Karol Strasburger i Elżbieta Dmochowska
Fot. fot. Jerzy Płoński/RSW/Forum
Niezwykłe historie

Kim była Elżbieta Dmochowska, pierwsza wielka miłość Karola Strasburgera?

To dla niej został aktorem!

Agnieszka Dajbor 7 lutego 2023 16:45
Karol Strasburger i Elżbieta Dmochowska
Fot. fot. Jerzy Płoński/RSW/Forum

Karol Strasburger miał w życiu wiele kobiet, a jego pierwszą żoną była znana aktorka Barbara Burska. Jednak zanim się ożenił, przeżył wielką miłość do aktorki Elżbiety Dmochowskiej. Był wtedy młodym człowiekiem, szukał swojej drogi. Ale jak wspominał: „Zakochałem się w Elżbiecie i wszystko się zmieniło”. Do warszawskiej Szkoły Teatralnej poszedł „za uczuciem”. Jaki był związek Elżbiety Dmochowskiej i Karola Strasburgera?

Elżbieta Dmochowska i Karol Strasburger: historia miłości

Karol Edward Strasburger — bo takie imiona nosili z pokolenia na pokolenie męscy potomkowie w jego rodzinie, był niespokojnym duchem. Jako nastolatek trenował gimnastykę sportową. Po maturze długo szukał swojej drogi. Miał upodobania techniczno-sportowe i w ogóle nie myślał o szkole teatralnej. Wyjechał z Warszawy, zdał do Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie — zawód marynarza wydawał mu się romantyczny i pełen przygód. Marzyło mu się zwiedzanie świata. Ale w praktyce w ogóle się tam nie odnalazł. Nie chciał sobie nawet zrobić porządnego marynarskiego tatuażu.

Potem zaczął studiować na Politechnice, ale też nie polubił tej uczelni. Jego mama gryzła się, że syn próbuje i odrzuca wiele pomysłów i w końcu nic z niego nie będzie. Nie dożyła niestety jego aktorskiego debiutu. Jako młody chłopak poznał przez znajomego Elżbietę Dmochowską, śliczną studentkę warszawskiej Szkoły Teatralnej, od razu wpadła mu w oko. „Zakochałem się w niej bez pamięci” - wyznał w rozmowie z Krystyną Pytlakowską dla Vivy.

Zobacz też: Maria Probosz była jedną z największych seksbomb PRL-u. Toksyczny związek zniszczył jej życie 

młody Strasburger
Fot. Karol Strasburger, lata 70. fot. Jerzy Płoński/RSW/Forum

Kim była Elżbieta Dmochowska?

Elżbieta Dmochowska poznała Karola Strasburgera na jednej ze studenckich imprez.  Przyszły aktor był  wtedy studenta Politechniki. Spodobali się sobie, zaczęli się spotykać. To jej Karol Strasburger zwierzał się, że nie jest pewny obranego kierunku. I to pod jej wpływem zaczął interesować się aktorstwem i myśleć poważnie o tym zawodzie. Do egzaminów na PWST przygotowała go Elżbieta i jej koleżanka Stanisława Celińska

Zobacz też: Tomasz Stockinger o pracy na planie "Znachora" u boku Anny Dymnej: "Była między nami chemia"

Karolowi Strasburgerowi bardzo zależało na Eli, ale ona nie widziała w nim narzeczonego. Wolała, by pozostali parą przyjaciół. On nie chciał się narzucać. „Rozjechaliśmy się w swoich emocjach. Każde z nas poszło w swoją stronę", wspominał po latach. I dodawał: „Miała olbrzymi wpływ na to, jak potoczyło się moje życie. Zaraziła mnie aktorstwem, podtrzymywała na duchu, wierzyła we mnie" - opowiadał w jednej z rozmów.  "Teraz, patrząc z perspektywy, wiem, że dobrze się stało, że jej posłuchałem. Dzięki niej trafiłem do świata, który mnie rozumiał i który ja rozumiałem", tłumaczył.

strasburger z małgorzatą strasburgerf
Fot. Małgorzata i Karol Strasburgerowie, sesja dla "Vivy", 2018 rok, fot. Olga Majrowska

Elżbieta Dmochowska i Karol Strasburger: on zrobił karierę, ona zrezygnowała z zawodu

Dziwnie potoczyły się ich losy. Bo to Karol Strasburger zrobił bardzo szybko wielką karierę. Już na studiach w 1970 roku pojawił się w mega popularnym serialu „Kolumbowie”. Zagrał niezapomnianego Józefa Toliboskiego w „Nocach i Dniach”, był porucznikiem Władysławem Niwińskim w głośnym serialu „Polskie drogi”. Został też aktorem bardzo prestiżowego Teatru Dramatycznego. Stał się idolem i jednym z największych przystojniaków w polskim kinie. Miał klasyczne rysy, świetną, nienagannie wyprostowaną sylwetkę, którą zawdzięczał uprawianej w młodości gimnastyce. Dzisiaj  ma na swoim koncie mnóstwo ról, wraz z tą najbardziej znaną — gospodarza teleturnieju "Familiada".  

Elżbieta Dmochowska nie miała takiego powodzenia jako aktorka. Podobno nie potrafiła o siebie zawalczyć. Wystąpiła w jednym z odcinków "07 zgłoś się", pojawiła się w serialu "Dyrektorzy", zagrała w kilku przedstawieniach Teatru Telewizji. W 1979 roku pożegnała się z aktorstwem filmem "Prom do Szwecji".

W latach 80. wyszła za mąż za wybitnego pianistę Janusza Olejniczaka, urodziła syna Jana. Jednak to małżeństwo rozpadło się. Karol Strasburger jest dzisiaj ze swoja trzecią żoną Małgorzatą Strasburger, mają 3-letnią córeczkę Laurę. Elżbieta Dmochowska wycofała się z publicznego życia, ale z Karolem Strasburgerem nadal mają kontakt, spotykają się, ich przyjaźń przetrwała 

Zobacz też: Kochałam za bardzo. Nie oczekiwałam niczego w zamian - mówiła Sławomira Łozińska o małżeństwie z Januszem Olejniczakiem

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.