju 2023.

Eugenia Kuzniecowa (tłumaczenie Iwony Boruszkowskiej) “Nim dojrzeją maliny”

Była to jedna z najgłośniejszych ukraińskich książek w 2021 roku. Eugenia Kuzniecowa jest tłumaczką i resercherką, która studiowała na Kijowskim Uniwersytecie Narodowym oraz posiada doktorat z krytyki literackiej. Jej teksty głównie dotyczą konfliktów i przeciwdziałania informacji. Jej debiutancka powieść “Nim dojrzeją maliny” opowiada o powrocie do domu trzech sióstr, które na rozstaju życiowych dróg spotkały się w rodzinnym domu babci. Jest to świetna pozycja, która otrzymała wyróżnienie Europejskiej Nagrody Literackiej, która w polskich księgarniach znajdzie się już w lutym 2023 roku.

Materiały prasowe

Emilia Dłużewska “Jak płakać w miejscach publicznych”

Emilia Dłużewska bardzo ciekawie w swoich felietonach dla “Gazety Wyborczej” pisze o szeroko pojętej kulturze i wszystkim co z nią związane. Już niedługo zadebiutuje z książką opowiadającą o kryzysie psychicznym, który bardzo często jest jednym z palących problemów w naszej kulturze życia. Zdecydowanie będzie to jedna z ciekawszych pozycji w tym roku, która wywoła u czytelnika śmiech przez łzy, a jej premiera będzie już w lutym tego roku.

Materiały prasowe
Reklama

W powyższych książkach każdy znajdzie coś dla siebie - poruszające historie, romanse i ciekawe analizy społeczeństwa. Warto śledzić nowości wydawnicze, gdyż ten rok zapowiada się bardzo ciekawie dla wszystkich miłośników książek. Po którą pozycję sięgniecie najchętniej?

Reklama
Reklama
Reklama