Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska
Fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM
O TYM SIĘ MÓWI

Podczas pogrzebu Pawła Adamowicza wprowadzone będą zaostrzone środki bezpieczeństwa

Służby zostały postawione w stan gotowości ALFA

Weronika Kostyra 18 stycznia 2019 09:44
Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska
Fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę, 19 stycznia w Gdańsku. Jeszcze dzisiaj do godziny 17 trumna z ciałem prezydenta Gdańska jest wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie wszyscy mają możliwość pożegnania pana prezydenta. Po godzinie 17 pochód żałobny odprowadzi ciało prezydenta do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, gdzie wieczorem odbędzie się msza święta. Jutro o godzinie 12 odbędzie się tam nabożeństwo żałobne. Tam również zostanie pochowany Paweł Adamowicz. Podczas ceremonii będą konieczne szczególne środki bezpieczeństwa. Służba Ochrony Państwa oraz policja są w pełnej gotowości po niepokojących informacjach, do jakich dotarły.

Zaostrzone środki bezpieczeństwa podczas pogrzebu Pawła Adamowicza

Jak podał dziś Fakt, analizy ekspertów sugerują, że zabójca Pawła Adamowicza mógł nie działać samodzielnie. Choć pisano już, że nożownik Stefan W. jest niezrównoważony psychicznie, wiadomo też o jego kryminalnej przeszłości. Właśnie dlatego służby zamierzają być jutro w pełnej gotowości, a środki ochrony z pewnością będą bardzo ostre. Wprowadzono nawet wyjątkowy stan gotowości ALFA.

„To, że sprawca działał sam jest nieprawdopodobne”, powiedział Faktowi oficer służb specjalnych wyspecjalizowany w walce krótką bronią. Wedle rozmaitych analiz, na jakie powołuje się Fakt, istnieje ryzyko kolejnego ataku. Na uroczystości pojawią się między innymi ważni politycy, w tym szef Rady Europejskiej Donald Tusk oraz premier Mateusz Morawiecki.

Dzień pogrzebu byłego prezydenta Gdańska ogłoszono dniem żałoby narodowej. Najbliżsi Pawła Adamowicza zaapelowali, by nie przynosić na pogrzeb kwiatów i zniczy, a zamiast tego wsparli konta dwóch fundacji. Rodzina poprosiła również o nieskładanie kondolencji. 

Wystawiene trumny z ciałem Pawła Adamowicza w Europejskim Centrum Solidarnosci. Gdańsk żegna prezydenta
Fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Wystawiene trumny z ciałem Pawła Adamowicza w Europejskim Centrum Solidarnosci. Gdańsk żegna prezydenta
Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA SZOSTAK i MARYLA SZOSTAK: córka i matka. Są ze sobą bardzo blisko, ale dają sobie dużo wolności. Nam opowiadają o swojej wyjątkowej więzi. KAROLINA GRUSZKA o swojej chorobie, obywatelstwie córki oraz komu pomaga i dlaczego. JAN PESZEK: diabeł i anioł we mnie. Przewrotna spowiedź dojrzałego człowieka i artysty. NOWA GENERACJA IDOLI: młode pokolenie muzyków, które zawładnęło show-biznesem i zbiorową wyobraźnią.