Reklama

– To kino wartości – mówią o filmie Dzień czekolady Magdalena Cielecka oraz psycholog rodzinna Maria Rotkiel. Film w reżyserii Jacka Piotra Bławuta powstał na podstawie nagrodzonej w Konkursie im. Astrid Lindgren i wpisanej na Złotą Listę Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” książki pod tym samym tytułem autorstwa Anny Onichimowskiej. W filmie zobaczymy miedzy innymi Dawida Ogrodnika, Tomasza Kota, Katarzynę Kwiatkowską, Magdalenę Cielecką i Marka Bukowskiego. Dzień czekolady w kinach od 31 maja.

Reklama

„Dzień czekolady”. Opis fabuły

Dzień czekolady to zachwycająca ekranizacja pełnej magii książki, która opowiada o przygodach Moniki (Julia Odzimek) i Dawida (Leo Stubbs). Dwójkę niezwykłych bohaterów połączy nie tylko przyjaźń, ale też wspólny sekret. Odkryją świat, w którym żyją zjadacze poniedziałków, wtorków i kolejnych dni tygodnia. Czy uda im się spełnić marzenie i cofnąć czas? Poznaj z nimi tajemnicę starego zegara i obudź szalonego Skoczka Czasu, który za pomoc żąda zapłaty w czekoladzie. Może dowiesz się również, kim tak naprawdę jest tajemnicza kotka, którą przygarnął Dawid i dlaczego Monika chodzi w hawajskiej spódniczce hula. A jeśli będziesz mieć odwagę... nie zamykaj oczu i zmierz się ze złą wiedźmą wykradającą dzieciom ich drogocenne wspomnienia! Dzień czekolady to opowieść o tęsknocie, miłości i wyobraźni tak potężnej, że niemożliwe staje się możliwe, zmieniając życie wszystkich bohaterów na zawsze. (opis dystrybutora)

O filmie „Dzień czekolady”

Dzień czekolady to terapeutyczne kino, które w przystępny i pięknie opowiedziany sposób pokazuje proces przechodzenia żałoby, w którym dzieci mogą zrozumieć i odreagować trudne przeżycia dzięki wyobraźni – tłumaczy Maria Rotkiel. – W filmie Dzień czekolady dzieci w baśniowej krainie odnajdują wskazówki pomagające uporać się z emocjami, ponieważ rodzice nie potrafią ich wesprzeć i z nimi rozmawiać w realnym życiu. Gdy dwoje małych bohaterów filmu ucieka w świat fantazji i tam szuka odpowiedzi na ważne pytania, rodzice skupiają się na zachowaniach, które przysparzają im kłopotów. Zamiast porozmawiać i wesprzeć w przeżywaniu żałoby dorośli wymagają posłuszeństwa. Tak się dzieje, ponieważ sami nie potrafią poradzić sobie z tęsknotą, lękiem i żałobą po stracie bliskiej osoby. Ważnym przesłaniem filmu jest to, że dorośli nie powinni się tego bać, wręcz przeciwnie, powinni wspierać dzieci i rozmawiać z nimi na temat terapeutycznych fantazji, traktując je jako okazję do wytłumaczenia trudnych sytuacji i rozmów o emocjach – podsumowuje.

Zwiastun filmu „Dzień czekolady”

Scenariusz filmu Dzień czekolady otrzymał w Cannes Nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego za Najlepszy Scenariusz z Europy Wschodniej. – Ta historia jest niezwykle poetycka. Opowiedziana z perspektywy dzieci, w niezwykle emocjonalny sposób, traktuje o poważnych sprawach. To jest opowieść, w którą wkrada się nieśpieszne nasycanie się pewnymi rzeczami, przeżywanie ich. Dzień czekolady balansuje na granicy świata fantastycznego i świata rzeczywistego – przybliża swój film reżyser i scenarzysta Jacek Piotr Bławut. – Zależało mi na zrobieniu filmu familijnego, który miałby w sobie walory poetyckie. Był kinem, które traktuje dzieci poważnie i daje im szansę przeżyć coś, czego jeszcze nie zaznały. Ten film daje dziecku coś ponad samą rozrywkę.

– W Dniu czekolady pojawia się wiele fantastycznych postaci, ale jedną z najważniejszych jest kot – opowiada dalej Bławut. – Koty mają w sobie tajemniczość i magię, którą nie do końca rozumiemy, ale mimo to chcemy z nimi obcować. Dzieci uwielbiają zwierzęta i pojawienie się kota w filmie jest dla nich czymś bardzo pożądanym. Ten, który występuje w naszym filmie, jest bardzo tajemniczy. To postać na granicy światów. Magicznych postaci jest jednak więcej. Jest Skoczek Czasu (Dawid Ogrodnik), niezwykle tajemniczy Kelner (Małgorzata Cielecka) i Pożeracz Dni Tygodnia (Witold Dębicki). To pełne komizmu i dziwaczności barwne ptaki. Pochodzą z zaczarowanego świata fantazji, który ja nazywam „światem poza czasem”. To kraina, którą warto odwiedzić.

Dzień czekolady w kinach od 31 maja.

Reklama

Plakat filmu Dzień czekolady

Mówi Serwis/materiały prasowe
Mówi Serwis/materiały prasowe
Mówi Serwis/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama