Hymn Polski, Mazurek Dąbrowskiego, Józef Wybicki
Fot. East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Czy hymn Polski po 90 latach zostanie zmieniony?! „Warto to rozważyć”, komentują posłowie

Konrad Szczęsny 13 lipca 2017 14:30
Hymn Polski, Mazurek Dąbrowskiego, Józef Wybicki
Fot. East News

Rewolucja w polskim hymnie narodowym? Na taki pomysł wpadł przewodniczący komitetu budowy pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu Piotr Zapart. Popiera go także jeden z posłów Prawa i Sprawiedliwości, Jacek Żalek. Proponowana zmiana dotyczyć ma drugiej zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” autorstwa Józefa Wybickiego. Zamiast wersu „Dał nam przykład Bonaparte jak zwyciężać mamy”, miałoby pojawić się w tym miejscu nazwisko króla Jana III Sobieskiego.

Polecamy też: Maluch dla Toma Hanksa jest już gotowy! Kiedy aktor otrzyma wymarzony samochód?

Sobieski zastąpi Bonapartego w „Mazurku Dąbrowskiego”?

Autor pomysłu, Piotr Zapart, tak argumentuje proponowane przez siebie zmiany w polskim hymnie:

Dał nam przykład Jan Sobieski, jak zwyciężać mamy!” – Czy to nie brzmi pięknie? Sobieski pokazał, że można nie tyle walczyć za coś, tylko o coś, dlatego trzeba to przemyśleć. Trzeba patrzeć na historię”, tłumaczy Zapart.

Wtóruje mu również poseł PiS, Jacek Żalek

Kod, który był używany przez naszych przodków niekoniecznie musi być czytelny przez młode pokolenie. Może warto się zastanowić nad zmianą? Konstytucja Stanów Zjednoczonych jest aktualizowana, są dodawane poprawki. Może warto to rozważyć?”, pyta polityk w wywiadzie dla onet.pl.

Polecamy też: Cher w ostrych słowach o Polsce. Jak skomentowała wizytę Trumpa? Fani są rozgoryczeni

Jednak nie wszyscy podchodzą do idei zmiany entuzjastycznie.

Za chwilę się okaże, że ktoś powie „to może dał nam przykład Lech Wałęsa, jak zwyciężać mamy”, że powinno być odwołanie na przykład do Solidarności, a za 50 lat lat znowu będzie jakieś ważne wydarzenie i będzie „dał nam przykład Donald Trump, jak zwyciężać mamy”, komentuje ironicznie senator PiS Jan Maria Jackowski.

Co ciekawe, dyrygent Janusz Stokłosa uważa, że proponowana zmiana nie koliduje z rytmem „Mazurka Dąbrowskiego”.

Ja bym miał parę jeszcze propozycji, przykładów dobrych w historii - zacząć od Władysława Jagiełły”, powiedział kompozytor związany z Teatrem Buffo w programie „Polska i Świat”.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego póki co milczy na temat zmian w polskim hymnie.

Polecamy też: Elton John o znanym Polaku: „Jestem dumny, że mogę być jego przyjacielem” O kim mowa? VIDEO

TAGI #Kultura

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.