Zofia Klepacka-Noceti - kim jest: mąż, dzieci, kariera
Fot. TOMASZ RADZIK/East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Zofia Klepacka otrzymała honorowe członkostwo Związku Żołnierzy AK bez zgody Zarządu!

„To bezprawne i formalnie niemożliwe”

Redakcja VIVA.PL 4 czerwca 2019 09:50
Zofia Klepacka-Noceti - kim jest: mąż, dzieci, kariera
Fot. TOMASZ RADZIK/East News

O Zofii Klepackiej jest ostatnio głośno. Jej kontrowersyjne wypowiedzi wywołały burzę, a jej konflikt odbił się szerokim echem w polskich mediach. Równocześnie pojawił się pomysł, by sportsmenka otrzymała honorowe członkostwo od Związku Żołnierzy AK. Wiele osób wyraził swoje oburzenie takim zamiarem. Wczoraj wyszło na jaw, że o inicjatywie nic nie wiedział Zarząd Główny organizacji. Mimo to wieczorem Zofia Klepacka odebrała wyróżnienie wbrew woli zarządu.

Zofia Klepacka otrzymała odznaczenia od Związku Żołnierzy AK

Wczoraj Zarząd Główny zapewniał, że nic nie wie o zamiarze wyróżnienia Zofii Klepackiej. Jego rzecznik wyjaśnił całą sytuację i medialny szum z nią związany. „My w Zarządzie Głównym na ten temat nic nie wiemy. To jest inicjatywa Okręgu Warszawa Wschód, niezupełnie zgodna ze statutem. Ustosunkujemy się do sprawy podczas prezydium, które odbędzie się w tym tygodniu, bo sprawa jest dla nas po prostu bezprecedensowa. Uhonorowaliśmy nim np. papieża Jana Pawła II, czy też żonę gen. Fieldorfa, postać historyczną i znaną. Wyrażam teraz swój prywatny pogląd, ale możemy przecież wyróżnić osoby dla nas zasłużone choćby dyplomem uznania, pochwałą, a nie sięgać do grubej rury od razu”, podkreślił.

Okazało się jednak, że wyróżnienie przyznano bez konsultacji z Zarządem. Sprawa jest bardziej skomplikowana niż się początkowo wydawało. „To bezprawne i formalnie niemożliwe. Nikt tego nie konsultował z zarządem Związku. To nie ma też żadnej mocy prawnej, ponieważ tytuł honorowego członkostwa naszego związku może nadać tylko zjazd delegatów, a najbliższy odbędzie się za dwa lata. To jakaś samowolna decyzja Okręgu Warszawa-Wschód”, powiedział Leszek Żukowski, prezes zarządu Związku w rozmowie z serwisem Onet.

Sprawa budzi olbrzymie kontrowersje, ponieważ Zofia Klepacka zasłynęła wypowiedziami, w których dzieli się swoimi homofonicznymi poglądami. Mistrzyni olimpijska nie ma także żadnych zasług w stosunku do Związku Żołnierzy AK. Jej wyróżnieni wytłumaczono jednak jej patriotyczną postawą. „Pani Zofia udziela się w szkołach, odciąga młodzież od smartfonów, żeby nam kalekie pokolenie nie wyrosło i jednocześnie swoją postawą głosi wartości patriotyczne”,

powiedział Mirosław Widlicki przedstawiciel okręgu Warszawa-Wschód podczas uroczystości przyznania Zofii Klepackiej honorowego członkostwa od Związku Żołnierzy AK. 

Zofia Klepacka, wyróżnienie
Fot. Piotr Molecki/East News

Zofia Klepacka
Fot. AKPA

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!