Reklama

Druga kadencja Baracka Obamy dobiega końca. 20 stycznia klucze do Białego Domu odbierze Donald Trump. Już zdążyliście zatęsknić? Na serwisie Netflix będzie można obejrzeć film biograficzny o młodości prezydenta USA. „Barry” opowiada o jego życiu podczas studiów na uniwersytecie Columbia.

Reklama

W 20-letniego Baracka Obamę wcielił się australijski aktor Devon Terrell, a na ekranie będzie mu towarzyszyć Anya Taylor-Joy, która wcieli się w koleżankę ze studiów Charlotte. Obraz został dobrze przyjęty przez krytyków podczas tegorocznego Międzynarodowego Fetiwalu Filmowego w Toronto. Netflix wypuścił już pierwszy pełny zwiastun filmu.

O czym jest film „Barry”?

Akcja „Barry’ego” rozgrywa się w 1981 roku, gdy Barack Obama przybywa do Nowego Jorku, by rozpocząć studia na Uniwersytecie Columbia. Młody mężczyzna stara się odnaleźć swoje miejsce w nękanym przestępczością i uprzedzeniami rasowymi środowisku. Obserwujemy jak tworzy i pielęgnuje trudne relacje z matką, praktycznie obcym mu ojcem i tłumem otaczających go nowych ludzi. To dla niego przełomowy rok. „To wtedy formułuje swoje poglądy na rząd, kwestie rasy i tego, co oznacza bycie Amerykaninem” - dowiadujemy się z opisu udostępnionego przez Netflix.

Polecamy też: Życie prywatne Baracka i Michelle Obamy. Intymne zdjęcia z Białego Domu

Zapowiedź politycznej misji i walka z uprzedzeniami rasowymi

Sądząc po zwiastunie, twórcom Barry’ego nie udało się uniknąć patosu. „Różnisz się od innych, zdajesz sobie z tego sprawę?” - mówi mu w jednej ze scen kolega ze studiów. W innej młody Barack tłumaczy hasło ze swojej przyszłej kampanii wyborczej - zmiana: „Wierzę, że czynią ją ludzie”.

Zdaje się, że dużo uwagi poświęcono uprzedzeniom rasowym. Gdy Barack żali się kumplowi, że jest jedynym czarnoskórym studentem w grupie na pięciu zajęciach, ten odpowiada mu: „Jesteś w połowie biały. Odnajdziesz się wszędzie”, co przyszły prezydent kwituje gorzko: „Nigdzie”. Życie w Ameryce lat 80. nie jest łatwe. Szczególnie gdy należy się do mniejszości. Potwierdza to choćby scena, w której strażnik na kampusie każe młodemu Barackowi się wylegitymować, choć nie prosi o to białych studentów.

Dwa filmy o życiu Obamy

Problemy podobne do tych, o których opowiada „Barry” wciąż są znajome wielu młodym ludziom w Ameryce i na całym świecie. Ta biografia niesie ze sobą pocieszające, choć oczywiste przesłanie - nawet ludzie na najwyższych stanowiskach byli kiedyś młodzi, niedoświadczeni i zagubieni.

Warto zaznaczyć, że„Barry” nie jest pierwszym filmem zainspirowanym życiorysem Obamy. Na Sundance Film Festival swoją premierę miał romans „Southside With You” opowiadający o pierwszej randce Obamy i jego żony Michelle, która odbyła się w 1989 roku, gdy pracowali razem w firmie prawniczej.

Film będzie mieć swoją premierę na Netfliksie 16 grudnia. Już teraz zobaczcie jego zwiastun:

Polecamy też: Michelle Obama po raz ostatni jako Pierwsza Dama. Zobacz jej wszystkie okładki dla Vogue’a!

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama